İYİ Parti’de 10 başkan adayı!

iyi-parti-002.jpg

İYİ Parti’nin Trabzon kurucu il başkanlığına çok sayıda aday olduğu öğrenildi. İYİ Parti kurucu il başkanlığına aday olanların yüzde 90’ı yani 10 kişiden 9’u eski MHP’li… İYİ Parti il başkanlığına talip olanların, başkanlığa talip olmalarının demokratik hakları olduğunu söyleyen bir İYİ Parti kurmayı, ‘İl ve ilçe başkanlıkları ile yönetici aday bolluğu partimizin daha ilk günlerde çekim merkezi olduğunu gösteriyor. Ancak, partimizi ikinci bir MHP yapma niyetinde değiliz. O nedenle kurucu il başkanı ve yönetim kurulunda her partiden ve daha önce hiçbir partide yer almayan isimlerden oluşturmaya çalışacağız’ dedi.
İYİ Parti’nin Trabzonlu bir kurucu üyesi ise, il ve ilçe yönetimlerinden yer alacak isimlerin yarısının gençlerden oluşacağını söyledi.
 
CHP’de yarış erken başladı!

chpde-yariş-(1).jpg

Aralık ayının ilk haftasında yapılacak olan CHP Ortahisar ilçe kongresinde başkanlığa aday olan Celal Akaç ve Ömer Hacısalihoğlu, kolları sıvadı ve çalışmaya başladılar.
CHP’nin Trabzon’daki etkili isimleri de adaylar gibi delegelerle görüşmeye başladılar. Eski ilçe başkanı Muharrem Şahin, il başkanlarından Necip Yıldız ve Cafer Hazaroğlu Ömer Hacısalihoğlu’nu desteklerken, eski ilçe başkanlarından Ahmet Kaya Celal Akaç’tan yana tavır koydu.
CHP milletvekili Haluk Pekşen ise tarafsız bir görüntü sergiliyor. Eski milletvekili ve belediye eski başkanlarından Mehmet Volkan Canalioğlu ise kongrelerle ilgilenmiyor.
 
AKP’de sessiz bekleyiş!

akpde-sessiz-bekleyiş.jpg

AKP’de il ve ilçe kongrelerinin ne zaman yapılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Belediye başkanlarının istifa ettirilmeleri ve istifaların devam edeceği şeklinde söylentiler parti teşkilatlarında sessiz ve tepkisiz bir bekleyişe neden oldu. AKP kulislerinden sızan bilgilere göre il başkanı Haydar Revi’nin görevden alınmasının söz konusu değil, Revi muhtemelen Ortahisar belediye başkanlığına aday gösterilecekmiş. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in ise yeni dönemde milletvekili adayı olacağı ve sıralamada ilk dört içerisinde yer alacağı konuşuluyor.
 
Erdem’in ziyareti!

Trabzon’un birkaç yıl öncesine kadar en renkli isimlerinden biri olan Ortahisar Belediye Meclis üyesi, işadamı Mustafa Erdem’in bir ayağı Muğla Göcek’de diğer ayağı Trabzon’da.
‘Göcek’de huzur buldum’ diyen Mustafa Erdem, ‘İşim nedeniyle her ne kadar Göcek’te isem de Trabzon benim baba-dede memleketim. Trabzon’dan bir türlü kopamıyorum. Memleketime her gelişimde gördüğüm manzara karşısında üzülüyorum. Çocukluk, gençlik dönemlerimdeki Trabzon’u özlüyorum. Trabzon’dan bir başka kentte gidip tekrar dönenler, Trabzon’u yönetenlerin bu güzel kenti ne hale getirdiklerini görüyorlar. Ben bir şey söylemiyorum’ dedi.

Çukurçayır’daki
yeraltı mağarası!

Emekli öğretmen Recai Kural, Çukurçayırlı’dır… Çocukluğu gençliğinin Boztepe’nin düzlüklerinde bayırlarında geçtiğini söyleyen Kural, emekli olduktan sonra İstanbul’a gitti. Büyükşehir Belediyesinin, Çukurçayır, Gölçayır ve çevre köylerde 18. Madde uygulamasını eleştiren Kural, bölgenin bir bölümünün sanayi bölgesi olarak düşünülmesine karşı çıktı.
Kural; Trabzonluların büyük çoğunluğunun bilmediği bir olayı da gündeme getirdi ve ‘Sanayi bölgesi olarak düşünülen yörede mağara boğazı semtinde bir yeraltı mağarası mevcuttur. Bu mağarayı kimse bilmez. Bu mağaranın araştırılıp gün ışığına çıkarılması ve turizme kazandırması gerekir’ dedi.
Çukurçayır’ın batı bölgesinde, köpek barınağının bulunduğu yöredeki yeraltı mağarasının varlığını duymuştuk. Ancak, bu mağaranın uzunluğu hakkında pek bilgimiz yok. Kural, mağaranın birkaç yüz metre uzunluğunda olduğunu ve çocukken bu mağaraya girdiklerini söyledi.
Çukurçayır yöresindeki sanayi bölgesi, bu yeraltı mağarasının üzerinde mi değil mi bilemiyoruz. Trabzon’daki mühendisler, üniversitedeki öğretim üyeleri vs. genelde masa başında çalıştıkları için, bu tür mekanları pek incelemiyorlar.

***

Memlekette herhangi bir umut belirtisi, bir ışık, bir hayat nişanesi mevcut değil; ortada ülkeyi alıp kaçmış politikacı postuna bürünmüş bir mafyatik yapı var. Üstelik tuttuğumuz futbol takımı IMF bilançosu gibi borçlanmış. Haftalardır başımızdan tecavüz gibi skorlar geçiyor. Buna bir de insanın içini daraltan taşra sıkıntısı, Karadeniz’in eksik olmayan yağmuru bulutu eklenince hayat büsbütün çekilmez oluyor. Tek tesellimiz zümrüt yeşili çimlerin üzerindeki meşin yuvarlağın asil bir şehrin psikolojisine biçeceği kader… Tribünler tıklım tıklım dolu. Trabzonspor Galatasaray karşısında 2-0 galip durumda. Dahası Trabzonspor sahada şiir gibi bir futbol oynuyor. Dilimizde hoyrat bir türkü; biraz şarap bulaşmış Stalin bıyığı gibi bir halimiz var. Kâh Ahmet Kaya gibi isyankâr bir meydan okuma kâh Cem Karaca gibi ataerkil bir tını. İşkembemiz de leş gibi bela kokmuyor değil yani. ‘’Ararım, ararım seni her yerde, sorarım, sorarım ıssız gecelerde Cim Bom Bom nerde!’’  - Ecce homo! (Metin Kondel)

***********

Dalgalan güzel Bayrağım dalgalan, sonsuza dek ülkemin üzerinde Trabzon burçlarındaki gibi dalgalan, bugün sende bizim gibi hüzünlü ve puslusun işte bu yüzden sen bizsin bizde sen... Senin dalgalanmadığın yer vatan değildir, sen dalgalan vatan bölünmesin diye kanımız halen oluk oluk akıyor..... Şehitlerimize rahmet olsun. (Metin Yılmaz)

**

Okumak için nasıl bu kadar geç kaldım ben de şaşırıyorum. Kendisi Kırım Tatar Türk'ü. Stalin dönemi Sovyet Rusyası'nda yaşanan acıları kaleme aldığı çok güzel eserleri var. Sıraya koydum ve tüm eserlerini okuyorum. Kimden mi bahsediyorum? Cengiz Dağcı'dan tabii ki. Eserlerini Anadolu Türkçesi ile kaleme alması, biz Anadolu Türkleri ile yazar arasında daha sıcak bir bağ oluşmasına sebep oluyor. Cengiz Dağcı, tabi ki bir Cengiz Aytmatov değil ama ismi onunla birlikte anılmaya değer bir yazar. Kitaplarını sırası ile sizinle paylaşacağım. (Harun Çelik)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar