İYİ Partililer de şaşırdı!

İYİ Parti’nin dün Ankara’da 1. Olağanüstü Genel Kurulu vardı. İktidarın ve MHP’nin yakından takip ettiği olağanüstü kongreye, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya akan onbinlerce kişi katıldı. Kongreye katılımın yüksek olması, İYİ Parti üst yönetimini de şaşırttı.
İYİ Parti’nin olağanüstü kongresine katılmak için Ankara’ya giden partililerin hemen hepsi, yolculuk masraflarını kendileri karşıladı. Kongreye İstanbul’dan 350, İzmir’den 110, Antalya’dan ise tam 80 otobüs kaldırıldı. İYİ Parti yöneticilerinin ifadesine göre özel araç ve havayolu ve tren ile gidenler dışında partilileri Türkiye’nin hemen her il ve birçok ilçesinden Ankara’ya bin 500 civarında otobüs taşıdı.
Olağanüstü kongrenin Divan Başkanlığını, ANAP’lı eski bakanlardan Prof. Dr. Ahad Andıcan yaptı. Kongre salonunu dolduran partililerin yarıya yakınını kadınlar oluşturdu. Kongre salonu dışındaki binlerce kişi ise dev ekranda kongreyi takip etti.
Olağanüstü kongrede konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye'nin AKP iktidarı ile felakete sürüklendiğini, kurtuluşun İYİ Parti'de olduğunu ifade etti. İYİ Parti'nin gençlerin, kadınların, mazlumların ve huzur içinde yaşamak isteyenlerin partisi olduğunu söyleyen Akşener, partisinin ilkelerini 8 maddeyle şöyle sıraladı:
‘Bir, hiç kimse milletten büyük değildir. İki, adalet herkes içindir ve hukuk kurumları herkese eşit uzaklıktadır. Üç, Cumhuriyet ve demokrasi tek kişinin eline bırakılamayacak kadar değerlidir, o değeri taşıyacak olan da parlamenter sistemdir. Dört, Ülkenin tüm kaynakları ırk, din, mezhep, dil, cinsiyet, politika ayrımı yapılmaksızın herkese eşit dağıtılmalıdır. Beş, güçsüz ve korunmaya muhtaç herkes devlete emanettir. Altı, insanın iyiliğini, devletin güvenliğini önde tutmayan hiçbir plan ve projenin altına imza atılamaz. Yedi, ahlâk, bilim ve hesap verebilirlik insan olmanın temel değerleridir. Sekiz, inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve teşebbüs özgürlüğü hukukun güvencesi altında olmalıdır.’

iyi-partililer.jpg
***
Geçenlerde Hasan Kurt, başkanlık seçiminin iki anahtar partisi olduğunu, bu partilerin birinin İYİ Parti diğerinin de HDP olduğunu yazmıştı. Dün, Ankara’da İYİ Parti olağanüstü kongresine vatandaşın ve partililerin gösterdikleri ilgi, Kurt’un bu görüşünü doğrular mahiyette idi. Yeni kurulan bir partinin olağanüstü kongresine bu denli katılım ve katılanların önemli bir kesiminin MHP; CHP, eski ANAP ve DYP’li oluşu, bize göre İYİ Partinin gerçek anahtar parti olduğunu ortaya koydu.
 
Farabi Hastanesi ve Arpacı’nın telefonu!

farabi.jpg


Hafta sonu Ayhan Arpacı aradı. KTÜ Farabi Hastanesi’nde yaşadıklarını ve gördüklerini anlattı. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi ile ilgili özellikle son yıllarda onlarca şikayet alıyoruz. Bize gelen şikayetler mutlaka Üniversite rektörlüğüne ve diğer ilgililere de gidiyordur. Ancak, sorunların çözümünde bir arpa boyu yol alınamıyor. Ayhan Arpacı, servislerin birçoğunda yardımcı eleman olmadığını, doktorların bir yandan muayene yaptıklarını diğer yandan yardımcı elemanların yapacakları işleri yaptıklarını söylüyor. Doktorlara, ikinci bir iş yüklediğinizde hasta muayenesinde de otomatik olarak yığılma olur. Arpacı, ‘Özel hastanelerde daha fazla yardımcı sağlık elemanı bulunduğunu işaret ederek, ‘Farabi Hastanesine, parasızlıktan yardımcı sağlık elemanı alınamıyormuş. Böyle bir saçmalık olabilir mi’ diyor. Geçenlerde genel yayın yönetmenimiz Erkan Şahinbaş’ın Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde yaşadıklarını Fatma Özkan köşesine taşımıştı. Erkan, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi ve hastanesinin, KTÜ Tıp’tan yıllar sonra kurulmasına rağmen KTÜ Tıp’ı ve Farabi Hastanesi’ni solladığını, hatta İstanbul ve Ankara’daki fakülte hastaneleri ayarında olduğunu belirtti.
İyi bir sağlık hizmeti vermek, bina yapmakla, binanın içini alet edevatla doldurmakla olmuyor. Kaliteli hizmet ve tedavi için, o kurumu mükemmel yönetmek gerekiyor. KTÜ Tıp Fakültesi ve Farabi Hastanesi, maalesef iyi yönetilmiyor.

Başkanlar karşı karşıya gelebilir!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu ile Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nun önümüzdeki günlerde karşı karşı gelecekleri iddia ediliyor. Büyükşehir Belediye Başkanının Yomra’da yaklaşık 20 dönümlük arsasının büyük bölümü yeşil alanda. İmar planında yapılan değişiklik arsanın imarı 1.2 emsalden 2.5’a yükseltildi. Arsaya normal imar planında 50 daire yapılacakken değişiklikle bu sayı 150 daireye çıkarıldı. Ancak Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, bu değişikliği imzalamadı. Kullanım 2’ye düşürüldü. Sağıroğlu’nun bunu da imzalamayacağı emsali 1.2 ile sınırlandıracağı öne sürüldü. Bu durumda, Büyükşehir başkanın arsasında 50 daire yapılabilecek. AK Parti Trabzon il teşkilatından bir isim, Büyükşehir Belediye Başkanın arsasındaki imar değişikliği nedeniyle, iki başkanın yakında karşı karşıya gelebileceklerini iddia etti.

başkanlar-(1).jpgbaşkanlar-(2).jpg


***

Sevgili Banu Avar, 1 Nisan İspanyol Hıristiyanların Granada Müslümanlarını kandırarak kestikleri gün değildir. Pakistan Talabani kaynaklı yalanları yaymayın, insanların arasına nefret sokmayın lütfen. Granada Aralık ayında kuşatıldı 2 Ocak 1492'de düştü. 1 Nisan şakası neredeyse 1492'den bir asır önce 1390'larda İngiliz edebiyatının ilk büyük şairi Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri adlı eserinde bir Tilkinin bir Horozu kandırmasını işlediği çok sevilen bir hikayesiyle başlar ve o günden beri kutlanır.
(Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar