İYİ Parti’nin gövde gösterisi!

Her ne kadar çokları İYİ Parti’yi hesaba katmasa da bize göre İYİ Parti, yerel, genel ve başkanlık seçiminde AKP ile yarışacak parti görüntüsü veriyor.  Geçmişte farklı partilere oy veren isimlerin İYİ Parti çatısı altında birleşmeleri, partinin tabanda beklenenin üzerinde destek alacağının işareti olarak yorumlanabilir.
İYİ Parti il yönetiminin önceki akşamki yemekli ilk toplantısında bu tablo açık ve net olarak görüldü. Demokrat Parti kökenli isimlerden Süleyman Aydoğdu, ‘Sayın Saka’yı ve bu ekibi bir araya getirenleri kutluyorum. Ben yıllarca politika yaptım. Samimi olarak söyleyeyim ilk kez toplumun her kesiminden saygın ve etkili insanlarla bir araya geldim. Türkiye’yi içinde bulunduğu çıkmazdan İYİ Parti’nin ve genel başkanımız sayın Meral Akşener’in kurtaracağına inancım her geçen gün artıyor’ dedi.

iyi-parti-006.jpg

Uzun’un rakibi Ahmet Kaya!

CHP’nin Ocak ayında yapılacak il kongresinde, başkanlığa aday olduğunu açıklayan eski il başkanlarından Güzide Uzun’un rakibi, son anda bir sürpriz olmazsa Ortahisar eski ilçe başkanlarından Ahmet Kaya olacak.

uzunun-rakibi-(1).jpg
CHP kulislerinden sızan haberlere göre mevcut il başkanı Turgay Güngör, kongrede aday olmayacak. İl yönetiminin il başkanlığına aday olan Güzide Uzun’a karşı Ahmet Kaya’yı destekleyeceği bildirildi. İl yönetiminin etkili isimlerinden biri, Ahmet Kaya’ya Akçaabat başta olmak üzere çok sayıda ilçenin destek verdiğini belirterek, ‘Yaptığımız araştırma sonucu Ortahisar ilçe delegelerinin en az yarısı Ahmet Kaya’ya olumlu bakıyor. İl yönetimimiz büyük bir ihtimalle il kongresinde Ahmet Kaya’yı destekleyecektir’ dedi.
Bu arada CHP’nin etkili isimlerinden Ali Türen Öztürk ve ekibinin de il başkanlığında Ahmet Kaya’yı destekleyeceği öğrenildi.

Kahveci’nin öngörüsü!

kahvecinin.jpg

Antalya Manavgat’ta yaşayan ülkücü camianın önemli isimlerinden işadamı Temel Kahveci, bundan tam 5 yıl önce 21 Aralık 2012’de sosyal medyada aşağıdaki paylaşımı yapmıştı. Temel’in paylaşımını yorumsuz aktarıyoruz;
‘Montaine, denemelerinde şöyle diyor: ‘Doğduğumuz andan itibaren ölümün içindeyiz, her geçen gün ona biraz daha yaklaşmadayız. Ben de ona epey yaklaşmışım. Er geç karşılaşacağız. Tam zamanını bilemeyiz ama fiziki kurallara göre epey yaklaşmışım.’
Şimdi, şu an, yaşamın içinde olduğumuzu düşündüğümüz bu anda; içimde ukde kalan, yaptıklarım ve yapamadıklarım ve en çok yapmak istediklerim nelerdir diye düşündüğümde, aklımdan geçen sayısız seçeneklerden en belirgini olarak bugün yaşadıklarımız hakkındaki düşüncem ön plana çıkıyor. Kendi yaşamım içinde, kendimi, ülkemi ve koca islam dünyasının hiç bu kadar kuşatıldığını, aşağılandığını hissetmemiştim. 1.dünya savaşı bile bu aşağılanmayı yaratamamıştı. Yenilmiştik ama direnç noktalarımız kırılmamıştı. Bu sayede Türkiye Cumhuriyetini kurabilmiştik.
Bugün, bütün direnç noktaları kırılmak üzere! Her şey ve herkes bizdenmiş gibi sunularak benimsetiliyor ve benimsediğimiz her şey ve herkes, bize ait olan her şeyi iğfal ediyor ve biz mal mal seyrediyoruz. Bizden görünen bir hükümet, bizden görünen bir Bahçeli! Yaşamın içinde bulunduğum anlarımın en berbat anlarını yaşıyorum.’

Bakanımızı yedirtmeyiz!

bakanimizi.png

Trabzon’da bir kaç istisna dışında hemen hemen tamamı milli görüş ve tarikat eksenli onlarca derneğin temsilcileri önceki gün bir araya geldiler ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya destek verdiklerini, Bakanı yedirtmeyeceklerini açıkladılar.
Süleyman Soylu’ya söylemde ve görüntüde destek veren bu dernekler, yarın Soylu bakanlıktan alınsa veya partiden ayrılsa acaba aynı desteği verirler mi? Soylu, Demokrat Parti Genel Başkanlığında kalsa aynı desteği alır mıydı?
Soylu’ya yönelik eleştiriler karşısında bizde bakandan yanayız. Ancak bizim tavrımız, bakanın başarılı işlere imza atması nedeniyledir. Olaya siyaseten bakmıyoruz. Derneklerden farkımız da budur. Trabzon’daki önemli ve gerçek sivil toplum örgütlerinin bu derneklerle bir araya gelmemesinin nedeni de budur. Trabzon’daki gerçek STÖ’lerin de hepsi, bakan Soylu’nun yanındadır. STÖ’lerin görüntü vermemelerinin nedeni, siyasetin dışında kalmayı tercih etmelerindendir... Ki, doğrusu da budur.

Dostların renkli buluşması

dostlarin.jpg

Kendi dallarında Trabzon'u dışarıda başarıyla temsil eden isimler Altan Şentürk, Berkay Demiral ve Kamil Günaydın, kente gelerek dostlarıyla buluştular. Ömer Sağıroğlu ve Şenol Kaynar ile birlikte Bora Numanoğlu'nun Edward's Cafe'sinde buluşan 6'lı güncel konuları değerlendirdiler. Spordan ekonomiye birçok konuda yapılan sohbet keyifli esprilerle sona erdi.

Dünyayı ısıtan Trabzon firması!

Trabzon Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Cemsan Elektrikli Cihazlar Sanayi’den, çoklarının haberi yoktur. Evlerde işyerlerinde kullanılan ‘Veito’ marka ısıtıcıların Beşikdüzü’nde üretildiğini çokları bilmez.
Cemsan, 1987 yılında küçük bir atölyede kuruldu. Önce elektrikli su ısıtıcısı üretmeye başlandı. Sonra Türkiye’de ilk elektrikli karbon ısıtıcıları devreye sokuldu. Bugün tam 55 ülkeye elektrikli ısıtıcı ihraç eden firmanın yönetim kurulu başkanı Osman Albayrak, ‘Kanada’dan Yeni Zelanda’ya, Brezilya’dan Almanya’ya, Rusya’dan ABD’ye; Çin’e dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyoruz’ diyor.
Firmanın ihracat geliri rakamsal olarak küçük olabilir. Ancak, Trabzon’da üretilen bir ürünün dünyadaki satış alanı gerçekten alkışlanacak ve takdir edilecek bir başarıdır. Firmanın, özellikle Çin’e ihracat yapması başlı başına bir olaydır. Düşük maliyetle üretim yapan Çin’e hammadde değil ürettiği bir ürünü satmak takdir edilmesi gereken bir olaydır. Cemsan yönetimini ve çalışanlarını kutluyoruz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar