‘İYİ TÜCCAR MAL ALIRKEN KAR EDENDİR’

‘İYİ TÜCCAR MAL ALIRKEN KAR EDENDİR’

Muhittin Öztürk ‘Trabzonspor’u futboldan anlamayan adamların eline verdik’ diyerek Usta’ya yüklendi.

Trabzonspor’un eski yöneticilerinden ve başkan yardımcılığı görevinde bulunan Muhittin Öztürk, “Trabzonspor ne çekmişse tek adamlıktan çekti” dedi. Önemli tespitler yapan deneyimli yönetici başkan Usta’yı eleştirerek çarpıcı mesajlar verdi.

İstanbul’da Spor Müdürü'müz Hamza Mısır ile bir araya gelen Muhittin Öztürk, nokta atışı tespitlerde bulundu.
İşte Öztürk'ün, Mısır'ın sorularına verdiği cevaplar;

Trabzonspor çok kötü yönetilerek bugünlere geldi. Eski bir yönetici ve tecrübeli bir insan olarak camiaya önerileriniz nelerdir? Bu kulübün ekonomisi nasıl düzelir, takım nasıl eski günlerine döner?  

Bir kere kulübün kurtulması kolay değil. Bir firmanın mali durumu bozulduğu zaman o firma batar. Battığı zaman firmayı yeniden ayağa kaldırmak zordur. Maalesef  Trabzonspor’u da bu duruma getirdik. 1972'de Trabzonspor’un içine girdim. Trabzonspor 1974-1975’de şampiyon oldu. 1984’de resmi olarak son şampiyonluğunu yaşadı. On senede altı şampiyonluk, sayılmayanlar da var. Bu başarı hiçbir kulübe nasip olmamış.

Şamil Ekinci’yi unutmak mümkün mü?

Sayın Şamil Ekinci Başkan. Kulübü ikinci ligden birinci lige çıkartan Sayın Salih Erdem Başkan. O'ndan evvelki başkanlara da saygı duyuyoruz ama esas görünürde Salih Erdem’den sonra Şamil Ekinci var. O yıllarda Trabzonspor’un giderleri çok azdı. Yabancı futbolcu yoktu. Herkes kendi öz evladı ile yarışıyordu. O yüzden Trabzonlular bu işi daha sıkı tuttukları için başarılar kazandılar.

- Ne zaman ki bu modelden vazgeçti ve bu duruma düştü diyebilir miyiz?

Evet kendi modelini terk etti, bu duruma düştü ama çağa ayak uyduracağız. Şimdi karşındakiler daha iyi adamlar getirmeye başlayınca sen kendi adamlarınla başa çıkamazsın. Bunu bir defa bilelim. Hiç yabancı almayalım, kendi oyuncularımızla devam edelim dersen geride kalırsın. Biz bir yerde yanlış yaptık. Tüccarlıkta bir şey vardır. Tüccar malı alırken kazanır, satarken değil. Malı iyi araştırırsın, iyi pazarlık yaparsın,  iyi malı iyi fiyata alırsın. O zaman satarken para kazanırsın. Kulüpler de futbolcu transfer ederken kazanır. Biz hep zarar ettik. Ne Güney Amerikalı ne Afrikalı hiçbir futbolcu yok. Mehmet Ali Yılmaz dolarları, markları döktü. Onlardan da bir fayda görmedik. Yine kendi evlatlarımızla bir yere geldik.

img_3030.jpgİstanbul’da rahmetli İbrahim Cevahir’in önderliğinde geceler organize edilerek bu kulübe para toplanırdı. Özellikle Çaykara, Of ,Sürmene, Araklı ilçelerinden çok destek verildi.  Bu dört ilçemiz dışındaki ilçelerden destek görmedik. Hatta İbrahim’in bir şartı vardı. Muammer Yüceler, Allah razı olsun çok katkısı oldu. Muammer Öz de aynı şekilde. Of’ ta zaman zaman başkanlar değişirdi. Çaykara'da değişirdi ama biletleri 4 kazaya taksim ederdik. İbrahim Cevahir ‘herkes parasını verecek’ derdi.  Sattım, alamadım yok. 300 Bilet, on liradan toplam 30 bin mi ediyor herkes ödeyecek. Ben kendimden örnek vereyim. 300 bilet satardım ancak 100- 150'sinin parasını alırdım diğer 150’ yi alamazdım; sırf orayı dolduralım diye. Kiminden nakit kiminden senet alırdık.  Yine buradan İsmet Taka’ yı yad edelim. Of başkanıydı. Paraları toplardık, O sayardı, bana teslim ederdi. Ben de kulübe iletirdim. Bunun toplamı o zamanın parası 1 milyon 300, senede 2 - 3 geceyle beraber Trabzonspor dönüyordu. Onun dışında televizyon gelirleri yok. Ufak tefek, onun bunun yardımlarının dışında da yardımlar topluyorduk. Şimdi her şey mümkün ama imkanları kullanamayan yöneticiler var.
Mesela Sosa’yı o paralara nasıl alırlar? Adamın maliyeti üç milyon - dört milyon civarında. Üç milyona gemi alırsın. Gemiyi bir kenara koy yanına da Sosa’y koy. Bize zarar veren bu yönetim, bundan önce Hacıosmanoğlu, ondan evvel Sabri Şener’in ikinci gelişi. Sadri Şener ile Mehmet Ali Yılmaz da tek adam olmaya çalıştılar. Mehmet Ali Yılmaz geldikten sonra cebimizden bir kuruş çıkmadı.

Beni başkan yapmak istediler, kabul etmedim. Yönetici olarak kimin kapısına gitsem para alıyorum. Rahmetli Ulusoy’dan hiç unutmuyorum 15 milyar aldık o zamanın parasıyla. Beş milyar otobüslerden verdi. Beş milyar .... 1996’ ya gelinceye kadar durup dururken Faruk Özak ki en sevdiğim, saygı duyduğum, benim için en dürüst, bir kuruş haram yemeyen tek adamdır.  “Yoruldum bırakacağım” dedi. Kulübün borcu yoktu. 11 milli futbolcu, kasada iki milyon dolar. Hiç unutmuyorum. 80- 82 milyon dolar paramız vardı Akbank’ta.  O dönemde çekirdek kadro bile yönetimde kongreye neden gidildiğini bilmiyor. Söylemediler bize.

Mesela arıyor beni Profesör  Sebahattin Şahinkaya; "hayırdır" diyor "bu ne iştir. Kenan abi diyor "bunu neden böyle yapıyoruz?". Biz anlamadık. Kulübün en güçlü dönemi. Mali disiplin var. İyi bir futbolcu envanteri var. Hiç kimseye sormadan kulübü Mehmet Ali’ ye teslim ettiler.
Faruk Özak büyük bir hata yaptı o zaman bırakarak...1996'da kongreye gitmesi ömründe yaptığı en büyük hatalardan birisidir. Kendisi "yok" der ama öyledir. Burada İstanbulspor maçında yenildik. Orada biraz hakaret ettiler. Karar verdi; "Ben bırakacağım" diye. Sonuçta bu işler becerisi ister. Becerisi olmayan muhatap olamaz. Bakkalsa iyi bakkal.

- Yukarıda çok güzel bir şey söylediniz,  tüccar mal alırken kar eder..!

Son yönetimden bahsedelim. Buraya gelmesinde önemli sebeplerden biri de benim. Trabzon'da önde gördüğün kim varsa ben onlarla aynı ekipteyim. Ben onların fikrine uymam. Futbol işi tecrübe işidir. 180 milyon civarında borç var. Trabzon’u futboldan anlamayan adamların eline verdik Sadri’nin gelişinden beri. Trabzon’un içerisinde ne kadar adam varsa hiç birinin elini taşın altına sokacağına inanmıyorum.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.