Semi Hamzaçebi

Semi Hamzaçebi

JEOTERMAL -4-

Ülkemizde 173 adet olan keşfedilmiş jeotermal saha sayısı da sondajlı aramalarla 10 adedi elektrik üretimine uygun olan yeni sahaların keşfiyle 239 sahaya çıkarılmış olup bugüne kadar toplam 632 adet, 410.000 metre sondajlı arama çalışması yapılarak doğal çıkışlar dahil açılan kuyularla yaklaşık 5.000 MWt ısı enerjisi elde edilmiştir.

2008 yılında, Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ve özel sektörün de jeotermal arama, geliştirme ve yatırım çalışmaları ile birlikte ülkemiz toplam jeotermal ısı kapasitesi (görünür ısı miktarı) 35.500 MWt’e ulaşmıştır.

 Jeotermal elektrik sektöründe en hızlı büyüyen ülke olarak tarihe geçen Türkiye, 2017 yılının ilk yarısı itibariyle 7. sırada bulunurken, 4.2 milyar dolarlık yatırımlar ile 1007.8 Mega Watt'a ulaşarak uluslararası bir başarı göstererek dünya dördüncülüğüne yerleşmiştir.

Türkiye'nin teorik olarak 31.500 MWe jeotermal potansiyeli bulunmaktadır.

Jeotermal enerjinin arama maliyeti oldukça yüksek olmasına rağmen, kullanım alanındaki çok yönlülük ve kolaylığı, jeotermal enerjiyi cazip hale getirmektedir.

Jeotermal kaynak aramaları için 3 bin veya daha fazla bir derin sondaj gerekirken, sondajın metre maliyeti 1500 dolar civarındadır.

Jeotermal alanların araştırılmasına yönelik yapılan jeolojik araştırmalarla belirlenen ve jeolojik yapıdaki çeşitlilik, beslenme ve boşalım koşulları, jeolojik unsurlar ve jeodinamik süreçlere bağlı olarak gelişen jeotermal sistemlerdeki kaynaklar, genç tektonizma ve volkanizma ile çok yakın ilişkili olarak Türkiye’nin her yanına dağılmışlardır.

Doğu Karadeniz Bölgemizdeki jeotermal sahaları incelediğimizde; Sarmaşık-Fatsa, İkizdere-Rize, Ayder-Rize ve Şavşat Jeotermal sahaları düşük sıcaklık sahalarıdır.

Ayder ve İkizdere sahalarında 57-70 derece sıcaklıkta su elde edilmiş.

Sarmaşık(Fatsa) sahasında açılan sondajlardan sıcak su elde edilememiştir.

Ilıca(Şavşat) sahasında 40 derece sıcaklıkta su kaynağı mevcuttur.

Bu sahalar içerdikleri akışkan sıcaklığa göre;

Elektrik Üretimi için ümit verici değildir.

Isıtmak için uygundur ancak mevcut kuyuların debileri yeterli değildir. Yeni kuyulara gerek vardır.

Termal Turizm için uygundur.

Ayder kaplıca suyu mineralli su olarak içilerek kullanıma uygundur(Fatma GÜLTEKİN KTÜ).

Güzel günler dileğiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.