Semi Hamzaçebi

Semi Hamzaçebi

JEOTERMAL- II

Dünyada kaplıca ve jeotermal ısı kullanımında ilk beş ülke şunlardır; 

Amerika Birleşik Devletleri

İsveç

Çin

İzlanda

Türkiye

Jeotermal elektrik üretiminde dünya sıralamasında ilk beş ülke ise şunlardır: 

ABD

Flipinler

Meksika

Endonezya

İtalya

Niçin jeotermal?..

Yenilenebilir doğal kaynak temiz, çevre dostu (yanma teknolojisi kullanılmadığı için ve sıfıra yakın emisyon) çok amaçlı ısıtma uygulamaları için ideal (konutta, tarımda,   endüstride, sera ısıtmasında vd.) meteorolojik koşullardan bağımsız (rüzgar, yağmur, güneş vb.den bağımsız) hazır enerji, elektrik üretiminde baz yük santralleridir.

Fosil ve diğer alternatif enerji kaynaklarına göre çok daha ucuz arama kuyuları üretim ve bazen reenjeksiyon kuyularına dönüştürülebilir. Güvenilir (yangın, patlama, zehirleme riski yok) elektrik üretiminde yük (üretim) faktörü %95’in üzerinde, minimum alan ihtiyacı (hidro, güneş vb.nin tersine) kolay ve hızlı devreye alma, işletme ve bakım (6 ay–1 yıl), uzun tesisat ömrü Jeotermal lokal bir enerji olduğu, ithali ve ihracı ve uluslararası bir fiyatı olmadığı için savaşlara ve uluslararası problemlere neden olmaz. Jeotermal ısıtma evlere fueloil, mazot, kömür, odun atıklarının taşınmasını ortadan kaldıracağı için şehir içerisindeki trafiğin yükünü azaltır.

Türkiye'de jeotermal enerji tespitine ve bu enerjinin kullanımına dönük çalışmalar özellikle İzmir ve Ege Bölgesi'nin bazı diğer noktalarında ilerlemiştir. İzmir'in Balçova ve Narlıdere ilçelerinde halen yaklaşık 15 bin konut jeotermal enerjiyle ısıtılmaktadır. Seferihisar, Dikili, Bergama, Çeşme, Aliağa, Urla, Güzelbahçe, Bayındır, Menderes, Kemalpaşa ve Kozaklı ilçelerinde de varlığı bilinen jeotermal kaynaklarının kullanılması halinde, sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 220 bin konutu ısıtabilecek kapasiteye ulaşılabileceği hesaplanmaktadır. Ancak atılan adımlar (İzmir Jeotermal A.Ş. gibi) doğalgaz dağıtım çalışmalarına kıyasla daha yavaş yürümekte, resmi enerji politikalarının zorlayıcı etki yaratan düzenlemeleri de devreye girdiğinde, jeotermal enerji altyapı çalışmalarını caydırıcı unsurlar giderek belirginleşmektedir. Dış etkenlere bağımlılıkla eşdeğer doğalgaz kullanımını asgariye indirerek, teknolojisi ve insan kaynakları halihazırda mevcut yerli jeotermal enerjinin ön plana çıkarılmasına yönelik çabalar pek çok ilgili çevre tarafından ısrarla sürdürülmektedir. Bu bağlamda, yıllardır Jeotermal Yasası çıkarılmasına uğraşılmış ve bu yasa yönetmeliğiyle 13.06.2008’de yürürlüğe girmiştir.

Güzel günler dileğiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.