Semi Hamzaçebi

Semi Hamzaçebi

JEOTERMAL- III

Jeotermal kaynakların arama ve ortaya çıkarılması çalışmaları MTA Genel Müdürlüğü tarafından 1962’de başlatılarak bugüne kadar getirilmiş olup 287,5 °C sıcaklığa kadar ulaşan yüksek sıcaklıklı jeotermal kaynaklar keşfedilmiştir.

1990’lı yıllardan 2004’e kadar uygulanan politikalardan dolayı durma noktasına gelen jeotermal enerji arama çalışmalarına hız verilmiş ve sondajlı jeotermal enerji aramaları 2.000 m’ler den 28.000 m’lere, jeotermal enerji aramaları için MTA Genel Müdürlüğüne sağlanan ödenek ise yaklaşık 10 katına çıkarılmıştır.

2005’ten itibaren bakanlık desteğiyle, mevcut kaynakların geliştirilmesi ve yeni kaynak alanlarının aranması çalışmalarına ağırlık verilmesi nedeniyle, 2004 sonu itibarıyla 3100 MWt olan kullanılabilir ısı kapasitesi, 2018 yılı Aralık sonu itibarıyla ilave 1900 MWt ısı enerjisi artışı ile 5000 Mwt’a yükselmiştir. MTA tarafından 173 adet olan keşfedilmiş jeotermal saha sayısı da sondajlı aramalarla 10 adedi elektrik üretimine uygun olan yeni sahaların keşfiyle 239 sahaya çıkarılmış olup, bugüne kadar toplam 634 adet, 412.250 metre sondajlı arama çalışması yapılarak doğal çıkışlar dahil açılan kuyularla yaklaşık 5000 MWt ısı enerjisi elde edilmiştir.

Ülkemizde Jeotermal kaynaklarımızın yüzde 90’ı düşük ve orta sıcaklıkta olup, ısıtma, termal turizm, mineral eldesi vb. alanlarda yüzde 10’luk bölümü de sayıları 32 adet olan jeotermal enerji santrallerinde kullanılmaktadır. Bu santraller; Aydın (20), Denizli(5), Manisa(5), Çanakkale (2). Ayrıca; Aydın'da 4, Manisa'da 2 olup, Denizli'de 1 adet jeotermal santral kurma çalışmaları devam etmektedir. 1624 MW kurulu gücündeki santraller Türkiye'nin toplam kurulu gücünün %1,68'ini oluşturmaktadır.

Türkiye jeolojik ve coğrafik konumu itibarıyla aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer aldığı için jeotermal açıdan dünya ülkeleri arasında zengin bir konumdadır. Ülkemizin her tarafında yayılmış yaklaşık 1.000’e yakın değişik sıcaklıklarda jeotermal kaynaklar mevcuttur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verilerine göre, 2021 mart sonu verilerine göre, Türkiye 1.624 MW jeotermal enerji santrali kurulu güçle Avrupa ülkeleri arasında birinci, dünyada ise Türkiye dördüncü sırada yer almaktadır.

Türkiye’nin jeotermal potansiyeli oldukça yüksek olup potansiyel oluşturan alanların %78’i Batı Anadolu’da, %9’u İç Anadolu’da, %7’si Marmara Bölgesi’nde, %5’i Doğu Anadolu’da ve %1’i diğer bölgelerde yer bulunmaktadır.

Jeotermal kaynaklar yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bugün için Türkiye’de elde edilen jeotermal enerjiden elektrik üretimi, ısıtma (sera ve konut), termal ve sağlık turizmi, endüstriyel mineral eldesi ve kurutmacılık gibi alanlarda yararlanılmaktadır.

Güzel günler dileğiyle.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.