Kaçkarlar’ın Zirvesine  Tırmandılar

Kaçkarlar’ın Zirvesine Tırmandılar

Trabzonlu dağcılar, büyük bölümü Rize'nin Çamlıhemşin, diğer kısmı ise Artvin'in Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alan 3937 rakımlı Kaçkar Dağı zirvesine tırmanış gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en yüksek dağlarından biri olan Kaçkar Dağı… Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize ve Artvin illeri arasında yer alan 3937 metre yüksekliğindeki Kaçkar Dağı ve Kaçkar Buzulları yerli ve yabancı birçok tırmanış tutkununun ilgisini çekiyor. Kaya yapısı, buzulları ve hava yapısı ile Türkiye’nin en zor ve tehlikeli parkurlarından biri olan Kaçkar… Trabzonlu dağcı ekibi Türkiye'nin en yüksek dördüncü dağı Kaçkarların zirvesine, kuzey rotasını takip ederek gerçekleştirdikleri zorlu tırmanışı başarıyla tamamladılar. 

kackarlarin-4.jpg

11-13 AĞUSTOS ROTA TIRMANIŞI

Kaçkar Kavrun Dağı 3932 rakımıyla Kaçkar Dağlarının en yüksek zirvesi. Dağın kuzey yüzü Küçük ve Büyük buzulun karşısında çarşak zemin boyunca giderek yükseliyor. Büyük kaya çarşaklarından oluşan ve birbiri üzerinde her an harekete geçecek yapıdaki kısımdan dik duran kaya kulelerin yanından dikkatle geçerek, taş babaları ve kırmızı çizgileri de izleyerek dik bir çarşak zeminden kaya kulelerin arasından kapı mevkiine çıkan Trabzonlu dağcılar, 3500 metreye ulaşmış oldu.  

kackarlarin-9.jpg

Keyifsiz ve ince çarşaklı parkurun ardından burada bir süre dinlendikten sonra gerisi çürük, kayalık bir sırt üzerinde bazen boşluk hissi veren zor bir tırmanışa başlayan Trabzonlu dağcılar, kapıyı geçtikten sonra sağ tarafa ana kayaya (kütleye) geçti. Buradan oldukça dik bir kaya çıkışı, yan geçişler ve geçitlerle yükseldiler.  

kackarlarin-10.jpg

Genel olarak oldukça çürük kaya yapısına rağmen sırttaki kaya çıkışları ve geçişleri çok dikkat istiyor. Sürekli üç nokta kuralıyla kaya tırmanışı yaparak uzun bir sırt tırmanışı sonunda 3932 metrelik zirveye, tırmanış boyunca işaretler ve babaları takip ederek ulaşan Trabzonlu dağcılar dönüş yolunda da bu taş babaları ve kırmızı çizgileri çok iyi takip ederek kaybolmamaya dikkat etti. Dağcı ekibi, “Neredeyse çıkış kadar zaman alan ana kaya kütlesi inişi zorludur. Toplamda 10 saat süren zirve tırmanışımızı başarılı bir şekilde tamamlayıp kamp alanına vardık” ifadelerini kullandılar.

kackarlarin-5.jpg

6 KİPİDEN OLUŞAN DAĞCI EKİP 

Kaçkar Dağı Kuzey Rotası Tırmanışı Faaliyetini Doğa Tarih Derneği düzenledi. Tırmanışa dağcılar Ahmet Arslan, Enver Toklu, Betül Koç, Hasan Kumaş, Uğur Sarı, Mine Kaya katıldılar. Klasik Kuzey Doğu rotasını takip eden dağcılar, birinci ve ikinci gece Öküz Yatağında (Mezovit Çayırı-2900 metre) kamp yaptı. 10 saatte 1032 metre zirve tırmanışı yaptı. Zirve dönüşü kamp alanına kadar güneşliydi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.