17.03.2021, 08:10

KADİM ŞEHİR

Teknolojiyle geleceğe yetişmeye çalışırken, doğayla iç içe olmanın keyfini, basit mutlulukları, gelenekleri ve geçmişimizi ne yazık ki unutuyoruz!
Ne yazık ki kayboluyoruz gereksiz telaşlar içinde. Hayatın hengâmesine o kadar kaptırıyoruz ki kendimizi, denizimize sırtımızı dönüyoruz, suya inen yollarımıza engeller inşa ediyoruz.
Yağmurun bile ulaşamadığı bir sahilimiz ve her gün yeniden ölen denizimiz var artık. “Doğaya karşı gelemeyiz er yada geç bizi yenecektir.”
Bu kadim şehrin sadece denizini değil, tarihini de yavaşça yok ediyoruz. En çok güldüğüm, şehrin ortasında herhangi bir nedenle kazı yapılırken tarihi bir yapı çıkınca verilen tepkiler. Çok şaşırıyoruz, elimiz ayağımıza karışıyor, uzmanlar çıkıyor bir de çok bilenler. 
“Eusebius'a göre şehrin kuruluş tarihini MÖ 756 olmakla birlikte bu iddia Trabzon'u İstanbul, Roma hatta, genel kanıya göre Trabzon ve diğer Doğu Karadeniz kolonizasyonunu gerçekleştiren Sinop'tan daha eski bir kent yapmaktadır.”
Bu şehrin altında tarih yattığını bilmeyen yok sanırım. Bu yok etme telaşı nedir anlam veremiyorum. Konuşuluyor, tartışılıyor elde ne var? Koca bir hiç. Tarihi limanın başına gelenleri hemen unutuyoruz. 
Geçmişin kalıntıları tarihimizden bize ulaşan fısıltılardır. Onlar bize bir zamanlar nerde olduğumuzu hatırlatmakla kalmaz, kültürümüzün nereye gittiğini de gösterebilirler. Onları korumak kolay değil çok dikkatli olmalıyız. Sadece duyarlı olmak yetmez, harekete geçmeliyiz. Bu kadim kente sahip çıkmalıyız. Tutkularımız, inançlarımız bizi daha iyi bir yerlere götürür. Denizin, doğa ve tarihle buluştuğu bu şehre sırtımızı dönmeyelim; birlikte yaşamayı öğrenelim. Işığın tarihi binalardaki değişimine, rüzgârın ellerine bırakalım kendimizi. Unutmayalım ki geçmişimizden parçalar modern zamana karşı dururlar…
Bizi biz yapan şehrimizdir. 
Hadi kalan tek sığınağımıza inelim, tekneler gibi bırakalım kendimizi Karadeniz’in kollarına, şiirsel bir deneyime hazır olalım. Güneşle köşe kapmaca oynayan martılar bir yanımızda diğer yanımızda doymak bilmeyen kediler. Bir günü daha uğurluyoruz Faroz Limanı’ndan, gün giderken, bir eksiklik var masamızda ve yüreğimizde, gidip dönmeyenler için gözlerimizden bir damla yaş düşüyor denize. Güneşe doğru ağır adımlarla ilerliyor Aytekin Çakmakçı abi, elinde lamba olduğu halde. Güle güle güzel abim…


 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu