Kadının ekonomiye  katılımı yetersiz

Kadının ekonomiye katılımı yetersiz

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile Danimarkalı denizcilik ve lojistik firması DFDS'in Akdeniz İş Birimi, ortak bir proje geliştirdi.

“Kadın İçin Taşıyoruz” projesi ile girişimci kadınların ürettiği ürünler, DFDS tarafından 1 yıl boyunca ücretsiz taşınacak. Kadınların yaptıkları ihracata katkıda bulunmayı hedefleyen projede, kadın üreticilerin ürünleri, DFDS'nin Pendik, Yalova ve Mersin kalkışlı taşımacılık ağından Avrupa'ya ulaştırılacak. KAGİDER Başkanı Emine Erdem pandeminin ekonomik sonuçlarının kadınları erkeklerden daha fazla etkilediğini ifade etti.

En fazla kayıtdışı çalışanların kadınlar olduğunu ifade eden Emine Erdem, Türkiye'de de milyonlarca kadının çalışma çağında evde olduğunu kaydetti. Yaptıkları araştırmaya göre kadın girişimcilerin yüzde 64'ünün yurtdışına açılma planı olduğunu belirten Erdem, kadın girişimcilerin en fazla ihtiyacının ise finansal destek olduğunu aktardı. DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann da, “Gelecek 10 yılda Türkiye'nin ihracatına kadınlar damga vuracak” dedi.

Erdem, “Türkiye'de kadın girişimcilik oranı yüzde 11, ihracatçıların ise sadece yüzde 7'si kadın. Kadın girişimcilerin ekonomiye katılımı istediğimiz hedefin çok gerisinde ve salgınla birlikte daha geriye gitmesine izin veremeyiz. Bu noktada kadın girişimcilere verilecek her türlü destek hayati nitelik taşıyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.