Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

KADINLARI DÖVME KILAVUZU

Kenya’da sadece kadınların yaşadığı bir köy var. Adı “Umoja”…
Köy 1990 yılında İngiliz askerlerinin tecavüz ettiği 15 kadın tarafından kurulmuş. Günümüzde erken yaşta evlilik, kadın sünneti, aile içi şiddet ve dayak, tecavüz gibi her tür şiddete maruz kalan kadınlar için bir sığınma köyü olmuş Umoja.
Bizde ise son günlerde artan kadın cinayetleri, tecavüz ve en son da AKP Gaziantep Şahinbey Belediyesinin evlenen çiftlere dağıttığı Kadının hangi durumlarda dövülmesi gerektiğini anlatan “Aile saadeti” kitabı ile kadınlarımız yine sus–pus. Üstelikte bu saçma sapan kitap bir kadın olan Gaziantep Belediye Başkanının beldesinde gerçekleşmiş; işte en acısı da bu zaten. Üstelikte bu belediye başkanımız Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanlığı yapmıştır. Bu daha da acı… Aile birlikteliği için evlenen çiftlere hediye edilen bu akla aykırı fikirden ve kılavuzdan hiç mi haberiniz olmadı Sayın Başkanım!
Bunların hepsi sana yapılıyor kadın! Farkında mısın?
Vücudun yara bere içinde neden sesin çıkmaz. Yakıldın. Yıkıldın. Çöpe atıldın. Aşağılandın. Yerlerde süründün. Hakarete uğradın…
Defalarca tecavüze uğradın hep susuyorsun.
Suçlu sen değilsin ki. O zaman neden susuyorsun?
Maalesef dayak cennetten çıkmadır. Kızını dövmeyen dizini döver. Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin… Sözleri bizim atalarımızın sözleri. Hal böyle olunca da bu ülkede insan yetişmesi çok zor olan bir durum oluyor.
Kadın kısmı çok konuşmaz diyen de bizim atalarımız.
Kadın okumaz diyen de. Neden peki?
Çünkü kadın zeki olandır. Eğer okursa araştırır ve soruşturur. Erkek denilen varlığa da hizmette eksik kalır.
Toplumun kalbi kadına karşı nasırlaştı. Kadının eline gül sadece seçim zamanı verilir oldu. Bu da işin ve siyasetin kandırmacası olsa gerek.
Ablalarımızı, annelerimizi, babalarımız, ağabeylerimizi… Büyüten Yeşilçam filmlerinde bile dayak yemeyen ya da tokat atılmayan kadın yoktur. Peki o filmleri seyredip o kabadayı erkekleri kendine rol model sayan hangi erkek “Kadına şiddete son” diyebilir ki?
Erkek bizim ülkemizde her fırsatta kadına gücünü tatbik eden oldu. Sözüm meclisten dışarı demek istesem de “sayıları” maalesef 70 küsur milyon olan ülkem için o kadar az ki…
İslam’ın etkisindeki ataerkil aile kültürü bugünlerin en moda trendi.
Hep Kuran’da dayaktan bahsedilip uydurma dinin uyduruk hocaları kadınla ilgili çok sayıda çeşitli fetvalar verir oldu.
Ülkemin yukarılara çıkması için önce ahlak seviyesinin yükselmesi gerekir.
Kadına dayak kılavuzu yazma cesareti gösterenlerinde cesareti kırılmalı ve gerekli cezanın bir an önce katiyetle verilmesi gerekir.
Kadın artık yorgun, bezgin, güvensiz ve bitap düşmüş.
İnsanları sevindirmeyi ve onlara iyilikler vaat etmeyi diliyor ve istiyorum. Yazdıklarım hep güzel bitsin ve umut versin istiyorum ama olmuyor. Ütopik bir şeylerde yazamıyorum. Gerçeklerde bu ülkede hep acı oluyor maalesef.
Suudi Arabistan’da, İran’da, Afganistan’da, Pakistan’da… Kadın olarak doğmak ne kadar korkunç bir şey ise artık benim ülkemde de kadın aynı statüdedir. Benim ülkemde eğer kadın biraz nefes alabiliyorsa o da laiklik ilkesindendir. Var mı aksini savunan?
Uyanmak için açacağımız iki göz kapağından çok daha ötesi var; Kapalı olan bellek ve algılarımızın açılması gibi.
 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.