Kadri beyden hikayeler!

Cumartesi günleri, hem kendimi hem de okurları dinlendirmek için alıntı yazılarla köşeyi doldurmaya gayret ediyorum.

Geçenlerde, ‘köşeyi doldurma’ diye yazdım, bizim Gürkan Ata, ‘Abi bu olmadı. Köşeyi doldurma biraz hafif ifade. Daha farklı bir ifade kullanırsan iyi olur’ şeklinde uyarmıştı. Ben de Ata’nın uyarısını dikkate almıştım. Tam hatırlamıyorum doldurma yerine başka bir kelime kullanmıştım.

1890-1912 yılları arasında Trabzon’da valilik yapan Kadri bey, o dönem gerçekten çok renkli bir vali idi. Kadri beyin renkliliği teşkilat-ı mahsusanın elemanı olmasından mı Padişah 2. Abdulhamit’in biatçı valisi olmasından mı yoksa kişisel özelliğinden mi geliyor bilemiyorum.

Vali Kadri beyin oğlu Hüseyin Kazım Kadri, babasının ilginç olaylarını bir kitap haline getirmiş (Meşrutiyetten Cumhuriyeti Hatıralarım). Bir de Kadri bey ile ilgili yazılanlar var. Ayrıca bir de o tarihlerde çıkan gazetelerdeki haberler..

Neyse, ben yine Hüseyin Albayrak’ın Tarih İçinde Trabzon Valileri adlı eserinden Kadri beyle ilgili bir alıntı yaparak köşeyi doldurayım.

KADRİ BEY VE KÖMÜRCÜ

Kadri Bey her zaman meydanda Taksim Mezarlığından (şimdiki Fatih Parkı) iner, oradan Boztepe'ye giden caddeyi takiben Şeytan Ömer Hanı önünden (yeri belirlenemedi), Çayır Mahallesindeki Ali Baba Türbesi önünden geçerek evine giderdi. Bir gün yine aynı yolu takiben evine gidiyorken orada bir kömürcü ile karşılaştı. Kömürcü sattığı kömür parası elinde düşüne düşüne gidiyordu. Kadir Bey kömürcüye:

- Ne düşünüyorsun, zorun nedir?

Diye sorunca, kömürcü:

- Baba ne sorarsın, derdimize çare bulamazsın.

- Kadri Beye söyle her halde bir çaresini bulursun

- Derdim şu; dağdan kömür getirdim sattım. Köyden gelirken karım benden bir entarilik basma istedi, bir de başörtüsü istedi. Kızım da bir entarilik, bir de peştamal, gelinim ise entari ve çember istedi. Sen gel de elindeki bu para ile onları al... Şimdi düşünüyorum bunların hiçbirini alamayacağım, köye dönüp bir kömür daha alıp gelip satacağım, belki o zaman istediklerimi alabilirim.

Kadri Bey:

-Baba kolay!.. Demiş, çıkartmış kömürcüye bir lira vermiş ve:

- Bu gece burada kal, karının, kızının, gelininin istediklerini al köye git. Köye gittin mi bir yük kömür yapıp bana getirirsin.

Kömürcü hayrette kalmış, Vâli'ye sormuş:

- Baba sana kim derler, sen nasıl adamsın?

Kadri Bey cevaben:

- Bana Deli Kadri derler, demiş.

Kömürcü evini sormuş:

- Tekke Mahallesi, Çayır Sokak Ali Baba Türbesi karşısındadır.

Kömürcü:

-Sen deli olamazsın. Tanımadığın adama bir lira verir miydin, demiş.

Kömürcü, sevinç içinde uzaklaşıp gitti. Aradan bir zaman geçtikten sonra, kömürcü bir yük kömür ile ve karısının hazırlamış olduğu bir külek yoğurdu doğruca Kadri Beyin evinin önüne getirir. Evi tam olarak çıkaramadığı için başlar bağırmaya:

-Deli Kadri'nin evini bilen var mı, deli Kadri’nin evi neresidir?

Bağırtıyı duyan mahalle sakinleri kömürcüyü susturmaya çalışır.

Kömürcü kendisini susturmaya çalışanlara;

- Yahu adresini bana böyle vermişti… der ve vakit sabah olduğundan Kadri Bey sesleri duyup, pencereden başını uzatarak:

- Bırakın gelsin, der!

Çevredekiler çekilince kömürcü eve girmiş, kömürü depolanan yere bırakıp, yoğurt küleği ile Kadri Bey'in yanına çıkmış:

- İşte hediyem!,

diyerek yoğurt küleğini Kadri Bey'in önüne koyar. Kadri Bey, memnun kalarak adamcağızı güzel karşılar.

Kadri Bey her sabah evde yapılan taze pilavı yermiş. Bir rivayete göre de kendisine "Pilavcı Kadri" derlermiş. Taze köy yoğurdu gelince, hemen aşçı başına seslenmiş, pilavı istemiş ve sabah pilavını kömürcünün getirdiği yoğurtla güzelce kaşıklamış.

O gün Hükümet Konağına geldiğinde kendisini pek neşeli olduğunu görenlere Kadri Bey başından geçen olayı  keyifle anlatır..

Vali Kadri’den bugünlük bu kadar.. Gelecek hafta bir başka valiyi köşemize konuk ederiz!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.