Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

KAFA NAKLİ YAPILACAKMIŞ

KİRAYA VERİLİR DE NAKLEDİLSE OLMAZ MI?

Tıp aleminde çok korkunç buluşlar var, yeni uygulamalar var. Kalp nakli... Çok önemli, çok büyük bir olaydı. Sanıyorum elli yıl önceydi. Dr. Barnart ilk kalp naklini gerçekleştirmişti. Tıp dünyasında çok büyük bir olaydı. Sonra nerdeyse sıradan bir olay oldu. Şimdi artık Türkiye’de tam örgütlü hastanelerde, ilgili uzmanlarca rahatlıkla yapılıyor. Yapay kalp... Küçük bir cihaz, yanında taşıyor KALP… Böbrek nakli, göz nakli çok değişik organların nakli. Tıpta hızlı bir ilerleme var. İnsan, ölmeden  çok düşük ısıda donduruluyor, korunuyor sonra çözülüp canlandırılacak. Olur mu olur... Dün düş olan, hayal olan şeyler bugün gerçek oluyor.

KAFA NAKLİ... Evet, kafa nakli. Düşünülüyormuş. Olabilir mi? Dün olamaz dediklerimiz bugün olduğuna göre bakarsın bu da olur. Olur olmasına da nasıl olur. KAFA çok farklı. Kafa kişinin kendisi, düşünme merkezi. Hani “Düşünüyorum o halde varım” diyor ya bir düşünür. Demek ki düşünmek var olmak. Bu nakledilen kafa nakledildiği gövde mi olacak yoksa o kafa mı o gövde olacak. Biraz karışık iş. Bunun atından çıkamayız da bizim konumuz bu değil. Bu tıbbın konusu. Çok değişik şeylerden söz ediliyor. Dileriz onulmaz hastalıklar iyileştirilir, sağlıklı yaşam uzatılır. Dileğimiz duamız bu yönde.

Şimdi biz başka bir konuya dönelim. KAFA KİRAYA VERİLİR Mİ? Bir çok yazımdan bundan söz ettim. Çok yetenekli ve onurlu insanlara hep bu uyarıda bulundum; “Aman kafanızı kiraya vermeyin”. Kafa çok kutsal bir organ. Gerçi YÜREK için de bu söylenir de yüreğin konumu gerçekten ne bunu bilmiyorum. Değerli tıpçılar bu sorumu yanıtlasın. Hani sevme yeri, acıma yeri burası deniyor doğru mu? Yürek, kalp gerçekten beyinden bağımsız sevgi ve acıma yeri mi? Hani acırken, severken sol göğsümüzde bir hoşluk olur bir acıma olur. Neden olur niçin olur? Neyse kalbe de, beyne de sahip çıkalım. Kalbin böyle bir işlevi olsa kalp naklinde nakleden kalbin duyguları da nakletmesi gerekmez mi? Bilmem böyle mi oluyor.

 

ASIL ÖNEMLİ OLAN KAFAYI KİRAYA VERMEK

Verilir mi, verilmez mi? Kirası ne kadar… Kimi kez çok pahalı verilir, kimi kez de bir kemiğe bir kabuğa verilir. Hani yoktan yere yandaş olmak, yalaka olmak, bilmem başka ne ad koyulabilir kafayı kiraya verene… Şimdi düşünüyoruz kafa nasıl kiraya verilir? Buna bir bakalım.

Allah’ın verdiği beyin aklı üretiyor. Beş duyuya görülemeyen duyular ekleniyor gerçeği görüyor da  deniyor ki “Yooo öyle düşünme, öyle görme, gördüğünü sil de bizim gibi gör ve düşün, sana  çok iyi bir… ne demeli “  ...”Eh ne demeli bu. Çıkar için senin gibi düşüneyim, yani gerçekleri inkâr edeyim”. Zavallı beynin artık özgün düşünemiyor. Gördüğünü görmüyor, duyduğunu duymuyor ve  gerçekten düşünmesi gereken biçimde düşünmüyor. Hani akşam yatıyor, kafasını yastığa koyuyor da düşünüyor. “Yahu ben bugün böyle söyledim, oysa bu yanlıştı, gerçek değildi yalandı...” Dön sağa dön sola uyku girmez gözüne. Haaa birde VİCDAN varmış. Şimdi de o sırada  o rahatsız ediyor. Şimdi ne yapayım... İşte kafanın kiraya verilmesi bu . Çok zor,  çok zor adam olan için. Ancak kimi kafaların kirası çok düşük. Ha demeden verilir kiraya.

 

KAFA ÇOK ZOR OLGUNLAŞIR

Taa doğuştan başlarsın eğitmeye. Gördüklerini, duyduklarını algılarsın olgunlaştırırsın ve bir bakarsın ki çok AKILLI BİR ADAM. Bu kafanın kirası çok yüksek. Eh her şeyin bir değeri var. Çok pahalı ise o pahayı veren çıkar ve yine gider kiraya. Peki bu kafa nasılsa bizim Allah bizim için yarattı biz de nasıl istersek kullanırız diyebilir miyiz? Hayır işte bu serbestlik yok. İşte manevi sorumluluk burada başlar. Sorulacak sana… “senin gözün kaşın, kulağın, kalbin vardı nasıl böyle bir karar verdin.” Ne diyeceksin. Bana onu verdiler bana bunu verdiler o makam o şöhret bu şan dayanamadım sattım... Ha üstelik satmak da var. Kendini satmak. En basiti ne? Kiralık katil... Yani ilk akla gelen basit örnek. Ancak kiralık katilden de önemlisi  bir bilim adamının, bir devlet adamının  bile bile yalan konuşması , gerçeği inkar etmesi.. Beyni nerde. Kör mü sağır mı dilsiz mi? Yo görüyor duyuyor düşünüyor ancak gerçeği söylemiyor... Çünkü beyni kiralık, çünkü satılmış. Bir insan için en kötü durum bu. Yaratan EŞREF-İ MAHLUKAT buyurmuş da o maalesef EŞŞEK-İ diyemiyorum eşşek çok onurlu bir hayvan çünkü sadece ses benzeşmesi var. Yoksa adı konmaz.

 

NEDEN BU YORUMLARI YAPMAK  ZORUNDA KALDIK

Demokrasi insanlığın bulduğu en modern yönetim biçimi. İnsan aklı evirmiş çevirmiş bunu bulmuş. Peki en büyük aracı ne? SEÇİM... Vay be. Neyi seçim nasıl seçim? Öyle hazırlanmış  yasalar var  yönetmelikler var  kağıtlar hazır al  at sandığa. Sandıktan çıktı  egemenliğin öyle mi... Yoo öyle kolay değil. Önce erdem gerekli. ERDEM, FAZİLET de diyorlar. Kafa kirada olmayacak. Araştıracak, bilecek bilgi edinecek ve bilgiler yoğrularak en iyi en güzel en doğru bulunacak ve seçilecek.

SOSYAL MEDYA deniyor. Bu terim de son 15-20 yıllık. Bilgisayarla girmiş düşünce dünyamıza. Mesajlar atılıyor, yorumlar yapılıyor, yanıtlar veriliyor. Kimi kendi kafası ile kimi de kiraya verdiği düşünce ile. Açıkça yalan, açıkça  sahte çok açık belli ancak  bir yerlere hoş görülmek, bir yerlerden çıkar  sağlamak. Okudukça dinledikçe insan kahroluyor. Dün başka şeyler söylüyor bugün başka. Teknik de gelişmiş. Dün söylenenler belgeli bugünküyle karşılaştırmalı.  Şimdi bu insanlar kendi yazdıklarını kendi konuştuklarını okudukça duydukça kendilerinden iğrenmiyor mu? Yalan söylediğini biliyor. Beynini kiraya vermiş ya işte o kiralık düşünceden ötüyor. Eğer sağ kalırsa   bir süre daha yaşarsa o  yazdıklarını düşündüklerini  gördüğünde ne olacak.

Hani başta KAFA NAKLİ dedim ya. Allah korusun böyle şerefsiz bir kafayı zavallı bir gövdeye nakletseler o gövde bunu nasıl taşıyacak, nasıl besleyip koruyacak. Üstelik bu kafa ile toprağa gömülecek. Bu kafadan sorgu haaa Allah korusun.

Yine insan onuruna yakışır bir kafa ile sağlıklı ömür dileyelim dostlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum