Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

KÂĞIT TÜKETİMİ ÇOK ARTMIŞ DA KAFAMIZA DÜŞEN PAY ÇOK AZ

KAĞIDIN VE KİTABIN KUTSİYETİ

Çocukluğumda hiç unutmam yolda bir kağıt bulsak hemen alır yüksek bir yere koyar ya da bir duvar aralığına korduk. Çünkü kağıdın ayak altında olması günahtı. Kağıt adeta kutsal kabul edilirdi. Bilgiye büyük önem verilirdi. İnsanlar kitapları ile değerlendirilirdi. Daha yüz yıl öncesine dek ülkemizde kağıt fabrikası yoktu. Kağıt ithal edilirdi. Kağıt pahalıydı. Yazının icadı ile bilgi aktarımı oldu, bilgi kalıcı duruma geldi. Ancak salt yazının icadı da yetmedi. Toprak tabletlere, deri parçalarına, ağaç yapraklarına yazı yazılıyordu. Bu çok yetersizdi. İnsanlık için çok büyük bir icat olan kağıt icat edildi. Böylece bilgi kağıda geçti, kitap oluştu ve bilgi akışı daha da sağlıklı duruma geldi.

 

EN İYİ KAĞIT ÜRETİLDİ DE NE İÇİN

Günümüzde kağıt sanayi çok gelişti. Artık yüzlerce tür kağıt üretiliyor. Eskiden sadece yazı için, kitap için kullanılan kağıt artık bir çok alanda kullanılıyor. Belki kağıt artık kitap için ikinci plana düştü. Eskiden kağıt tüketimi eğitim ve kültür gelişimi ile doğru orantılıydı. Şimdi kağıt tüketimi çok fazla arttı da, hangi kağıt, gazete kitap kağıdı mı, tuvalet ve temizlik kağıdı mı? Marketlere girdiğinizde çok geniş rafları kağıt ruloları dolduruyor. Marketten çıkan müşterilerin en büyük kolileri, paketleri kağıt rulolarıdır. Reklamlarda kağıt reklamları ön planda. Yooo yazı kağıdı, kitap kağıdı değil, tuvalet kağıdı. İnsanlar beyinlerinin gıdası olan bilgi için kitaptan, gazeteden dergiden parayı esirgerken k… için tuvalet kağıdı için parayı hiç esirgemiyor. Bir gazete 50-100 kuruş. Buna kıyamıyor ancak günde üç dört, belki beş liralık tuvalet kağıdı harcayabiliyor. Ayda 10 TL lik, 20 TL.lik bir kitap alamaz ancak ayda 50 liralık 100 liralık peçete, tuvalet kağıdı alır. Bilgi beynimizin gıdası. Beynimiz açlıktan ölüyor. Onu düşünen yok. Çağ gelişiyor, teknik gelişiyor. Bundan nasıl yararlanacağız? Okuyarak, dinleyerek, yazarak. Bu işin en önemli  araç gereçlerinden biri Kağıt. Ancak kağıt asıl amacı yönünde kullanılmıyor. Kağıt bir temizlik gereci olarak kullanılıyor. Tuvalet kağıdının  ülkemizde yeni kullanıldığı zamanları anımsıyorum. Camide hoca kağıdın tuvalet kağıdı olarak k… temizliğinde kullanılmasına çok rahat izin veremiyordu. Şimdi ne oldu camilerin, hocaların tuvaletlerinde yığınla tuvalet kağıdı. Ancak hiçbir cemaati görmedin cami kitaplığından kitap alıp okuyan. O kitaplar dekor olsun diye mi orda bulunuyor. Oysa dinimizin ilk emri Oku… Bu emir de doğrudan kağıda bağlı ancak öyle mi?

 

BEYNİMİZ İÇİN KAĞIT GEREKMİYOR MU

Bu konuyu her zaman her fırsatta açıyorum. İnsanların tuvalet kağıdına duyduğu ilginin binde biri bile  gazete ve kitap kağıdına duyulmuyor. Yanlış anlaşılmasın temizliğe karşı birisi değilim. Elbette tuvalet kağıdı da kullanılacak, temizliğe özen gösterilecek de kağıdın ana kullanım alanı kitaptır, gazetedir. Çağ geliştikçe özellikle gazete tirajı çok düştü. Neden “İnternetten okuyoruz da”… Hayır oradan da okumuyorlar. Sonra hiçbir araç doğrudan kitabın gazetenin yerini alamaz. Diğer bilgi araçları da elbette olacak. Ancak kitap,dergi,gazete insanlık tarihi  ile sürüp gitmeli.Kitaplıklar,kütüpha-neler mutlaka yaşamalı.

Belki biraz çarpıcı ve biraz meclis dışı bir noktadan konuya yaklaştım. Ancak özür dilerim. İnsanlar kitaptan, gazeteden üç beş kuruşu esirgerken tuvalet kağıdından parayı esirgememeleri beni çok üzüyor. Kültür ve sanat insanları bu konuya dikkat çekmeli. Yıllar önce bir ortaokul öğrenicisi iken 50 kuruşluk harçlığımın  25-35 kuruşunu gazeteye  verip birkaç cam şekeri emip eve giderken aldığım haz hala beynimdedir. Onu anımsatmak istiyorum. Çocuklarımıza bu zevki veremedik. Sistem zaten hiç veremiyor.

Tuvalet kağıdı orman ağaçlarından yapılmıyormuş. Hayır, bir çok fabrika gerçek ağacı kullanıyor. Ne olursa olsun. Kağıt ve kitap kutsaldır. Onu halk ettiği yere koyalım,o amaçla öncelikle kullanalım. Temizlikte kullanmak ikinci planda olsun. Gerçekleri görelim ve söyleyelim.75 milyonluk ülkemizde gazete tirajları kaç, kitaplar kaç bin basıyor? Bu yüz kızartıcı tabloyu düzeltelim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum