KÂĞITTAN ASLAN'A DA 1 PUAN!

Trabzonspor önündeki üç şampiyon adayından daha iyi bir takım olmasına rağmen şampiyonluk iddiasını haftalar önce kafasında bitirdi. Galatasaray’ın şampiyonluk iddiası ise Fatih Terim’in ellerinde can çekişiyor. Trabzonspor deplasmanda tam 95 dakika ezdiği kâğıttan aslana 1 puanı son dakikada hediye etti. Bu haliyle kalbi tekleyen bir hasta gibi.

Trabzonspor’u Türkiye’de şampiyon yaptırmazlar. Ya Fenerbahçe için, ya Başakşehir için ya da Saray’ın antika müzesi için kupasını çalarlar. Galatasaray’ın Avrupa kupalarındaki eski forsundan eser yok. Bence en iyisi bir çılgınlık yapsınlar ve yeni kurulan Avrupa Süper Ligine yazılsınlar. En azından adrenalinimiz artar, ortalık biraz şenlenir. 

Galatasaray – Trabzonspor müsabakasına gelirsek; Trabzonspor oyuna rakibine göre daha bir iş görecek gibi başladı. İlk yarıda Bakasetas ve Nwakaeme’nin kafa vuruşuyla gole de yaklaştı. Galatasaray o eski namlı takım değil. Fatih Terim’in elinde bir futbol enkazına dönüşmüş. Türk futbolu adına kötü bir durum. Sıkışık maç trafiği, şüphelerle dolu nevrotik bir pandemi, seyircisiz futbol ve kulüplerin içinde debelendikleri ekonomik zorluklar futbolu bitirme noktasına getirdi. Şimdi bu durumu aşmak için türlü alternatifler düşünülüyor. Çok fazla sakatlık oluyor müsabakada. Futbolcuların sahtekârlıkları, çirkefçe ayağa basmalar maalesef bu oyundan ikrah etmemize sebep oluyor.

Müsabakanın özeti; bizim haftalardır berabere kaldığı için eleştirdiğimiz Trabzonspor Galatasaray ile değil bildiğiniz kâğıttan aslan ile oynuyor. Bir ara Galatasaray ilk yarıda Çengelköy Talimhanespor gibi amatör bir görüntü verdi. Düşünün Babel geliyor ve defanstan top çıkarmaya çalışıyor. Feguli Ekuban’ın ayağına kötü bastı, Marcao denilen siyahi havada dirsekle dağıttı. Mete Kalkavan değil sarı kar mütalaa bile vermedi.

Sosyolojik girelim olaya biraz. Türk futbolundaki hiyerarşik yapı 12 Eylül askeri ihtilalinden kalmadır. Nerede yeteneksiz general yakını bir hıyar varsa bostana girer gibi yeşil sahalara dalmıştır. Felsefesi de çocuklar ideolojik akımlara kapılıp komünist ya da eşkıya olmasınlar. Onun için Türk futbolu yeteneğe, özgüvene ve akla dayalı olarak gelişemedi. Zırtt ikinci yarı.

Trabzonspor ikinci yarıya Galatasaray’a göre daha arzulu ve organize başladı. Sahanın bütününde yaptığı rasyonel baskı bordo mavili ekibi otomatikman oyunda güçlendirdi. Ama Trabzonspor gol yollarında yeterince üretkenlik gösteremedi. Galatasaray ise köklü bir felsefeden yoksun oyun anlayışıyla top oynadı ve Trabzonspor karşısında kendini heder etti.

Hakem Mete Kalkavan Galatasaraylı siyahilerin Ekuban’a yaptığı futbol görünümlü şiddete göz yumdu. Trabzonspor’un Galatasaray’a gol atacağı oyunun akışında çok belliydi. Edgar İe defanstan dönen topu çerçeveye harika zımbaladı. Zavallı Muslera Galatasaray’ın kahrını çekmekten ermeye başladı. Ama Trabzonspor oyundaki ve skordaki üstünlüğünü koruyamadı. Son dakikada yediği bir golle sahadan yine beraberlikle ayrıldı ve yine kendini tekrar etmiş oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar