‘Kahraman’ın Yolculuğu’ ve Ekrem İmamoğlu!

   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim kampanyasının direktörü Necati Özkan'ın yazdığı ‘Kahraman’ın Yolculuğu’ adlı kitabı eleştiren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu; ‘Kahramanın hikayesini yazıyorum diyerek kahramandan daha çok kendilerini kahramanlaştırmaya çalışan profesyoneller bilsinler ki; yalan, yanlış ve eksik verilerle Genel Merkez iradesinin, CHP örgütlerinin ve İstanbul ittifakının emeğine hiç kimse saygısızlık edemeyecektir!’ şeklindeki açıklaması farklı yorumlandı.
Özkan’ın kitabının önsüzünü yazan Ekrem İmamoğlu, ‘Kendisiyle organik bir tanışmamız var. Necati Bey’in profesyonel bir meslek yaşamı var. Benim de kendim olmak gibi bir huyum var. Onun da katkılarıyla önümüzdeki taşları temizlediği bize yol arkadaşlığı yaptığı bir süreç yaşıyoruz altı yıldır. 6 yıla sığdırdığımız en büyük başarı İstanbul seçimi. Kendi gözüyle bu sürecin nasıl bir süreç olduğunu kampanya dilinin neyi etkilediğini Necati Bey’in bu bakışı çok değerli bir bölüm. Herkesin bir bakışı olacaktır. Ama kitabın şu noktasına bir şerh koyuyorum o da şu; Her ne kadar kendisi beni kahraman diye tanımlasa da ben kendimi kahraman diye tanımlamıyorum. Çünkü insan kendine kahraman dememeli, kahraman olmak büyük sorumluluk ister, zaman ister, olgunluk ister. Ben sadece bir başlangıca imza atmış, daha büyük bir imza atmak isteyen hizmet etmek isteyen bir belediye başkanıyım’ demişti.
  Kampanya direktörünün, İmamoğlu’nu  ‘kahraman’ olarak nitelendirilmesi ve bir yerde seçimi de tek başına aldığını ima etmesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun tepkisine neden oldu.
Canan Kaftancıoğlu, nasıl tepki gösterirse göstersin, ortada bir gerçek var. Bu gerçekte Ekrem İmamoğlu’nun seçimde yüzde 54 oy alması. Bu yüzde 54 oy içerisinde CHP’nin oyu yüzde 25 ila 28 arasında. CHP il başkanı Canan Kaftancıoğlu da olsa bir başkası da CHP’nin İstanbul’da alacağı en yüksek oy, HDP desteği ile birlikte en fazla yüzde 30-33 arası. Son çeyrek yüzyılda yapılan seçimlerde CHP’nin aldığı oy yüzde 25 civarı. Adaya ve seçim şartlarına göre bu oran yüzde 30-33 e kadar çıkabiliyor.
Canan Kaftancıoğlu, ‘Kahramandan daha çok kendilerini kahramanlaştırmaya çalışan profesyoneller’ derken, kesinlikle kitabı yazanı kast etmiyor. Burada hedef Ekrem İmamoğlu. Zaten bir sonraki cümlede, ‘Genel merkez iradesine, CHP örgütlerine ve İstanbul ittifakının emeğine hiç kimse saygısızlık edemeyecektir’ diyerek İmamoğlu’na göndermede bulunuyor.
Kaftancıoğlu ve ekibi ne kadar bağırırsa bağırsın, İstanbul’da seçimin kahramanı Ekrem İmamoğlu’dur. Hem de Cananlara, Gürsellere, bilumum sağ, sol ve bölücü uçlara rağmen!
Yalnız İstanbul’da değil Türkiye’nin dört bir yanında, CHP bir yana İmamoğlu bir yana…
Aslında CHP’deki sıkıntının kaynağı da bu olay, yani İmamoğlu gerçeği… Geniş halk kitlelerinin desteğini arkasına almış olan bir Ekrem İmamoğlu, CHP’de çok şeyi değiştirecektir. Kaftancıoğlu ve CHP’nin statükocu ekibinin, İmamoğlu rüzgarının önünde durma şansı yoktur.
 

Park Bahçelerve Fatih Erol!
   Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesinde, önceki dönemde daire başkanı, müdür olanların üç beş istisna dışında hemen hepsini görevden aldı veya istifalarını istedi. Zorluoğlu’nun yeniden yapılanma adı altındaki görevden alma ve yeni isimleri atama işini olumlu bulan da var, eleştiren de.
Dün eczacı, kuyumcu, TTSO eski meclis başkanı Tayfun Sezer aradı ve ‘Büyükşehir Belediyesinin en düzgün çalışan birimi bana göre Park ve Bahçeler Dairesi. Büyükşehir Belediye Başkanımız herhalde ödül olarak Fatih Erol’u görevden aldı’ dedi.
Trabzon Belediyesinde eskiden Park Bahçeler Müdürlüğü kimilerine göre sürgün veya ‘yan yatma’ yeri idi. Bu müdürlüğe bir ara eski başkan Orhan Gümrükçüoğlu’nun bacanağı Recep Köksal getirilmişti. Orhan bey, başkan olunca Recep Köksal da otomatik olarak daha üst makamlara terfi etmişti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Fatih Erol’u neden görevden aldı bilmiyoruz. Trabzon Belediyesine Orhan Gümrükçüoğlu döneminde epey ithal ağaç alınmış, bu ağaçlar Botanik Parka, Akyazı’ya şehir içerisindeki caddelerin kenarına vs. dikilmişti. Bu fidelerin fiyatları da öyle pek ucuz da değilmiş. Bu fide, çiçek işini bir ara eski başkanlardan Asım Aykan’ın kardeşinin yaptığı söylenmişti. Bir de Büyükşehir Belediyesi park ve bahçelerde çalışan işçiler ara sıra hatırı sayılır kişilerin bahçelerini düzenliyormuş. Fatih bey, bu fide alımlarıyla ilgili mi yoksa başka nedenlerden ötürü mü görevden alındı bilmiyoruz. Bildiğimiz ve gördüğümüz, Fatih Erol’un Trabzon’da gerçekten güzel işlere imza attığı…
 

Özel Kalem Müdürleri!
 
 
Türkiye’de sınavsız devlet memuru olmanın en kestirme yolu, belediyelerde, bakanlıklarda vs. özel kalem müdürü olarak işe girmek. Belediye eski başkanlarından Mehmet Volkan Canalioğlu, özel kalem müdürü olarak Kültür ve Turizm il müdürlüğünden mesai arkadaşı Mehmet Çağdaş’ı, yatay geçişle belediyeye almıştı. Canalioğlu’ndan sonra başkan seçilen Orhan Gümrükçüoğlu, başkanlığı süresince, partinin kurmaylarından gelen telkinler doğrultusunda çok sayıda ismi, sınavsız işe aldı ve özel kalem müdürü yaptı. Bir veya iki yıl sonra da özel kalem müdürü yaptığı ismin yerine bir başkasını aldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut başkanı Murat Zorluoğlu’nun özel kalem müdürlüğünü kayınbiraderi Zülfü Turan yapıyor. Zülfü beyin, Zorluoğlu’nun başkanlığı süresince görevi sürdüreceği öğrenildi.
 

Uzungöl’deki kaçak yapılar!
 
  Trabzon’un Uzungöl beldesi ile Rize Ayder’deki kaçak yapılar birer birer yıkılmaya başlandı. Uzungöl’de gölün kenarına gecekondu şeklinde yapılan yaklaşık 150 civarında kaçak kafe, restoran ve çay ocağının yıkımına bir kaç gün içinde başlanacağı bildirildi. Uzungöl’de yıkılacak olan yapılar içerisinde otel- motel bulunmadığını söyleyen bir turizm işletmecisi, ‘Uzungöl’de halkın yürüyeceği, gezeceği alanlar maalesef işgal edildi. Beldemize gelen yerli ve yabancı turistler, göl kenarında bırakın yürümeyi oturup dinlenemiyorlardı. Kaçak yapıların yıkımını destekliyoruz. Bu konuda kimseye taviz verilmemelidir’ dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar