Kamera şakası sandılar

Kamera şakası sandılar

Danıştay'ın kararı sonrası daha önce türbana izin veren bazı üniversiteler bu sabah saatlerinden itibaren türbanlı öğrencilerin okula girişine izin vermedi.Ancak Danıştay'ın türban yasağına uymayan üniversiteler de vardı.Rize'de daha dün okula türbanla gi

DANIŞTAY KARARI SONRASI KTÜ VE RİZE´DE ÜNİVERSİTELER TÜRBANLI ÖĞRENCİLERİ DERSE ALMADI

Danıştay 8'inci Dairesi'nin YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan'ın üniversite rektörlerine gönderdiği "Türbanlı öğrencilere kapıları açın" yazısını genelge kabul ederek yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından, rektörler türbanlı öğrencilere kapıları kapattı. Cumhurbaşkanı'nın yasayı imzalaması ve YÖK Başkanı'nın genelgesi sonrasında türbanlı öğrencilerin kampuslara girişine izin veren Karadeniz Teknik ve Rize üniversiteleri, bu sabahtan itibaren türbanlı öğrenci almamaya başladı. Rize Üniversitesi'nde türbanlı öğrenciler güvenlik görevlilerine, "Kamera şakası mı bu?" diyerek içeri girmeye çalıştı ama engellendiler.

   

OTOBÜSLER KONTROL EDİLDİ

 

Danıştay'ın kararı sonrasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü'nün kapılarında üniversitenin güvenlik görevlileri bu sabahtan itibaren türbanlı öğrencilerin girişine izin vermedi. Rektörlüğün talimatıyla kampüse giren özel araç, minibüs ve belediye otobüslerini de kontrol eden güvenlik görevlileri, türbanlı öğrencileri başlarını açmaları konusunda uyardı. Bazı öğrenciler başlarını açarak üniversiteye girebilirken, bazıları da başını açmadı ve geri döndü. KTÜ'ye bağlı Gümüşhane Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu'na da bu sabahtan itibaren türbanlı öğrenci alınmamaya başlandı. Gümüşhane'de de türbanlı öğrencilerin büyük çoğunluğu başını açarak okula girdi. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Osman Bektaş, "Dün akşam saat 19.00'da KTÜ Rektörlüğü'nün bize bildirdiği karar uyarınca türbanlı öğrencileri almıyoruz" dedi.

 

RİZE'DE KAMERA ŞAKASI SANDILAR

 

Rize Üniversitesi'ne de türbanlı öğrenciler alınmadı. Sabah saatlerinden itibaren türbanlı olarak okula gelen öğrenciler güvenlik görevlilerinin uyarıları sonucunda başlarını açarak içeri girerken, birçoğunun Danıştay'ın aldığı karardan habersiz olduğu gözlendi. Haberi olmayan bazı öğrenciler, "Kamera şakası mı bu?" diyerek güvenlik görevlilerine rağmen okula girmeye çalışınca dışarı çıkarıldılar. Türbanını çıkaran bir kız öğrencinin de gözyaşları içinde okula girmesi dikkat çekti. Rize Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, "Üst kurulumuz olarak kabul ettiğimiz YÖK, daha önce bize iki kez genelge gönderdi. Biz de bu genelgeleri emir kabul edip türbanı üniversitede serbest bıraktık. Ancak şimdi Danıştay'ın verdiği bir karar var. Bu da hukuki bir karar olduğu için bunu da uyguladık ve önceki döneme geri dönmüş olduk. Bu sabahtan itibaren üniversitemize türbanlı öğrencilerin girişine izin vermedik" dedi. Okumuşoğlu, kendilerine YÖK'ten herhangi bir yazı gelmediğiin de vurgulayarak, "Bize bir yazı ulaşmadı ama medya organlarından Danıştay'ın kararını öğrendik ve uyguladık" diye konuştu.

 

GAZİANTEP VE HARRAN'DA TÜRBANLI ÖĞRENCİLER ALINMADI

 

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın türban uygulaması için yeni düzenlemeye gerek olmadığını belirten yazılı bildirisini rektörlüklere göndermesinin ardından  türbanlı öğrencilerin dersliklere girebildiği Gaziantep Üniversitesi ve Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde Danıştay karanının ardından türbanlı öğrenciler dersliklere alınmadı.

 

YÖK Başkanı Özcan'ın bildirisinin ardından GAZÜ'de Fen Edebiyat Fakültesi'nin Tarih ve diğer bazı bölümlerinde türbanlı olarak derslere girilirken, aralarında Sosyoloji, İngiliz Dili Edebiyatı'nın da bulunduğu bazı bölümlerde ise türbanlı öğrenciler öğretim görevlileri tarafından derse alınmamıştı. Ancak Danıştay'ın aldığı karar sonrası türbanlı öğrenciler Gaziantep Üniversitesi'ndeki hiç bir dersliklere alınmadı. Binalara türbanlı giren öğrenciler tuvaletlerde türbanlarını çıkarıp dersliklere girdi. Bazı öğrenciler de türbanlı derse alınmadığını öğrenince kapıdan döndü. 

 

HARRAN'DA DA YASAK

 

YÖK Başkanı Özcan'ın bildirisinin ardından Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu Harita Kadastro Bölümü'nde türbanlı öğrenciler dersliklerde görünmüştü. Bugün ise Harran Üniversitesi'nin fakülte binalarının girişinde bulunan cam ve kapılarında, Rektörlük imzasını taşıyan kapalı ortamlarda türbanın yasak olduğunu içeren, 'Üniversitemizin kapalı ortamlarına türban ile girmek yasaktır' yazılarının hala asılı olduğu ifade edilirken, gazeteciler  üniversite yönetiminin kararıyla güvenlik görevlileri tarafından kampüse alınmadı. Sabah erken saatlerde minibüs ve otobüsler ile üniversiteye gelen türbanlı öğrenciler, kampüs girişinde araçlara binen güvenlik görevlileri tarafından kapalı alanlara türbanlarıyla girmemeleri konusunda uyarıldı. Öte yandan, Harran Üniversitesi'nin Osmanbey, Eyyübiye ve Yenişehir Kampüsünün girişinde bulunan güvenlik görevlilerinin sayısının da artırıldığı görüldü.

 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde kampüse serbestçe giren türbanlı öğrencilerin, dersliklere ve kapalı alanlara ise bu şekilde girmelerine izin verilmiyor. Üniversite kampüslerinde güvenlik görevlileri de sık sık kafeterya ve kapalı alanlarda türbanlı öğrenci bulunup bulunmadığını kontrol ediyor.

 

 

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DANIŞTAY KAKARINA UYDU

 

Danıştay'ın YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın  tek başına düzenleme yapma yetkisinin olmadığı gerekçesiyle aldığı karar  üzerine  Erciyes Üniversitesi,  eskiden olduğu gibi ögrencilerin  derslere türbansız olarak girmesini kararlaştırdı. 

 

Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü, öğrencilerin derslere başlarını örterek girmelerinin YÖK Başkanlığının genelgesi sonucu olduğunu belirterek, " Danıştay kararı ile YÖK'ün genelgesi durdurulmuştur. O nedenle, Rektörlüğümüzce yapılan hukuki ve yasal değerlendirme sonucu, türbanlı öğrencilerin eskiden olduğu gibi derslere başlarını kapıda açtıktan sonra girmeleri öngörülmüştür. Bu konuda Üniversite senatosu da cuma günü bir toplantı yapacak" denildi.

 

 

SAKARYA'DA TÜRBANA İZİN

 

Danıştay 8. Daire, YöK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan´ın üniversite rektörlüklerine gönderdiği "Türbanlı öğrencilerin derslere alınması" yönünde kararını iptal etmesine rağmen Adapazarı´nda Sakarya Üniversitesi ögrencileri başörtü ile üniversiteye geldiler.

 

Kararın iptal edilmesinden sonra bu sabah saatlerinde Sakarya Üniversitesi'nin Esentepe Kampusüne başörtülü öğrenciler otobüslerle ve minibüslerle gelerek üniversiteye girdi. Üniversite görevlileri "Bize herhangi bir bilgi gelmediği için türbanlı ögrencileri alıyoruz" dedi.

 

Sakarya üniversitesi Anayasa Mahkemesi'nin yüksek öğreniminde türbanın önünü açan değişikliği ilk uygulayan üniversite olmuştu.

 

SELÇUK  ÜNİVERSİTESİ´NE ÖĞRENCİLER TÜRBANLA GİRDİLER

 

Konya'da Selçuk Üniversitesi'nde öğrenciler fakülte binalarına ve dersliklere türbanları ile katılmaya davem etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçer Bedük, öğrencilerin türbanları ile derslere katıldığını ifade ederek, "Üniversite yönetimi olarak, Danıştay'ın verdiği kararla ilgili henüz değerlendirme toplantısı yapmadık. Toplantı yapıp, ona göre yönetim olarak bir karar alacağız" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün üniversitelerde türban yasağının kalkması ile ilgili yasayı onaylamasından sonra Selçuk Üniversitesi'nde türbanlı öğrenciler derslere türbanları ile katılmaya başlamıştı. Gerekçe olarakta Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversitelere göndermiş olduğu yazı gösterilmişti. Danıştay'ın YÖK verdiği kararı reddetmesinin ardından Selçuk Üniversitesi'nde türbanlı öğrenciler derslerine türbanları ile katılmaya devam etti. Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçer Bedük,"Öğrencilerimiz türbanları ile derslerine katılmaya devam ediyor. Danıştay'ın aldığı kararla ilgili henüz bize bir yazı ulaşmadı. Üniversite yönetimi olarakta Danıştay'ın verdiği kararla ilgili değerlendirme toplantısı henüz yapmadık. Yapacağımız toplantıdan sonra bizde karar vereceğiz."dedi.

 

AKSARAY VE KARAMAN'DA TÜRBAN YASAĞI DEVAM EDİYOR

 

Aksaray Üniversitesi ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi'nde türban yasağı devam ediyor. Her iki üniversite yönetimi de YÖK'ün 13'üncü maddesi değişmeden türban yasağının kalkmayacağını açıkladı.

 

VAN YYÜ'DE TÜRBAN SERBESTİSİ SÜRÜYOR

Anayasa değişikliğiyle ilgili yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından türbanın serbest bırakıldığı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ), Danıştay'ın kararının ardından da aynı uygulamaya devam edildi. Türbanlı olarak kampus alanı içinde dolaşan öğrenciler, gün boyunca fakülte binalarına da başlarını açmadan girdi. Ancak bazı bölümlerin öğretim üyeleri, başörtülü öğrencileri derslerine almadı. Yürütmenin durdurulması için Danıştay'a başvuruda bulunan Türkiye'deki 4 dernekten birisi olan Van Üniversite Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu üyesi öğretim görevlisi Funda Masdar, kararın kendilerini sevindirdiğini, Anayasa Mahkemesi'nden de böyle bir karar beklediklerini söyledi. Masdar, “YÖK Başkanı'nın da istifa etmesini bekliyoruz” dedi. (Hürriyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.