Kanal İstanbul  ihalesi faciadır!

Kanal İstanbul ihalesi faciadır!

CHP Milletvekili Ahmet Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul sevdası yüzünden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ı görevden aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul konusunda çok ısrarcı olduğunu kaydeden Milletvekili Kaya, “Bir Kanal sevdası var ama zaman olarak ülkenin bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda hiç uygun değil. Kendisi nasıl böyle bir hata yapıyor bunu anlamak mümkün değil. Görevden alma ve yeni atamanın arkasındaki sebep bence Kanal İstanbul için atadığı yeni kişinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken Kanal İstanbul projesinde uzmanlaşmış biri olmasıdır. Yazık diyorum gerçekten yazık diyorum. O proje kimlere hizmet edecek? Millete memlekete değil de kime hizmet edecek iyi sorgulamak lazım. Şu 1 hafta içerisinde beni 100-150 kişi aradı maddi ve manevi yardım ve destek istedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Bu milletin yüreğine su serpecek olan devletin bu işi çözmesi lazımdı. Bunun için işsizlik fonu var. 131 milyar para var birikmiş işte bu tür günler için. Onlar niye devreye sokulmuyor? Gerçekten sorulması gereken çok soru var ama o kadar kötü yönetim gerçeği var ki. Bugün önümüzde ihtiyat akçesini bile harcadıkları görülüyor. Acı ama gerçek. Şimdi para yok. Zaten bir kriz vardı üstüne bu geldi. Bilmiyorum Allah gerçekten millettin yardımcısı olsun. Dükkânlarını açamayan insanların durumu ne olacak? Ben de esnaflık yaptım, o dükkanın ay sonu kirası var personel gideri var, vergi SSK bir sürü gideri var. Dükkanın bıraktım 1 ayı 3-5 gün açılmaması demek o esnafın aç kalması, perişan olması demektir. Sen bunu düşüneceğine kalkmış Kanal İstanbul üzerinden kadro belirleme bakan görevden alma, bakan atama işleri ile uğraşıyorsun. Bu bir akıl tutulması halidir. Bu akıl duvara tosladı bu aklın ülkeyi yönetme durumu kalmamıştır” dedi.

BUGÜNÜN ÖNCELİĞİ SAĞLIKTIR
Bugün Türkiye’nin önceliğinin sağlık meselesi olduğunun altını çizen CHP’li Kaya, “İnsanlar can derdine düşmüş, bütün ülkeler devletler, vatandaşların can güvenliğini nasıl temin ederiz derdine düşmüşler, seferberlik halindeler. Biz neyle uğraşıyoruz? Gönül isterdi ki böyle kritik bir süreçte böyle sıkıntılı süreçte Sayın Cumhurbaşkanı ve AKP kurmayları Sayın Bakanı görevden alma gibi şeylerle uğraşmasalardı. Türkiye’nin şuan beklentileri bu değildi. Kanal İstanbul konusu bir faciadır. Bütün insanlar can derdinde iken bütün uluslar vatandaşlarının can güvenliğini temin etme derdinde iken o ihalenin yapılmış olması bir faciadır ve akılla izah etmek mümkün değildir. Böyle kritik bir dönemde bu tür ihalelerin yapılmasının doğru olmayacağını ifade ettiği için bu yüzden görevden alınmış olabileceği gibi bir duyum var. Ayrıca göreve getirilen arkadaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yaptığı sürede özellikle bu Kanal İstanbul projesi ile ilgili birimin başında imiş. Kanal İstanbul Projesi konusunda Tayyip Bey’in ısrarını biliyoruz. Bilim insanlarının bütün bu konuda görüş bildiren uzmanların karşı çıkmasına rağmen Kanal İstanbul hiçbir sorunu çözmeyeceğine aksine İstanbul doğasına zarar vereceğini bilim insanları raporları ortaya koyuyor. Buna rağmen ısrarla ‘Ben Kanal İstanbul’u yapacağım’ inadı içerisinde bulunmak da ne demek oluyor? Sayın Cumhurbaşkanı Kanal İstanbul’u çılgın proje olarak nitelendirmişti. Halbuki toplumun önceliği çılgın proje değildir. Böyle kritik bir dönemde öncelik sağlıktır. İnsanların yaşam hakkını koruyabilmesi ve evde kalan insanların geçim sıkıntısıdır. Ben isterdim ki Tayyip Bey çıkıp ‘Hiç kimsenin parasal bir sıkıntısı olmayacak, hiç kimsenin iş güç gelecek kaygısı olmasın. Biz güçlü bir devletiz bütün imkanlarımız milletimizi mağdur etmeden hiç kimseye sıkıntıya düşürmeden bütün sıkıntıları çözeceğiz’ diyerek herkesin gönlüne su serpseydi. Ama görüyoruz ki Tayyip Bey halen Kanal İstanbul inadı ile bu süreci yönetmeye çalışıyor. Biz buna anlam veremiyoruz doğru bulmuyoruz, herkesi aklıselime davet ediyoruz. Bugün öncelik evinde hapis olmuş çocuklarını geçindirme derdinde olan faturalarını nasıl ödeyeceği derdine düşen dükkanını açmayan işyerinin kirasını nasıl ödeyeceğini düşünen insanlarda olmalıydı. AKP kurmaylarının ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakan görevden alma ve Kanal İstanbul gibi böyle bir önceliğinin olması, bu tür meselelerle uğraşıyor olması akılla izah edilemez durumlardır” ifadelerine yer verdi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.