Kanser hastalarına ikinci işkence!

Trabzon’a tam donanımlı kanser hastalarının tedavi göreceği bir onkoloji hastanesi maalesef yok. Oysa bu kanser vakalarının her geçen gün artış gösterdiği Trabzon’da olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Buna ilişkin siyasilerce verilmiş sözler de hafızalarda. Hatta bir ara CHP milletvekili Haluk Pekşen, TBMM’ye Numune Hastanesi’nin Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne bağlı onkoloji hastanesine dönüştürülmesi için yasa teklifi bile vermişti diye hatırlıyoruz.
Bölgede kanser tedavisinde en önemli sağlık kuruluşu KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi… Bölge hastanesi konumundaki Farabi’de yaşanan onca sorun bir yana kanser hastalarının son zamanlarda sıkça şikayetlerine, BİMER ve CİMER’i adeta şikayet bombardımanına tutmalarına yol açan sorun Radyoterapide yaşanıyor.
***
Bir hasta yakını, şu an itibariyle Farabi’de 80 dolayında kanser hastasının tedavi görmekte olduğuna işaret ederek, ‘Hastam ağır durumu itibariyle hem kemoterapi hem de radyoterapi alıyor. Kemoterapide herhangi bir sıkıntımız yok ama sıra radyoterapiye gelince işkencemiz başlıyor. Cihazın sık sık arıca yapması nedeniyle hastaneye git-gel yapmak zorunda kalıyoruz. Son bir-bir buçuk ay içinde 3 kez arıza yaptı. Zaten ağır psikolojik sorunlar yaşayan hastalarımızın psikolojisi daha da bozuluyor. Bir cihaz neden bu kadar sık arıza yapıyor. Yeni bir cihaz takviyesi yapılamaz mı?’ diye dert yandı.
Küçük bir araştırma yaptık… Radyoterapideki cihaz hastaneye 2011 yılında alınmış. Muhtemelen hasta yoğunluğundan olması gerektiğinden fazla hasta cihaza sokuluyor, halk adıyla ışın tedavisi alıyor. Cihaz bu nedenle sık sık arıza veriyor. Bu arızayı gidermek için şehir dışından teknik ekip bekleniyor, o ekip gelip yapıncaya kadar tedavide aksaklıklar yaşanıyor. Şikayet, mağduriyet ve tartışmaların ana kaynağı buna dayanıyor.
Radyoterapi Kanuni Hastanesi Numune Kampüsünde de bulunuyor ve bildiğimiz kadarıyla orası da full-time çalışıyor. Zaman zaman oradaki cihazın da arızalandığını biliyoruz.
Böylesi sorunlardan dolayı o hastanelerde görev yapan, hastasına şifa olmaya çalışan onkologların da hayli rahatsız.

kanser-hastalari.jpg
***

Bize göre bu mağduriyet ve şikayetleri acilen sonlandıracak olan iş; Trabzon’a tam donanımlı bir Onkoloji Hastanesi kazandırmaktır. Bu konuda çok geç kalınmıştır. Trabzon’un önceliği Şehir Hastanesi’nden ziyade Onkoloji Hastanesi olmalıdır. Kanser tedavisinde önemli bir birikime sahip bulunan Tıp Fakültesine bağlı bir Onkoloji Hastanesi zaruridir. Bu konuda Trabzon milletvekillerinin vaatleri unutulmuş değil. Niçin rafa kaldırıldığını anlamak ise hayli güç. O zaman; Trabzon’da kanser hastalarının tedavisini kolaylaştıracak bu adımı neden atmıyorsunuz, niye artık sesiniz-soluğunuz çıkmıyor diye sormak hakkımızdır… Değil mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan:
‘İstifa asla sözkonusu değil’

cumhurbaşkani.gif

İçişleri Süleyman Soylu’nun önceki gün Trabzon’da ‘veda’ eder gibi açıklaması siyasette gündem yaratırken, konu dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a soruldu. Afrika turu öncesi Atatürk Havalimanı’nda kendisine yöneltilen ‘Süleyman Soylu görevi bırakıyor mu’ sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu söylenenler veya bu biraz belki ifadem ağır olacak ama ahlaksız troller vasıtasıyla yapılanlar bizleri rahatsız etmektedir. İçişleri Bakanımızın konuşmasında belli bir yerinde bir duygusallık olabilir ama ben de kendisi ile dün görüştüm, böyle bu trollerin yapmış olduğu açıklamalardaki bu tür kabine vs. bunlarla alakalı hiçbir şey söz konusu değil. İstifası vs. asla söz konusu değil. Bu trol ahlaksızlıkları ülkemizin kendi içindeki birlikteliğini bozmaya yönelik atılan adımlardır. Türkiye'yi trolleri idare edemeyecek’ ifadelerini kullandı.

Şamil Tayyar’ın
‘Soylu’ twett’i!

Süleyman Soylu’nun sözleri üzerinde yapılan tartışmalar sonrası AK Parti’nin Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da dün bir twett attı. Tayyar, twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa edecek veya görevden alınacak diye bekleyenlere kötü haberim var! Bakan yerinde, Reis'in desteği arkasında. Artık dağılabilirsiniz’ ifadelerini kullandı.
Yeşilyalı’da denize
akan lağım suları!

Arsin’in Yeşilyalı Mahallesi’nden arayan bir de fotoğraf yollayan vatandaş, lağım sularının açıktan açığa denize aktığı şikayetinde bulundu. Kışın pek hissedilmeyen yazın ise büyük sorun haline gelen lağım sularının kanalizasyon sistemi içine alınmasını isteyen okurumuz, ‘TİSKİ genel müdürlüğü de mahallemizde hizmet veriyor. Bu sorunu görmüyorlar mı? Mahallemize bu görüntü yakışmıyor? Bir an önce bu sorunun çözümlenmesini istiyoruz” dedi.

Kanuni Bulvarı
kenarlarına
ağaç da dikin!

kanunu-bulvari.jpg

Beşirli Mahallesinden arayan kadın okurumuz Nagehan Öztürk, Kanuni Bulvarı’nın oturduğu dairenin tam önünden geçtiğini, devasa duvarlar çekildiğini, en az 2.5 metre genişliğinde kaldırımlar yapıldığını belirterek, ‘Trabzon’un trafiğini rahatlatacak denilen yol yaşam alanlarımıza öyle bir girdi ki balkona pencereye çıkamaz olduk. Beşinci katta oturuyordum ama 8-10 metrelik duvar üzerine çıkılan yol yüzünden şimdi birinci katta oturuyorum. Yol-kaldırım nedeneyse evimizin içine girdi. Çevremiz yeşillikti, şimdi gri renkte. Bu yol güzergahında unutulan, yok sayılan şey yeşil bir hat. Bari kaldırım kenarlarına ağaç dikilseydi. Ama maalesef böyle bir uygulama yapılmadı. Çok geç kalınmadan yol kenarları ağaçlandırılsa fena mı olur’ diye sordu. Okurumuz haksız sayılmaz… Modern kentin en önemli gerekliliğine maalesef Kanuni Bulvarında da rastlayamıyoruz. Yetkililer bu sese bir kulak verse iyi olur diye düşünüyoruz.

     

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar