Kanser hastası baba  yardım bekliyor!

Kanser hastası baba yardım bekliyor!

Artvin’de yaşayan 37 yaşındaki kanser hastası Soner Okuyan şehirdeki evinin kirasını ödeyemeyince, çareyi 4 çocuğuyla birlikte mezrada komşularına ait harabe eve taşınmakta buldu.

Soner Okuyan’a, 8 yıl önce baş, boyun kanseri teşhisi konuldu. Mesleği ağır vasıta şoförü olan Okuyan, gerek tedavileri nedeniyle gerekse, hastalığının ilerlemesinden kaynaklı çalışamaz duruma geldi. Kanser tedavisinde kullandığı ilaçların yan etkisi olarak sara hastalığını da yakalanan baba, beş yılda bir yenilenen ağır vasıta ehliyetini yenilemeyince işsiz kaldı. Baba farklı işler bulsa da nöbet geçirdiği için çalışamadı.
Geçim sıkıntısı yaşayan ve şehirde kaldıkları evin kirasını bile ödeyemez hale gelen kanser hastası baba, hastane raporlarıyla malulen emekli olmak için SGK’ya başvuru yaptı. Başvuru kabul görmeyen baba, çareyi köyleri olan merkeze bağlı Zeytinlik köyü mezrasında komşularına ait boş harabe evde yaşamakta buldular.
Baba Soner Okuyan ile eşi Filiz Okuyan, çocukları lise 3’üncü sınıf öğrenici Batuhan, lise 1’inci sınıf öğrencisi Arda, ilköğretim 4’üncü sınıf öğrenicisi Emir ve 1,5 yaşındaki kızları Eylül’le birlikte kimselerin yaşamadığı mezrada yaşam mücadelesi veriyor. Elektrik ve internetin olmadığı mezrada Batuhan, Arda ve Emir uzaktan eğitim alamadı. Eğitim öğretim başlamasına rağmen ise okula gidemeyecek olan çocuklar, arkadaşlarını çok özlediklerini okula gitmek istediklerini ifade ettiler.
EMEKLİLİK İSTİYOR

Baba Soner Okuyan, “2015 yılında rahatsızlandım, halk arasında baş boyun kanseri olarak bilinen kanser hastalığına yakalandım. Tedavim 8 yıldır devam ediyor. Aldığım ilaçların yan etkisi olarak sara hastalığı da meydana geldi. Malulen emeklilik için SGK’ya başvurdum. SGK hastanelerin vermiş olduğu çalışamaz raporu reddedildi. Sistem kabul etmiyormuş bunun için malulen emekli olamadım. Çalışamadım evimin kirasını ödeyemedim, evimi geçindiremedim. En son çare köyümüzün mezrasında komşumuzun boş bir evi vardı orayı kendi imkanlarımızla yardımlarla kullanılır bir hale getirdik. Ailece mağduruz” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

EĞİTİMDEN UZAK

Lise 1’inci sınıf öğrencisi Arda Okuyan ise, "Arkadaşlarım okula başladı. Uzaktan eğitim gördü, bende burada elektrik internet olmadığı için eğitim göremedim. Babam hasta kriz geçiriyor, görünce üzülüyorum. Babamın iyileşmesini istiyorum, hakkının verilmesini istiyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.