İlknur Öksüz

İlknur Öksüz

KANUNİ BULVARI HUZUR KAÇIRDI!

Trabzon’da trafik sorununu çözmek amacıyla yapımına başlanan ve hala devam eden Kanuni Bulvarının inşa çalışmaları devam ediyor.

Bildiğim kadarıyla 28 km’lik yolun 14 km’si ulaşıma açıldı ve yolda trafik yoğunluğu yavaş yavaş artmaya başladı.

Bununla birlikte Kanuni Bulvarı daha gündeme gelmeden şehrin sahilden nispeten yüksek kesimlerinde ‘huzur’ için ev alan, kiraya çıkan vatandaşların huzuru da kaçmaya başladı.

Özellikle Kanuni Bulvarının geçtiği yerlerdeki konutlarda gürültü kirliliğinden maalesef artık oturulamıyor, insanlar balkonlarına çıkıp rahat bir nefes alamıyor.

Kanuni Bulvarı resmen huzuru kaçıran bir yol haline geldi, güzergahı boyunca ikamet eden vatandaşlar için.

Yaz aylarında düğün konvoyları mı dersiniz… Aşırı hız yapan araçlar mı dersiniz… Egzos patlatan, lastik öttüren araç sahiplerinin saygısızlığı mı dersiniz… Yüksek tonajlı kamyonların çıkardığı sesler mi dersiniz… Tünel girişlerinde kornaya sonuna kadar basanlar mı dersiniz… Ne ararsanız Kanuni Bulvarının trafiğe açılan bölümünde var ve bulvar tamamen, yani Beşirli’den Maçka yoluna kadar trafiğe açıldığında gürültü kirliliğinin daha da çekilmez bir hal alacağı muhakkak.

70 km. hız sınırı konulan yolda aşırı hız yapanlar, lastik öttürenler, kornaya basanlar, egzos patlatanlar nasıl denetlenecek, nasıl kontrol altına alınacak merak konusu doğrusu.

Mahalle içlerinden geçen bu yoldan ağır tonajlı araçların geçmesi ne kadar doğru? Buna bir saat aralığı konulur mu, konulmaz mı bu konuda yetkililerden bir açıklama bekliyor Kanuni mağduru vatandaşlar.

Başka bir açıdan da bakıldığında bulvarın geçtiği mahallelerde konut sahipleri, gürültü kirliği nedeniyle konutların değerinin düştüğünü düşünüyorlar.

Bir yandan maddi bir yandan manevi kayba uğrayan vatandaşlar Kanuni Bulvarına bir çekidüzen verilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Trabzon’u yönetenler Kanuni Bulvarı yerine Güney Çevre Yolunu tercih etselerdi böylesi bir sorun ortaya çıkmayacaktı kuşkusuz.

Türkiye’nin belki de Dünyanın en pahalı şehir içi geçiş yolu olan Kanuni Bulvarının huzur kaçırdığı bir gerçek ama iş işten geçmiş durumda.

Bu nedenle en azından bulvarın gürültü kirliliğini azaltacak önlemlerin de alınması yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Umarım, bulvar mağdurlarının sesi duyulur ve gerekli önlemler bu şehir içi geçiş yolunda alınabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.