Kanuni Bulvarı’na başlandı Çevre yolu askıya alındı!

  Akçaabat’ta tam 5 dönem belediye başkanlığı yapan Şefik Türkmen, Kanuni Bulvarının gündeme geldiği gün Güney Çevre Yolunun dosyasının rafa kaldırıldığını öne sürdü.

  Şefik Türkmen, lise sonrası İstanbul’da önce Tıp Fakültesine kaydını yaptıran, birkaç ay sonra ise Tıp Fakültesini bırakarak mühendislik bölümünü tercih eden bir isimdir. İller Bankasındaki görevinden istifa edip, ANAP’tan Akçaabat Belediye Başkanı seçilen Türkmen daha sonra AKP’de başkanlığı sürdürdü. 

  2019 yılı Mart ayında yapılan yerel seçimde aday olmayan Şefik Türkmen, emekliliğini yaşıyor. Şefik Türkmen ile dün Tayfun Sezeroğlu’nun Kunduracılar caddesindeki işyerinde uzun uzadıya sohbet ettik.

Akçaabat’a ve bu şirin ilçede yaşayanlara hizmet etmek için gecesini gündüzüne kattığını söyleyen Şefik Türkmen, ‘Belediye başkanlıkları zor görevlerdir. Attığın her adım, yaptığın her icraat mercek altındadır. İlçen için, o bölgede yaşayanlar için ürettiğin projeye öyle zaman oluyor ki en yakınındaki insanlar o veya bu nedenle karşı çıkıyorlar’ dedi.

Akçaabat’ta bazı projelere karşı olmasına rağmen, milletvekillerinin isteği doğrultusunda yapıldığını söyleyen Türkmen, ‘Haçkalı Hoca Hastanesi’nin yeri yanlıştı. Karşı çıktım, mücadele ettim. Ama başaramadım. Düzköy yol kavşağındaki trafik sıkışıklığının birinci nedeni bu hastanedir. Halbuki hastane için daha uygun bir yer bile tespit etmiştik. Akçaabat Tanjant yolunu, sahildeki trafiği azaltmak ve Trabzon merkezdeki Tanjant yolu gibi düşündük. Bakanlara rica ettik. Bir bölümünün 18. Madde ile geçileceğini belirttik ve yolun yapımına başladık. Ama ödenek yetersizliğinden bir türlü tamamlayamadık’ diye konuştu.

Yıldızlı kavşağının fuzuli bir kavşak olduğunu belirten Türkmen, ‘Akyazı tüneline ve Yıldızlı kavşağına karşı çıktım. Orada o kadar büyük bir kavşağa ihtiyaç yoktu. Sahil yolu trafiği kaldırmıyor. Bu yol üzerinde ne kadar köprülü kavşak vs. yapsanız fayda vermez. Deniz dolgusu da bir başka yanlış. Akçaabat Tanjant yolunu, sahil yoluna alternatif olarak düşünmüştük’ şeklinde konuştu.

                                           *************

Çevre yolu bir başka bahara!

  Şefik Türkmen, Beşikdüzü ile Of arasında sahil yoluna alternatif çevre yolunun şart olduğunu belirterek, ‘Karayolları yanlış üstüne yanlış yapıyor. Trabzon’da yapılmakta olan Kanuni yolu güzergahı da bu yanlışlardan biri. Kanuni Bulvarına başlandığında, güney çevre yolu projesinin rafa kalkacağını söylemiştim. Çünkü Kanuni Bulvarı bitmeden çevre yoluna başlamazlar. Kanuni Bulvarı da bu gidişle kolay kolay bitmeyeceğine göre çevre yolu projesi de rafta kalacak. Kanuni Bulvarına istimlaklarla birlikte harcanan para ile tünel geçişli güney çevre yolu yapılırdı. Karayolları, şimdi de Ortahisar’da Cumhuriyet Caddesi girişi ile Çömlekçi arasında bir tünel yapacak. Tünelin batı giriş bölgesinde, onlarca apartman istimlak edilecek. Halk Eğitim Merkezinin kullandığı eski kilisenin oradan tünel girecek, Çömlekçi’den çıkacak. Neymiş, Ganita’daki tüneller ihtiyaca cevap vermiyormuş. Bir de Değirmendere’de Hekimoğlu’nun fabrikasının birkaç yüz metre deniz tarafında bir başka tünel daha var. O tünel de Hayali garajının oradan çıkacak ve kavşak sonrası sahile bağlanacak. Bu da çevre yolunun yakın bir zamanda yapılmayacağının işaretidir’ diyor.

Başkanın görüşlerine biz de katılıyoruz.

                                              *********

Tiyatro günleri ve Akçaabat!

  Akçaabat Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Erol Günaydın Tiyatro günleri 2 Mart Pazar günü başlıyor. Trabzon’un kültür sanat alanında geleneği olan bir ilçe konumundaki Akçaabat’ta bu gelenek aksatılmadan sürdürülüyor.

Eski Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in başlattığı, Türkmen’den bayrağı devralan Osman Nuri Ekim’in devam ettirdiği Erol Günaydın Tiyatro Günleri, Akçaabatlı sanatçı merhum Erol Günaydın’ın isminin verildiği salonda start alacak.

Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, ‘Kültürel gelişmeye katkı sağlamak, insanlarımıza tiyatroyu sevdirmek ve şehrin kültür sanat hayatını canlı tutabilmek adına bu yıl 10. sunu düzenlediğimiz etkinlikte, çevre illerimizin belediye tiyatroları sahne alacak. 11 Mart’a kadar devam edecek tiyatro günlerinde, tiyatronun eğitici, eğlendirici, düşündürücü ve birleştirici unsurlarını sanatseverlerle buluşturmayı istiyoruz’ dedi.

Başkan Ekim’i bu güzel sanatsal etkinlik nedeniyle kutluyoruz.

                                               ***********

Kuruluş ilkelerimize dönmeliyiz!

  AK Parti, farklı anket firmalarının yaptıkları anketlere göre son dönemlerde erimeye başlamış. AK Parti kurmayları partideki bu erimeyi durdurmak için, proje üstüne proje geliştiriyor. Partinin kuruluşundan bugüne teşkilatlarda görev alanlar yemekli toplantılarda bir araya getiriliyor. Başkanlara mektuplar yazılıyor vs.

AKP Trabzon teşkilatı da birkaç gün önce Boztepe’deki Radisson otelde ‘kuruluştan günümüze teşkilat mensupları ile istişare toplantısı’nda partide dünden bugüne görev yapanları bir araya getirdi.

  Bazı eski milletvekili ve teşkilat mensuplarının katılmadığı toplantıda konuşan kurucu il başkanı İbrahim Keskin, ‘Özellikle son iki yıldan bu yana partimizin birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı olduğu görülmektedir. Ben açıkça söylüyorum, partimiz son seçimlerde beklenenin daha altında bir performans göstermiştir. Partimizin potansiyeli bunun çok üstündedir. Partimiz daha uzun yıllar bu ülkeye hizmet edecektir. Bunun için de birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Parçalanmamalıyız. Partimizin kuruluş dönemindeki ilke ve prensiplere bağlı kalarak, yeniden o ruhla yola devam etmeliyiz. Yoksa önümüzdeki seçimde daha büyük sorunlar yaşayabiliriz’ dedi.

Siyasi partilerin ivme kaybetmesinin ana nedeni ekonomik göstergeler ve içte-dışta uygulanan politikalardır. Partililer ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olurlarsa olsun, ekonomi ters giderse çözülme de otomatik olarak başlar. Bunun çaresi de öncelikli olarak ekonomiyi düzeltmekten geçer.  

Önceki ve Sonraki Yazılar