Kanuni Bulvarı’nın hangi kısmı açıldı?

Dün sabah saatlerinde Beşirli’den arayan okurumuz, ‘Kanuni yolunun hangi kısmı açıldı’ diye sordu. Bazı gazetelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanuni Bulvarının bir kısmını açtığı şeklinde haber okuduğunu söyleyen okurumuz, ‘Yol çalışmaları yıllar önce başlatıldı. Neredeyse 1.5 yıldır evimin önünden geçen yol güzergahında hiçbir hareket yok. Bu yolun güzergahında hiçbir çalışma yapılmadığını görüyorum. Bir an ben hangi şehirde yaşıyorum, birileri bizi kandırıyor mu diye düşündüm. Türkiye uçuyor, kaçıyor diyorlar ama trafiği rahatlatsın diye yapımına başlanan yolun kaplumbağa hızıyla gittiğini benim gibi herkes görüyordur. Sahi siz biliyor musunuz Kanuni bulvarının neresinin açıldığını’ diye sorusunu tekrarladı.

Okurumuz haksız sayılmaz… Kanuni Bulvarı gördüğümüz kadarıyla bir türlü ilerlemiyor. Bunun gerekçesini yetkililer açıklarsa öğreniriz. Gelelim bu yolun neresinin açıldığına. Akyazı tünellerinin yapıldığı mevkide bir tüp tünelden trafik akışı başlatılmıştı. Sanırız Cumhurbaşkanı Erdoğan onun açılışını yaptı.

Ülkü ocaklarının eski başkanları ‘hayır’la geliyor!

‘Ülkücü Tavır, Hayır’ diyerek yola çıkan Ülkü Ocakları eski genel başkanları ülke çapında düzenledikleri toplantılar kapsamında yarın Trabzon’a geliyorlar. Programda konuşmacı olarak yer alacak isimler MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Ülkü Ocakları eski genel başkanları Azmi Karamahmutoğlu, Suat Başaran, Servet Avcı, Hakan Ünser ve Ulvi Batu…

Ülkü Ocakları Karadeniz eski bölge başkanı ve halen MHP Trabzon İl Disiplin Kurulu Başkanı olan Hüseyin Koloğlu, ‘Ülkemiz ateş çemberinden geçiyor. Baskının, zorbalığın hat safhalarda olduğu günümüzde memleketimizin bulunduğu bu zor durumda bütün varlığımızla sahadayız. Bugüne kadar ülkemiz ve davamız için cansiperane bir ömür geçirmiş olan bizler bugün de aynı şevk ve duygu ile halkın ve Hakk’ın yanında; yalanın ve zulmün karşısındayız’ derken, yaşanan bugünleri ‘köprüden önceki son çıkış’ olarak nitelendirdi. Ülkücüler, yarın saat 18.00’da Uzunsokak’taki Park Restoran’da Trabzonlularla buluşacaklar.

AKP’li vekiller dört köşe!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün ‘toplu açılış töreni’ adı altında düzenlenen mitingdeki coşkudan oldukça memnun kalmış. Bakan Süleyman Soylu başta olmak üzere milletvekilleri Muhammet Balta, Salih Cora, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, dün attıkları twettlerle Trabzon halkına teşekkür ettiler. En ilginç paylaşımlardan birini Ayşe Sula Köseoğlu yaptı, ‘Trabzon Reis’i, Reis Trabzon’u bağrına bastı’ diye yazarak yaptı.

Oldukça büyük bir kalabalığın katıldığı mitinge eleştiriler de yok değil. Özellikle kamu kurum kuruluşlarına ait araçlarla Atatürk Alanına insanların taşınması referandumda ‘hayır’ diyecek olanların da ‘evet’ diyecek olanların da tepkisini çekti. Eski bir AKP’li yönetici, ‘Bunlar bizim eskilerde çok eleştirdiğimiz konular. Kamu araçlarının bu şekilde kullanılarak israfı yakışık almıyor. İlçelerden insan taşınmasa bile zaten Cumhurbaşkanının mitingi kalabalık olurdu’ diye eleştiri getirdi.

Anlaşılmaktan korkuyorlar!

Gazetemiz yazarı Burhan Çuhadaroğlu, sosyal paylaşım hesabından referandumda ‘evet’ isteyenlerin niye işin esasını söylemediklerini şu sözlerle ifade etti:

‘Bizi referanduma götüren ve canları pahasına bizden evet isteyenlerle aynı dili konuşuyor olmamıza rağmen niye bize işin esasını söylemiyorlar. Türkçeyi tam bilmeyen bir yabancıya başlıktaki tekerleme söylemeye niye devam ediyorlar? Cevap açık: Anlaşılmaktan korkuyorlar. Anlaşılır oldukları anda işin vatan, millet, ekonomi, hak ve hukuk yanını düşünmedikleri, sadece geçmişten beri gelen günahların örtbas edilmesi çabası içerisinde Monarşik bir devlet sisteminin peşinde oldukları gün gibi ortaya çıkacaktır’.

Yanlış belediyeye itiraz etmişler!

Ortahisar Belediye Meclisi’nde ilginç bir tartışma yaşandı. Boztepe’deki Cephanelik’te yerin altına gömülecek şekilde yapılması planlanan 36 odalı turistik otel kompleksi için yapılan plan değişikliğine Şehir Plancıları Odası itiraz etmiş. İtiraz mecliste görüşüldü. Bölge daha önce hem Büyükşehir Belediye Meclisi hem de Ortahisar Belediye Meclisi tarafından ‘Park Alanı’ndan çıkarılarak ‘Rekreasyon Alanı’na dönüştürülmüş. Ortahisar Belediyesi’nin askı süresinde Şehir Plancıları Odası bölgenin yeniden park alanı olarak plana işlenmesini istenmiş. İmar Komisyonu Üyesi Faruk Kanca, konunun yetkisinin Büyükşehir’de olduğunu, Şehir Plancılarının Büyükşehir’in askı süresinde itirazda bulunmadığını açıkladı. CHP’li Turgay Güngör ise, ‘Burası otel yapacak vatandaşa ait bir arazi değil, Hazineye ait. Vatandaş kiracı. Hazineden görüş alındı mı?’ diye sordu. Kanca ise yerin belediyeye tahsisli olduğu cevabını verdi. Meclisi yöneten Seyfullah Kınalı da Hazine’nin bir görüşü olduğunu vurguladı. CHP ve MHP üyelerinin itirazlarına rağmen oy çokluğu ile plan değişikliği kabul edildi.

Görünen o ki; Şehir Plancıları Odasının yanlış belediyeye itirazı kiracı durumundaki işletmeciye yaradı. Öğrendiğimiz kadarıyla Anıtlar Kurulu’ndan da görüş alınmış ve ona göre karar verilmiş. Gerçi Büyükşehir Belediyesine de itiraz olsa sonuç değişmezdi.

Türkeş’in anısına!

Milliyetçi Hareket Partisi’nin merhum Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in

20. ölüm yıldönümü dolayısıyla Trabzon İl Kadın Kolları tarafından

Meydan Parkında, Alparslan Türkeş sergisi ve lokma tatlı ikramı yapıldı.

Etkinliğe Trabzon Ülkü Ocakları, Kadın Kolları ve MHP Yönetimi ile

vatandaşlar hayli ilgi gösterdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar