Kanuni gerçek Trabzonlu'dur

Kanuni gerçek Trabzonlu'dur

Trabzon Valisi Nuri Okutan, Kanuni'nin, Trabzon'da at koşturan, eğitim gören bir sultan olduğunu dile getiren Okutan, “Kanuni zaferden zafere koşarken sırtında Trabzon keteninden gömlek giyecek kadar Trabzonludur ve ufkunu Trabzon'dan almıştır'' de

KANUNİ YÜRÜYÜŞÜ

Trabzon'da Kanuni Sultan Süleyman'ın doğumunun 513. yıl dönümü dolayısıyla ''Kanuni yürüyüşü'' yapıldı.Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfının, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğumunun 513. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Trabzon Lisesi önünden başlatılan yürüyüşte, Kanuni Sultan Süleyman canlandırıldı. Ortahisar Mahallesi'ndeki Kanuni Evi önünde sona eren ve vatandaşların ilgi gösterdiği yürüyüşe, Trabzon Belediyesi mehter takımı eşlik etti.

GERÇEK TRABZONLU’DUR!

Trabzon Valisi Nuri Okutan, yürüyüşün sona erdiği Kanuni Evi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kanuni Sultan Süleyman'ın padişahlığı döneminde devleti yetenekli devlet adamlarıyla yöneterek, dünyanın en büyük imparatorluğu haline getirdiğini söyledi.Kanuni'nin, Trabzon'da at koşturan, eğitim gören bir sultan olduğunu dile getiren Okutan, ''Muhteşem Süleyman, kılıcının üzerinde hamsi motifi işletecek kadar, zaferden zafere koşarken sırtında Trabzon keteninden gömlek giyecek kadar Trabzonludur ve ufkunu Trabzon'dan almıştır'' dedi.

DERSLER ÇIKARMALIYIZ

Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl de Kanuni'nin, ''Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi'' dizelerini anımsatarak, ''Bu dizelerden alınacak çok ders var. Bir nefes sıhhatin önemli bir devlet olduğunu, saltanat ve gösterişe önem vermemeyi, birlik ve beraberlik içerisinde olunmasını anlatmıştır şiirlerinde. Bugün de bu kavramlara ihtiyacımız var'' diye konuştu.Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Başkanı Ali Baki ise Trabzon'da doğup büyüyen ve daha sonra cihana sığmayan, yaptığı kanunlarla, kurduğu müesseselerle, şairliği ve devlet adamlığıyla hala gündemde olan Kanuni Sultan Süleyman'ın doğumunu kutladıkları Kanuni Haftası etkinliklerini, ününe yakışır şekilde uluslararası bir niteliğe kavuşturmaya çalıştıklarını belirtti.  

RESİM SERGİSİ

Kanuni'den alınacak derslerle yeni Kanuniler, Fatihler, Yavuz Selimler, Atatürkler yetiştirileceğine inandıklarını ifade eden Baki, ''Konya Mevlana ile nasıl anılıyorsa, Eskişehir nasıl Yunus Emre ile anılıyorsa, Salzburg nasıl Mozart ile anılıyorsa Trabzon'un da Kanuni ile anılır duruma gelmesi, bölgemizin tanıtımına, turizmine ve gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır'' dedi. Konuşmaların ardından Kanuni Anadolu Lisesi kız ve erkek halk oyunları ekipleri gösteri sundu, Trabzon Belediyesi mehter takımı kısa bir konser verdi. Gürbüz Doğan Ekşioğlu'nun resim sergisinin açılışının ardından tören, geleneksel Kanuni pilavının dağıtılmasıyla sona erdi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.