Kanuni Yolu mağdur ediyor!

Trabzon’un ulaşım problemini çözmesi beklenen Kanuni Bulvarı yapım çalışmaları sürerken, 2 Nolu Beşirli Mahallesi’nden hayli şikayet var.

kanuni-(2).jpg
Gazetemizi arayan kadın okurumuz, Kanuni Bulvarı bağlantılarında insanların yaşam alanlarının düşünülmediğini ileri sürdü. Kadın okur, ‘Evlerimizin önüne 8-10 metre yükseklikte duvarlar ördüler. O duvarlar nedeniyse evlerimize bitişik halde yapıldı. Üçüncü katta oturanlar bile karanlığa gömüldü. Bu nasıl bir projedir. Şenyuvam siteleri arasından geçen viyadükler bazı binalara birkaç metre uzaktan geçiyor. Neredeyse binalara bitişik. Bir kaza olsa araçlar evin içine girebilir. Evlerine duvar çekilenler mağdur. Bu evleri, borç harç milyarlar vererek aldık ama evlerimiz değer kaybediyor. Satılığa çıkartsanız önü duvar örülü, gün ışığı almayan daireleri kim satın alır… Bir yandan da yol bağlantıları nedeniyle yapılan çalışmalar ulaşım mağduriyeti yaratıyor. Dolmuşlar güzergahlarını değiştirmek zorunda kaldı. Her yerde bir kazı çalışması var. Kısa sürede bitecek gibi de gözükmüyor. Kış aylarında mağduriyetimiz daha da büyüyecek’ dedi.
Kadın okurumuzun anlattıkları bunlar… Yapılan çalışmalar dileriz bu şikayetler göz önüne alınarak şekillendirilir.

Çağ atlamak böyle mi olur?

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un yapılan ve yapılmakta olan projelerle çağ atladığını söyledi. Kanuni Yolu, Gülcemal Projesi, Katkı otomatik otopark, kentsel dönüşümler, Karagöz meydanı, raylı ulaşım sistemi, botanik parkı, Meydan parkı diye de sıraladı. Bu projeler tamam da bir yandan da insanların yaşam kalitesini artıracak eylemlerde de bulunulmalı. Sokaklar dilencilerden geçilmiyor…

çağ-atlamak.jpgKaldırımlar yürünecek halde değil… Özellikle şehir merkezinde gürültü had safhada, klakson sesleri, inşaat sesleri, illallah dedirtiyor… Trafik içinden çıkılmaz halde… Pazar alışverişi yapılacak yerler keşmekeş… Bütün gününü bu sıkıntılarla geçiren vatandaşlar, o da sadece yazları herhalde Gülcemal sahilinde stres, yorgunluk atacak. O da hali mecali kalmışsa sahile inebildiğinde… Haksız mıyız!?

Rahmi Kumaş’ın kitabı!

Türk siyasetçi, hukukçu, eğitimci, yazar Rahmi Kumaş, Trabzon’da ‘Dik Yürüyen Adam’ kitabı için imza günü düzenleyecek.

rahmi-kumaş.jpg
Trabzon Lisesi’nde öğretmenlik, 1977’de CHP’den Trabzon Milletvekilliği yapan Rahmi Kumaş, ‘Dik Yürüyen Adam’ kitabı nedeniyle Trabzon’a geldi. 17.10.2017 Salı günü(yarın) 15:30’da CHP Trabzon İl Başkanlığı Ahmet Şener Toplantı Salonu’nda imza günüyle kitabını tanıtacak. Rahmi Kumaş daha sonra 25.10.2017 Çarşamba günü de 17:30’da Trabzon Sanatevi’nde kitabı için imza gününde bulunacak.

Akçaabat düğün ekibi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun önceki gün Haliç Kongre Merkezi’ndeki düğün törenine Trabzon’dan gitmeyen yoktu desek yeridir. Trabzon adeta İstanbul’a aktı. Muhteşem düğün törenine Akçaabat’tan da katılım yoğundu. Akçaabat belediye başkanı Şefik Türkmen ve beraberindeki muhtarlar, düğün sonrası Haliç Kongre Merkezi önünde bu fotoğrafı çektirdi ve sosyal medyadan paylaşmayı da ihmal etmedi.

Kabuklusu 10 TL kabuksuzu 50 TL!

kabuklusu.jpg

Trabzonlu fındık üreticisi Bülent Çelik, 10 liradan sattığı kabuklu kalite fındığın kuruyemişçilerde 50 liraya satılmasına anlam veremediğini söyledi. Fındık fiyatı düşerken iç fındık fiyatının aynı kalmasının mantık dışı olduğunu ifade eden Çelik, ‘Bu nasıl bir çelişkidir. 9-10 liraya sattığımız fındık yemişçide 50 lira… Hatta daha yüksek fiyata satılan yerler var. Bu durum iç pazardaki tüketimi de düşürür. Uzmanlar bir avuç fındık iyi gelir diyor, kim kilosuna 50 lira verip fındık alır. Tüketici de ucuz fındık yesin ama amaç farklı. Maksat üreticinin elinden ürününü ucuza alıp fahiş fiyattan satmak. Peki bu niçin fındık ihraç edilirken yapılmıyor? Kazığı hep biz mi yiyeceğiz. Yabancılar fındıktan milyar dolarlar kazansın, biz de buna yağ sürelim? Türk üreticiler-tüketiciler niçin bu işten kazançlı çıkmıyor, çıkarılmıyor’ dedi.
Doğru söze ne denir? Fındık üreticisi okurumuz yerden göğe haklı…
Devletin fındık sektörü üzerinde gerçekten bir denetim mekanizması olsa bunlar yaşanmaz kanaatindeyiz.

Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel’den!..

Bu olay gerçek hayatta olmuş ve basına yansımış bir olaydır. Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından KİPTAŞ'ın Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur'a, şantiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:
‘İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur…
Bildiğiniz gibi ben bir duvarcı ustasıyım. İnşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg . kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağıya indim! bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya salladım. Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6 kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum. Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum. Nasıl bulmayayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250 kg.lık varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akıl edemedim. Yolun yarısında Dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı. Parmaklarımda bu sırada kırıldı. Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa saçıldı. Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval kemiği de! bu sırada kırıldı. Can havli ile ipi bırakmayı akıl ettim. Başı mı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede açtım. Cenabı Hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim. Duvarcı Ustanız LAZ OSMAN’

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar