Kapatın PTT kargoyu!

Kapatın PTT kargoyu!kapatin.jpg

PTT’nin bir kargo bölümü var. Her yönüyle dökülen bir teşkilat! Kargo gönderirsin, karşı tarafa ne zaman gideceği belli olmaz. Size bir kargo gönderilir. Çoğu zaman gelmez geri gider. Size gönderilen kargoyu günlerce beklersiniz. Size ulaşmaz. Telefonlara sarılırsınız. Telefonlar cevap vermez. Bekler durursunuz. Hayıflanırsınız!

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkan Yardımcısı ve Dekanı Prof. Dr. İsmail Demircioğlu’nu yıllar öncesinden tanırız. Demircioğlu’nun dekanı olduğu Sahil Güvenlik Akademisi, İçişleri Bakanlığının desteği ile çok sayıda kitap yayınladı.

Demircioğlu, geçenlerde PTT kargo aracılığıyla bu kitaplardan bize gönderdi. Göndermesine gönderdi, ancak aradan neredeyse iki hafta geçti kitaplar bize ulaşmadı.

Demircioğlu’na ikide bir mesaj atıp, ‘Sayın dekan, kitaplar nerede kaldı’ diye sitem ettik. Demircioğlu, ‘Abi nasıl olur, kitapları 10 gün önce gönderdik, kargo fişinin nosunu atıyorum’ dedi.

Bu sefer başladık, PTT kargonun Yalıncak’taki dağıtım merkezini aramaya. Beş ayrı telefon numarasından merkeze ulaşmaya çalıştık. Telefonlar çalıyor bakan yok. Kargonun googlede cep telefon numarası bile var. Çeviriyoruz, karşıdaki vatandaş, bu telefon numarası PTT kargonun değil, yanlış aradınız diyor.

Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle gayri ciddi bir devlet müessesesi olmaz, olamaz. PTT Kargonun, Trabzon müdürü, amiri her kimse, genel müdürlük, bunları bir hizaya çekmesi gerekir. Amiri, memuru nasıl olsa devlet memuru yan gel yat!

 

tapuda.jpgTapu’dakiler de cansiperane çalışıyor!

Cuma günü bir işimiz nedeniyle Ortahisar Tapu Müdürlüğüne gittik. Tapu Müdürü Süleyman Güven, Corona nedeniyle daire içinde tedbiri almasına aldı ama müdürlük arı kovanı gibi. Tapu Dairesinin ilçelerdeki birimlerinde bize aktarılan bilgilere göre pek yoğunluk yokmuş. Ayrıca, ilçelerde dönüşümlü çalışma da varmış. Ortahisar Tapu Müdürlüğünde ise, tüm personel koşuşturuyor. İmza alınan bölüm ana baba günü. Tapu memurları, beşer onar dakika arayla, bankonun arkasına geçiyorlar, vatandaşa imza attırıyorlar. Bir evraka beş-on kişi imza atıyor. Tapucularla Sağlıkçıların çalışmaları arasında aslında çok da fark yok. Tapuculara Allah kolaylık versin, işleri gerçekten zor!

 

Hüseyin Albayrak Hoca!huseyin-albayrak.jpg

O’nu 1970’li yıllarda tanımıştım. Öğretmenlikten Diyanet İşlerinin Trabzon Kitap satışına geçmiş ve ardından da Kredi Yurtlar Kurumu’na memur olarak atanmış, sonra da müdür yardımcısı olmuştu. 1989’da emekli olmuş ve Türk Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü’nde sözleşmeli uzman olarak çalışmaya başlamıştı… Diyanet Vakfı’ndan 2001 yılında ayrılmıştı. Ankara’da kaldığı süreci, kütüphanelerden çıkmadı. Araştırdı ve yazdı. 30’un üzerinde esere imza attı. Eserleri, çoğu yazara kaynak oldu.

İsmail Kansız, dün sabah saatlerinde aradı ve ‘Hüseyin Hocamız aramızdan ayrıldı’ dedi ve şunları söyledi;

‘Trabzon'a dair ne varsa her konuyu belgesel tadında kitaplaştıran Hüseyin Albayrak onlarca esere imza atmış bir araştırmacı yazarımızdı. Genç yaşta bir evladını kaybetmesine rağmen araştırma ve yazma gücü ve azminden bir şey kaybetmeden hâlâ üretmekle meşguldü. Çok değil iki ay öncesinde baskıya hazır hale getirmekte olduğu bir eseri hakkında kendisiyle konuşmuş görüş alışverişinde bulunmuştum. Sağlığı gayet yerindeydi. Bu COVİD 19 illeti maalesef Hüseyin hocamızı da aramızdan aldı.’

Hüseyin Hocamıza, Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

iyi-de.pngİYİ’de GİK yarışı!

İYİ Parti’nin bugün Ankara’da yapılacak olan genel kurulunda, 50 kişilik parti genel idare kuruluna girebilmek için büyük bir yarış yaşanacak. 13’ü kadın ikisi gençlik kotası dışında 35 genel idare kurulu üyeliği için onlarca ismin aday olduğu bildirildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in GİK seçimleri öncesi yaklaşık 100 kişilik bir anahtar liste çıkarması bekleniyor.

 

İlçe başkanlığı için mülakat!ilce-baykanligi.jpg

AKP Ortahisar ilçe başkanını mülakatla belirleyecekmiş. AKP’ye yakın yerel bir internet sitesinin haberine göre, ilçe başkanlığı için iki adayın ismi öne çıkmış. Bu adaylardan biri Halil İbrahim Demirtaş diğeri ise Dündar Ayyıldız’mış. AKP’nin Trabzon’dan sorumlu ismi Polat Türkmen, ilçe başkanlığı için isimleri geçen adaylarla yüz yüze mülakat yapmış ve adaylara, neden ilçe başkanı olmayı düşündüklerini, neler planladıklarını, Trabzon’un büyümesi için nelerin yapılması gerektiği sormuş. Sitenin görüşüne göre, ilçe başkanlığı için en istekli isim Halil İbrahim Demirtaş’mış. AKP Ortahisar ilçe başkanının belirlenmesinden, Ortahisar Belediye Başkanı, il ve Ortahisar ilçe başkanının da görüşlerinin önemli olduğu bildirildi.

 

******************

 

Karadeniz'in ulusal çapta müzik yapan sanatkârlarının vakti zamanında çıkarttıkları kaset ve CD'lerden elde edilen tecrübe şudur.

Onların Karadeniz ezgilerinden ürettikleri müziği önce Karadeniz'in dışındaki özellikle Ege, Marmara, Akdeniz ve diğer bölgelerdeki insanlar dinlerler ve de beğenirler. Sonra o müzikal beğeni ulusal çapta bir salgına dönüşür ve en sonunda sağır Karadenizliler kendi müziklerine uyanır.

Yani sanatla ilgili üretilen hiçbir ürün ilk etapta doğup serpildiği kendi havzasında fark edilmez. Bilakis hakir görüldüğü bile olur. Onun için Artvin'in çamını Trabzon'daki kurtlar, Rize'nin çamını Samsun'daki kurtlar kemiremez.

Maalesef edebiyatta da bu durum pek farklı değildir. Yani Karadeniz kültürü adına ürettiğimiz edebi eserlerin ilk ciddi taliplileri ve onların gerçek değerini anlayıp tespit edecek olanlar kesinlikle Karadeniz'e en uzak kişiler olacaktır ve olmaktadır da zaten. Sonra sıra bizim Karadenizlilere gelecek ve; ''Vay be, böyle bi uşak varmış burada da bizim haberimiz yokmuş!'' diyecekler. Hasılıkelam; Karadeniz kültürü konusunda tek umudumuz Karadenizli olmayanlardır.

(Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar