Kapatıyoruz

Kapatıyoruz

Kapanan işletmede rekor artış

Ekonomik durgunluk ve küresel kriz nedeniyle gerek kapanan şirket ve gerekse kepenk kapatan esnaf sayısında rekor düzeyde artış yaşandı.

 

DURGUNLUK YAYILIYOR

Finansal kriz, ekonomik ve ticari daralma kendisini açılıp kapanan şirket saylarında da gösterdi. Büyük oranda iç piyasadaki ticari durgunluğa bağlı olan ve son dönemlerde küresel krizle de büyük bir düşüşe geçen ekonomi, bir yandan iş kesimlerini ve esnafı vuruyor, diğer yandan işsizliği körüklüyor. Fındıkta yaşanan gelir kaybı da bölgesel çöküşü tetikliyor.

 

KORKUNÇ ARTIŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, kürsel krizin etkili olduğu ocak-ekim ayında Türkiye çapında kurulan şirket sayısında yüzde 7 azaldı. Kapanan şirket sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 arttı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) verilerine göre ise, bu yılın 10 ayında açılan şirket sayısı yüzde 7, kapanan şirket sayısı ise yüzde 236 artış gösterdi.

 

KAPANMA EĞİLİMİ

TTSO verilerine göre, geçen yılın ocak-ekim döneminde Trabzon’da 580 şirket açıldı, 181’i ise kapandı. Oysa bu yılın ilk 10 ayında açılan şirket sayısı 620, kapanan şirket sayısı ise 428 oldu. Esnaf Odaları Birliği verilerine göre ise son 5 ayda 1175 esnaf kapısına kilit vurdu. Küresel krizin etkilerinin ortaya çıkmasıyla kapanan şirket sayısında çok daha büyük artışlar bekleniyor.

 

YENİ İŞTEN ÇIKARMALAR

Trabzon’da, sanayi işletmelerinde yaşanan işçi çıkarmaların son birkaç ayda 300’ü aştığı 10’un üzerinde işletmemenin kapandığı, pek çoğunun iş hacmini daraltma eğilimine girdiği, önümüzdeki günlerde kitlesel işten çıkarmaların artabileceği kaygısı yaşanıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.