08.12.2016, 00:04

Kara delik

Trabzonspor Kulüp Başkanı Muharrem Usta, geçenlerde kulübün ve yönetiminin içinde bulunduğu kötü durumu sosyal medyada 10 başlık altında paylaştı. Tespitlerin hepsi bilinen şeyler!

Benim kafama takılan söylemi “Kara Delik” meselesi!

Başkan’a hatırlatmak isterim… Siz bu “Kara Delik’i” hallederim iddiası ile aday oldunuz ve de bu söyleminize inanan delege oyları ile bu koltuğa oturdunuz. Ekonomik sıkıntıları çözmek uğruna, sportif başarıyı erteleyen ve bunun için delegeden destek isteyende sizdiniz. Ekonomik sıkıntıyı da çözemediğiniz, hatta borçlanmaya devam ettiğinizde aşikar.

Kongre sürecinde verdiğiniz ‘umut mesajlarının’ hiç birisini bu güne kadar eyleme dönüştüremediniz, hepsi sözde kaldı. Sözde kalmasına rağmen Trabzonspor taraftarı hala sizden bir beklenti içerisinde!

Kulübün ve yönetimin sıkıntılarını dile getirdiğiniz 10 madde herkesin malumu. Bunları defaatle dinlendirdiniz… Taraftara bıkkınlık verdiniz, inandırıcılığınızı kaybettiniz, samimiyetinizi yitirdiniz!

Yönetime geldiğiniz günden beri neler yaptığınızı bilemiyoruz! Ekonomik de sıkıntılar katlanarak devam ediyor, sportif sıkıntılarda!

5.maddede diyorsunuz ki; “Üzgünüm çünkü borçlardan dolayı sadece döviz kurunun yükselmesinin kulübümüze etkisi yaklaşık 40 milyon (trilyon) olmuştur.”!

Sadece bu borçlanmayı dolara endekslerseniz çok büyük yanlış yapmış olursunuz, gerçekleri anlatmadığınız düşünülür. Ben zaten böyle düşünüyorum.

Ülkenin ekonomik sıkıntıya düşeceği aylardır dillendiriliyordu. Bir işadamı olarak bunu önceden görmüş olmalıydınız. Kendi şirketlerinizdeki bu sıkıntıları nasıl giderdiyseniz, Trabzonspor’da da aynılarını uygulayabilirdiniz. Ekonomik buhrana yüklediğiniz kur farkı maliyeti size destek sağlamaz. Bu bir çıkış yolu değil, kaçış yoludur.

Başkan olduğunuz ilk aylarda ‘kur’ sıkıntısı yoktu… Sizin de desteklediğiniz bir ekonomik model izleniyordu. Ekonomik huzur içerisinde olduğumuz o günlerde neden kulübe merhem olamadınız? Neden borçları aşağıya çekemediniz? Hep vaatlerde bulundunuz, sorunları bu güne kadar hep ötelediniz! Şimdi de “Kara Delik” hikayesi anlatıyorsunuz!

Başkan… Bu hikayeler artık demode oldu! Bu taraftar bu hikayelerden bıktığı için çare olarak sizi desteklemişti.

Ama beklentiye derman olamadınız… Bu düşünce yapınızla ve uygulamalarınızla da çözüm üretemezsiniz.

Kısa zamanda çözüm üretmelisiniz… Sözde de değil, özde.

 

***

MALİ KONGREDEKİ TEHLİKE!

Trabzonspor’un cumartesi günü mali kongresi var… Yönetim Kurulu, bu kongrede kendisini ibra ettirme mücadelesi verecek. Delegeye 1 yıllık yaptıkları harcamaların hesabını verecek, kulübün bilançosunu anlatacak.

Yönetim Kurulu, 11 maddelik gündem hazırlamış… Bu maddelerin çoğu “fasa fiso”. Önemli 2 maddesi var gündemin; 6. Ve 8.maddeler.

6.madde yönetim kurulunun idari ve mali yönden ibrası… Genel Müdür çıkıp bilançoyu okuyacak, delegede oylayacak. Mevcut yönetim siyasi iradenin desteği ile muhtemelen ibra edilecek. Kimler “ibra” edilmedi ki bu yönetim edilmesin!

Esas konu 8.madde… Bu madde şöyle:

Gayrimenkul, menkul mallar, lisanslar, haklar ve her türlü mali değer ile ilgili olarak, bunların kulüp adına tescili, devri, mülkiyet değişikliği, kiralama ve benzeri her türlü işlemin kulübün ekonomik çıkarları gözetilerek yapılması konusunda Yönetim Kurulu’na yetki verilmesi konusunun görüşülmesi ve oylanması.

Bu madde oylanır ve kabul edilirse; Muharrem Usta kulübün tüm taşınmazlarının satışı hakkında yetki almış olacak! Bu kabul edilemez bir durumdur. Başkan Usta, Trabzonspor’u ekonomik açıdan düzelteceği iddiası ile seçim kazandı. Bilgi ve tecrübesi yanında ekonomik katkı sağlayacağına, siyasilerden parasal katkı alacağına dair söylemleri arşivlerde!

 Üzülerek söylüyorum… Başkan’ın tüm vaatleri boş çıktı! Kulübün sportif başarısını ikinci plana atan başkan, birinci sıraya koyduğu ekonomik yapılanmada da sınıfta kaldı. Bu çıkmazdan veryansın ederek, ajitasyon yaparak kurtulmaya çalışıyor.

Başkan’a 8.madde hakkında bazı hatırlatmalar yapayım:

Bu madde aceleye getirilecek bir konu değil. Bir-iki eski yönetici ve başkanla görüşmekle alınabilecek bir kararda değildir. Delegenin tümüne ulaşamayabilirsiniz ama ulaşıp, konuyu anlatmak için çaba harcamalıydınız. Yapmadınız. Bu yetkiyi almak sizin için iyi bir hamle olabilir, belki de haklısınızdır da. Ama bu maddeyi kongrede geçiremezsiniz. Kamuoyu desteğini zaten kaybettiniz, birde buradan darbe alırsanız, bu sizin için tam bir yıkım olur. Bu yüzden bu maddeyi gündemden geri çekin.2010 yılında Sadri Şener ‘de aynı maddeyi gündeme getirmişti. Hem de her şey güzel giderken. Kongre birden gerilmişti. Oradaki oylamaya itiraz edip salonu gergin hale sokan kişide Rıza Egemen ve arkadaşlarıydı. Bu maddeyi o kongrede geçirtmeyen Rıza Egemen şu an senin yönetim kurulu arkadaşın(!). Bir zahmet kendisiyle fikir alışverişinde bulun. Ha o gün ki Egemen ile bu gün ki Egemen’in fikirleri değişmişse onu bilemem! ”.

Kongreye üç gün var… İyi düşün…

Bunun sonunda “madara” olmakta var!

 

***

ALTYAPIYA TEKELİOĞLU…

Herkesin malumu… Trabzonspor’un eski günlere dönmesi için olmazlarından ilk sırayı alanı altyapısıdır.

Altyapıdaki kategorilerde şampiyonluklar yaşandı ve yaşanmakta da. Sadi Tekelioğlu’nun başında bunduğu dönemlerde alınan başarıların devamı bunlar. Kimse Sadi Hoca’nın hakkını yemesin. Bu gün Türk futbolunun duayeni olarak Fatih Terim gösteriliyorsa, altyapının duayeni de Sadi Tekelioğlu’dur. Türkiye liglerinde oynayan yetiştirdiği futbolcu sayısı bunun en büyük göstergesidir.

Muharrem Usta;” Özümüze dönmeliyiz. Pahalı transferlerden kaçınılmalıyız, altyapıda futbolcu yetiştirmeliyiz.”diyor. Söylemi doğru ama icraatı yanlış!

Muharrem Usta, altyapıya dışardan hocalar getirdi. Bu yapılanma kendisi açısından iyi bir hamleydi ama “doku” uymadı. Zaman zaman bu yapılanmaya bende destek oldum.

Altyapının başındaki hocaların Trabzon’a ayak uydurmalarını beklememiz en büyük yanlıştı. Olmuyor… Zorla da olmaz. Çalışanından sporcusuna herkes bu ekipten rahatsız! Öyle şeyler anlatılıyor ki, insanın aklı almıyor!

Neyse… Dönelim altyapının tekrar yapılanması sürecine.

Sadi Tekelioğlu’na bu yetki tekrar verilmeli… Öyle bir yetkiler verilmeli ki yarın dönüp hesap sorulabilsin. Sadi Hoca, kendi ekibi ile gelmeli, birilerinin getirdiği hocalarla(!) çalışmak zorunda bırakılmamalı. Benim adamın, onun adamı, şunun torpillisi, bunun oğlu, şeyin kardeşi olaylarına son verilmeli. Tekelioğlu’nun yardımcılığına altyapı tecrübesi olan ve bölgeyi iyi tanıyan bir kişi getirilmeli. Buna en uygun isimde Fethi Türkoğlu’dur. Geçmişte de birlikte uzun süre çalışmış bir ikilidir. Türkoğlu, birçok kulüpte hocalık yapmıştır. Başarıları da ortadadır. Bu ikilinin oluşumunda Trabzonspor altyapısı gereken yapılanmayı sağlar ve Türk futboluna yetenekli futbolcular katabilir. Altyapıya iyi bir finans da şart… Trabzonspor’un geleceği buraya bağlıysa ekonomik destek arttırılmalı. Tekelioğlu ve ekibine verilecek ücret iyi hesaplanıp ona göre belirlenmelidir. Gerekirse A takım prim sistemine sokulmalıdırlar. Malzemeci, masörü prim alıyorsa, altyapıdaki hocalarda bu sistemden yararlandırılmalı. İzleme komitesi bile bu ekibe verilmelidir. Ne kadar fazla sorumluluk verirseniz, o kadar da hesap sorma hakkı elde edersiniz. Sadi Hoca’yı kırdınız ama Trabzonspor’a küstüremezsiniz!

Sadi Tekelioğlu’nu hemen göreve getirmenin yolları aranmalı.

 

***

UĞUR’A MEKTUPLAR

 Bu gün başkan-gazeteci ilişkisi hakkındaki görüşlerimi yazacağım. Başkan-gazeteci ilişkisi eskiden beri var olan bir durumdur. Bu ilişkiler her kulüpte yaşanmaktadır.

Trabzonspor’da da geçmişte yaşanmıştır, hala da yaşanmaktadır. Fakat ilişki boyutu farklı düzeye gelmiş durumda. Bazı gazeteci (!) arkadaşlar, Trabzonspor’un sahibi gibi davranmakta! Sosyal medyada, kendi gazete köşelerinde öyle yorumlar yapmaktalar ki şaşırmamak içten değil!

Trabzonspor’un menfaatleri yerine başkanın menfaatlerini korumaya çalışıyorlar. Yazdıkları yazılar o kadar yandaş ki kabullenmek mümkün değil. Tamamen yalamasyon!

Bu yazıları yazarken zorlanmadıkları ortada… Peki, okurken de kızarmıyorlar mı? Ar damarları mı çatladı? Yoksa başkan veya yöneticilerden nemalanıyorlar mı?

Muharrem Usta’yı hiç suçlamıyorum… Vallahi Billahi suçlamıyorum. Arz talep meselesi diye yorumluyorum. Başkanın, gazetecileri tarafına çekmeye kalkması çok doğal, doğal olmayan gazetecilerin(!) o tuzağa düşmeleri!

Muharrem Usta’ya başkan olmadan önce yazdıkları akıl almaz yazıları hatırlıyorum. Demedikleri kalmamıştı! Özellikle hükümetin adamı olduğunu yazıyorlardı. Gelin görün ki, şimdi o gazeteci-yazar arkadaşlar(!) başkana da hükümete laf söyletmez oldular, fedailiğe soyunmuşlar. Başkanın aleyhine yazı yazanlara da çamur atmaktadırlar.

Kongre salonlarında Muharrem Usta’yı acımasızca eleştirenler, şimdi Trabzon şehrini eleştiriyor!

Hem Trabzon’u hem de Trabzonspor’u eleştireceksiniz öyle mi?

Laaaa sizler kimsiniz be?

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55