Karabekir Paşa’nın kemiklerini sızlattı!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi, AKP’nin ve Osmanlı hanedanı Abdulhamit’in tarihçisi olarak ünlenen Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil’i, Trabzon’un Rus işgalinden kurtuluşunun 102. Yıldönümünde, ‘İşgalden Kurtuluşa Trabzon Savunması’ üzerine konuşma yapmak için Trabzon’a davet etmişti. Şimşirgil’e konuşmasında moderatörlük yapması için de bir başka ünlü TV sunucusu Cansu Canan Özgen’i getirmişti…

  Cansu hanımın moderatörlüğünde önceki akşam Hamamizade İhsan bey Kültür Merkezi’nde, konuşan Şimşirgil, Erzurum ve Trabzonluların gönlünde taht kuran, milli mücadele yıllarının doğu cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa’yı yerden yere vurdu.

  Konuşmasında Trabzon’un savunması, kurtuluşunu, muhacirliği, Rus işgal yıllarında yaşananları muhtemelen bilmediği için ‘es’ geçen Şimşirgil’in hedefinde merhum Kazım Karabekir Paşa vardı.

Şimşirgil, Karabekir Paşa için şunları söyledi;

 “Kazım Karabekir Doğu’da savaş mı verdi? Zaten kaçıyorlardı. Bunları sorgulayalım. Doğu cephesini kurtardı deniyor, kahramandı deniyor. Bu neyin kahramanlığıdır? Doğu’yu ve Erzurum’u kurtardı denen Kazım Karabekir Paşa hangi savaşı kimle kazandı? Şuraları buraları hangi savaşı yapıp da kurtardı? Düşman çekilmiş Ermeni’den, Gürcü’den alıyorsun oraları… Kazım Karabekir, ‘Abdülhamit Hanı Ermeni öldürmemeli kahraman olur. Biz öldürmeliyiz biz’ diyen kişidir. ‘Abdülhamit seni kendi öz evlatların boğacaktır’ diyen kişidir Kazım Karabekir. Bunu da söylüyordu Kazım Karabekir. İttihat Terakkiciler kahraman ilan ediliyor. Padişaha Abdülhamit’e ise hain demek kolaydı”.

                                                         *********  

   Söyleşiyi takip eden gazetemiz muhabiri Gökhan Dihkan, Şimşirgil’in bu sözlerinin salonda rahatsızlık yarattığını ve  bir izleyicinin, “Kazım Karabekir Paşa’yı konuşmanızda yargıladınız. Onun Doğu cephesinde yaptıklarını, halka yardımlarını bir kenara atarak bu kadar kesin yargıda bulunmak ne kadar doğruydu?” şeklindeki eleştirel bir soru yönelttiğini anlattı. Bunun üzerine Şimşirgil şunları ifade etti:

  ‘Kazım Karabekir’in İstanbul’a tayini çıkıyor. İstanbul’da ise o dönem ittihatçıların hakimiyeti yok. Kazım Karabekir Talat Paşa’ya, ‘Ben İstanbul’u örgütlerim. İsterseniz Abdülhamit’i de bombayla ortadan kaldıralım’ diyor. Talat Paşa şaşırıyor ‘Ya Kazım sen ne yaman adammışsın. Seni bize söylerlerdi ama biz böyle olduğunu bilmiyorduk’ diyor. Talat Paşa ondan sonra Kazım Karabekir’e ‘Sana bomba verip yardımcı olacağız’ diyor. Peki bu kimi öldürecek? Abdülhamit’i ! Darbeler günümüzde hala konuşuluyor. İş başına darbeci komutanları koyarsan siyaset de yok ve etkisizse, beklentini de İngiliz’in, Amerikan’ın siyasetine ram edersen ondan sonra burada neyi konuşalım? Kazım Karabekir iyi komutandı ama devletine hizmet etmeliydi. Devletin başına hizmet etmeliydi. Etselerdi çok büyük zaferler elde ederdik’

Trabzon’a Pontus diyen Pontus’tur!

  Ahmet Şimşirgil, Trabzon ile ilgili olarak bazı çevrelerin Rum ve Pontus iddialarını dillendirdiğini belirterek, “Trabzon’da ben Pontus’um diyen bir tane adam var mı? Söyleyin bana var mı? Yoksa alkışlayın beni! İstanbul’da bu iddiaları atan, bunları konuşan adamlardır Pontus olanlar! Trabzon’a Pontus diyen adamların kendisi Pontus’tur” dedi.

  Trabzon’da Pontus olan var mı, yok mu? Bilmiyoruz. Bilmemiz de mümkün değil. Çünkü, Mahmut Goloğlu, Doğu Karadeniz’in milli devleti olan Pontus’un,  Ahmet Şimşirgil’in memleketi Sinop’tan Batum’a kadar olan bölgede M.Ö. kurulduğunu ve başkentinin de Amasya olduğunu yazar… Ayrıca Pontus diye bir millet, kavim de yok.  Pontus devleti var! Tarihçiler, İki bin yıl önce bu devletin sınırları içinde yaşayanlara da Pontuslular, diyor…

Trabzon, Rum-Pontus olacakmış!

  ‘15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı Türkiye’deki resmi tarih kitaplarının Osmanlı için, Trabzon için ‘Rum-Pontustu’ şeklinde yazacağını iddia eden AKP tarihçisi Şimşirgil, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük tarihçisi merhum Halil İnalcık’ı da haddini aşarak eleştirerek şu iddialarda bulundu;

  ‘Halil İnalcık diye bir tarihçimiz var. Dünyaca meşhur 3 sene önce vefat etti. Bundan 9 sene önce ‘Osmanlı Kayı Boyu’ndan değildir’ dedi. Bu sözü söyledi. O zaman televizyonlarda ‘Ben bunu da 40 yıldır söylüyorum’ dedi. Ben de dedim ki ‘Ey Halil İnalcık Osmanlı Kayı boyundan değildir’ diyorsun. Bunu da ‘40 yıldır söylüyorum’ diyorsun. Ben de sana soruyorum Osmanlı hangi boydandır? ‘Söyle de seni paçavra yapsınlar’ dedim. Aynı yıllarda Bilgi Üniversitesinde dünyaca meşhur üç tane Amerikalı tarihçi Osmanlı Anadoluluydu ama Rum ve Pontus’tu diye yazdı. 15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı Türk tarihçi Halil İnalcık’ın ‘Osmanlı Kayı boyundan değildir’ ifadeleri kitaplara girecekti. Dünyaca meşhur Amerikalı tarihçilerin ‘Osmanlı Rum ve Pontus’tur ifadelerini tarih kitapları yazacaktı. Bütün Türkiye’ye Trabzon’u da Rum ve Pontus diye okutacaklardı. O yüzden ülkemize yönelik oyunları iyi görelim. Bu iddiaları dile getiren insanların arka planında kimlerin olduğunu iyi analiz edelim”…

                                                   **************

  Şimşirgil, Pontus’u da Rum’u da maalesef bilmiyor. Bu konuda bilgi sahibi olması kendisine Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu’nun, Trabzon Rum Devleti adlı esirini okumasını tavsiye ederiz.

Ahmet Şimşirgil’e kızmıyorum. Çünkü görevini yapıyor. Görevi nedir derseniz, Cumhuriyeti, Milli Mücadeleyi karalamak, Padişahı yüceltmek.

Şimşirgil, Kazım Paşayı niçin eleştirdi?..

Cevabı açık ve net:

Kazım Karabekir Paşa Milli Mücadele taraftarı. Atatürk’ün yanında yer almış bir Paşa. Atatürk, istifa edip, milli mücadeleyi başlatır. Milli Mücadelenin mihenk taşı Erzurum Kongresini toplar. İşte tam o sırada Damat Ferit, Kazım Karabekir Paşa’ya bir telgraf çeker ve ‘Atatürk’ü tutukla, 3. Ordu müfettişi sen ol’ diye emir verir. Kazım Karabekir Paşa, telgrafı alır, ‘sivil olan, askeri bir görevi olmayan Mustafa Kemal’in yanına gider ve ‘Emrindeyim paşam’ der.

Kazım Karabekir Paşa’nın bu tavrı ve duruşu, Milli Mücadelenin en önemli dönüm noktasıdır. Ahmet Şimşirgillerin sıkıntısı, Kazım Karabekir Paşa’nın Mustafa Kemal’i tutuklamaması ve Milli mücadeleyi engelmemesidir.

Tarihte çok Şimşirgiller geldi geçti. Ama Türk milleti geleceğine ışık tutan, yön veren liderlerin ve hareketlerin yanında yer aldı. O nedenle, Şimşirgillerin söylemleri suya yazı yazmaktan öteye geçmez.

Halil İnalcık konusuna gelince; Halil İnalcık bu görüşünü bilimsel olarak koydu. Akademik ahlak Halil Hocanın bu tezini, Şimşirgil tarafından yine akademik çerçevede eleştirmekten geçmeliydi. Şimşirgil’in Halil hoca ile söyledikleri, demogoji ve palavranın ötesinde bir anlam ifade etmez.

Önceki ve Sonraki Yazılar