Karagöz-Hacivat Meydanı!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, Ortahisar’daki ilan panolarına ‘Karagöz meydanı yapıyoruz’ şeklinde afişler astı.

Karagöz meydanı, Trabzon kent tarihinde, kent merkezindeki en büyük oyun alanı, bahçe idi. Karagöz meydanı ile ilgili en detaylı bilgiyi rahmetli Mustafa Kemal Sayıl’dan öğreniyoruz. Bu küçük bahçe, oyun alanı muhtemelen Osmanlı döneminde de vardı. Bahçeye, oyun alanına Karagöz adının verilmesinin nedeni muhtemelen bu alanda eskiden Karagöz-Hacivat oynatılması idi. 

karagöz-meydani-(3).jpg

Mustafa Kemal Sayıl, ‘Trabzon’a Işık tutan anılar’ adlı eserinde Karagöz Bahçesi hakkında şu bilgileri paylaşıyor;

‘Bütün eğlencelerin olduğu, bayram dışında top oynadığımız yer, meydan. Şehrin içindeki en büyük biraz engebeli meydandı. Etrafında kitabı Hamdilerin evlerinin duvarı, Kız ortaokulunun duvarı, Nemlioğlu sokağının duvarı vardı.

Karagöz bahçesinde kavgalar olur, futbol oynanır, bayramlarda atlı karıncalar kurulurdu… Karagöz benim hayatımda gördüğüm ilk büyük alan. Orada top oynarlardı, koşarlardı, çocuk oyunları olurdu. Top oynayanlar daha büyük alanı kaplarlardı. Karagöz benim gözümde bir oyun bahçesi olarak büyüdü!

Bir bayram günü dediler ki; Karagöz bahçesinde oyunlar var. Gittik ki, döner dolaplar atlıkarıncalar ve en mühimi silindirin içinde motosikletle gezen delikanlılar… Bu gösteriler her dini bayramda Karagöz de yapılırdı. Karagöz tam bir oyun alanıydı.

Karagöz bahçesi değişik olaylara da sahne olmuştur. Bir gün dediler ki Arafilboylularla Sotkalılar burada dövüşecek. Sotkalılar gelirken ceplerine kum doldurdular. Kavga esnasında Arafilboyluların gözlerine kum fırlatıyorlar. Gecenin galibi Soktalılar oldu. Sotkalı Necmettin vardı. Bu çocuk İstanbul’da kabadayı oldu. Kabadayılığı Kadıköy bölgesinde nam salmıştı… Bir iki sene evveldi Nemlizade sokağına girerek Hacıkasım’a gitmiştim. Karagöz bahçesinde başka bir yapı gördüm. Baktım üstünde Cudibey ilkokulu yazıyor. Dediler ki istimlak başlayınca Cudibey Karagöz bahçesinde sonradan yapılan eski binaya taşındı (Karma ortaokulu)…’

***

Karagöz Bahçesi, bugünkü Cudibey ilköğretim okulunun bulunduğu yer... Eskiden doğusunda Kostaki Konağına, kuzeyde bugünkü öğretmen okulu,  batıda Nemlioğlu sokağındaki tek sıra evler vardı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, mülkiyeti hazineye ait olan eskiden daha geniş, sonraları Cudibey ilköğretim okulunun bulunduğu alana sıkışan bu yeri meydan yapacağını açıkladı.

Bunu yaparken de Cudibey ilköğretim okulunu, Tabakhane’nin tanjant yolu bitişiğinde TOKİ tarafından istimlak edilen yere taşıyacak… Yani orada yeni bir okul yapacak veya TOKİ’ye yaptıracak, büyükşehir belediyesi olarak da Cudibey’in yerini Karagöz meydanı yapacak!  Başkan aslında Karagöz’e bir de Hacivat eklemeli. Yani meydanın adı, Karagöz- Hacivat meydanı olmalı. Neden derseniz, Trabzon Belediyesinde yalnız bu dönem değil uzun bir süredir Karagöz-Hacivat oynanıyor da ondan!

Halkın sesi Teoman Yılmaz’dan!

Sosyal medyadaki sayfasında Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerini eleştiren ‘Halkın sesi’ ünvanlı Teoman Yılmaz, Belediye Başkanlarının; kenti halkın fikrini almadan yönettiklerini öne sürerek, yıllardır çözülemeyen sorunları ve eleştirilerini şöyle sıraladı;

‘11 yıl doğalgaz devam etsin, 9 yıl ulaşım sorunu cinnet geçirtsin, 9 yıl altyapı pert olsun, 17 yerden sahile lağım aksın, 5 tarihi mağaranın 3’ü tıkansın, diğerleri kaderine terk edilsin. Kentin göbeğinde tarihi hamam mezbelelik olsun, Zağnos vadisine 16 trilyonluk kaymakamlık sarayı dikin, 39 trilyonluk belediye sarayı dikin, Koca vadiye 48 bin M2 inşaat betonu dökün, bunu halka sormayın!

halkin-sesi.jpg

Projeleri akşamdan sabaha belli ofislere çizdirin, ödüllü yarışma yapmayın, halkı çözüme katmayın, Tanjant’ta katlı otopark yapacağız diye yer alın, mahkeme ile vatandaşı mağdur edin sonra projeye AVM iş merkezi sokun..

Bu da yetmez... Trabzon’a Karizmatik Belediye sarayı lazım diye mülakat verin. 

Ne diyelim, ortak akıl pazarda satılan bir şey değil!

Sayın Başkan, koy Trabzon halkının önüne sandığı da bak karizmayı nasıl gösterir size Trabzon halkı!
Aynı Faroz ismi için koyduğunuz sandık gibi!

Nasıl red edecek göreceksiniz. Halk önceliğini nasıl belirler!

Göreceksiniz o zaman!’

Kansız’ın rekoru!

kansiz.jpg

Trabzon Kültür ve Turizm il müdürü İsmail Kansız, Türkiye’de en fazla görevden alınan ve mahkeme kararıyla tekrar görevine dönen üç-beş bürokrattan biridir.

Kansız, bize öyle geliyor ki 40 küsur yıllık memuriyet yaşamında kaç kez görevden alındığı ve tekrar göreve döndüğünü ezbere bilmiyordur.

İsmail Kansız, Kültür ve Turizm il müdürü iken, Ankara Kültür ve Turizm il müdürlüğüne veya bakanlığa araştırmacı olarak atanmıştı. Mahkemeye gitti, tekrar eski görevine döndü. Ancak aynı gün Trabzon Valiliği’nde geçici olarak görevlendirildi. Kansız görevlendirmenin yasal olmadığı gerekçesiyle tekrar mahkemeye gitti. Mahkeme Kansız’ı haklı buldu. Kansız’ın valilikteki görev süresi bu hafta doluyormuş. Tekrar eski görevine dönecek.

İsmail Kansız, görevden alındığında yerine AKP Kadın Kolları Başkanının eşi Ali Ayvazoğlu atanmıştı. Ali Ayvazoğlu, kadrosu vs. bu görev için uygun değildi. Ancak Ayvazoğlu, turizm sektörünün içinden gelen bir isim. 

İsmail Kardeşimizin, bu aşamada direnmesine pek anlam veremiyoruz. Herhalde bir yıl sonra yaş haddinden emekli olacak. Onun yerinde olsak, herhalde bugün emekliliğimizi isteriz. 

Direnme İsmail, ver dilekçeni ol emekli! Gazetede vakit geçirmen, gazeteye katkı sağlaman ve hatıralarını yazman için sana bir oda veririz!

 

***

 

6-7 Eylül Olayları; yakın tarihimizin yüz karasıdır. İngiliz istihbaratının Türk ve Yunan dostluğunu bitirmek için ürettiği yalanı haber yaparak halkı kışkırtanları da, Türkün tarihinde olmayan yağmayı yapan it oğlu itleri de lanetliyor, gerekli önlemi almayarak Rumların İstanbul'u terk etmelerine sebep olanları, İstanbul ve Beyoğlu'nun bitmesinde neden olan DP yetkililerini Allah'a havale ediyorum. TC'ye küfür ve hakaret etmek için fırsat kollayıp 6-7 Eylül olaylarına timsah gözyaşı akıtanlardan baba ve dedelerinin yağmayla ele geçirdikleri Rum gayrimenkullerinden sosyal medya efeliği yapmamaya davet ediyorum. (Metin Yılmaz)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar