Karakolda doğru söyler Mahkemede şaşar!

 karakolda.jpg Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri Meclis üyesi, CHP grubunun başkanı Turgay Şahin’in, iki konudaki çelişkili söylemleri ‘Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar’ deyimini hatırlattı.
Turgay kardeşimiz, Belediye Meclisinde Çömlekçi’de dönüşüm alanının 180 hektardan 9 hektara indirilmesine karşı idi önce sitem etti… Sonra, konu Belediye Meclisine geldi. Kendisi ve CHP grubu olur verdi. Şahin, karar değiştirmesini, ‘Vatandaş mağdur oldu. Çabuk bitsin’ diye açıkladı.
Turgay kardeşimiz, KTÜ’lü 9 öğrenci ve 1 öğretim üyesinin İngiltere’de dünyanın en büyük şirketi Şhell’in bir organizasyonuna gitmeleri için Ortahisar Belediyesinin bilet bedelini ödemesine önce evet, dedi. Sonra, eleştiri getirdi, işin yanlış olduğundan dem vurdu.
Turgay Şahin tecrübeli, devlet terbiyesi almış, üst düzey görevlerde bulunmuş bir kardeşimizdir. Bu tür kararlarda ve söylemlerde zikzak yapmamalı.

Gemiyi isteyene devredebiliriz!

gemiyi-isteyene-(1).jpg ‘Ganita’daki o gemi kimin’ başlığı ile yazdığımız ve bir turizm firması yetkilisinin sorduğu bir dizi soruya cevap vermek için dün sabah saatlerinde, gemi işleticilerinden Halil İbrahim Demirtaş aradı. 
Halil İbrahim Demirtaş, AKP Trabzon il başkan yardımcısı. Yomra’daki bir restoranın sahibi. 
Demirtaş’a, ‘Önce soruları teker teker cevaplandır, sonra sohbet ederiz’ dedik. O da, ‘tamam’ dedi.
-Demirtaş, bu gemi kimin?
gemiyi-isteyene-(2).jpg Mavi Saray Tic.Ltd. Şt’nin. Bende şirketin ortağıyım.
-Ganita’da geminin yanaştığı küçük liman için belediyeye ödeme yapılıyor mu?
Biz orayı iki yıl önce ihale ile aldık. Hem de öyle bir ihale ki, nüfus cüzdanı ile girebiliyorsun. Aylık kirası 7 bin lira. 12 ay kira ödüyoruz, üç ay çalışıyor. Gelecek yıl yeniden ihale yapılacak. İhale üç yıllık idi. O limanın kullanımı bir yıl daha bizim şirkete ait.
-Geminin evrakları tamam mı?
Her tür evrak tamamdır. Hiçbir eksiğimiz yoktur. Yolcu sayısından çok daha fazla can yeleği vardır ve hepsi kullanılabilir. Gemi, güvenilir bir gemidir.
-Vergisi, harcı hurcu ödeniyor mu?
‘Şirket tüm mali sorumlulukları yerine getirmektedir. Biz bu gemiyi yıllık bir milyon 200 bin liraya İstanbul’dan kiraladık. Amacımız, Trabzon turizmine hizmet etmektir. Yaz sezonu sonunda gemiyi geri vermeyi düşünüyoruz. Gemi ve işletici hakkında bilgi isteyenlere açık çağrı yapıyorum. Bu işi yapmak isteyenler varsa, gelsin bizimle görüşsün gemiyi devredelim. Onlar çalıştırsın. Biz bu kentte deniz turizmini başlattık. Bu işi belediye başaramadı. Belediyenin de gemisi vardı. Gemide akşamları etkinlik yapıyoruz. Bu etkinliğin bir bedeli olması gerekir. Gemide 10 ayrı ekip var. Müzik ve halk oyunları. Araplar, otellere kapanmasın diye böyle bir etkinlik yaptık. Kötü mü yaptık.’
Halil İbrahim Demirtaş’ın cevapları bu şekilde. Demirtaş’a açık ve net cevapları için teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz.

Barcelona nire Trabzon nire!

barcelona-001.jpg  Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, Avni Aker ve Yavuz Selim Sahasının yerinde yapılacak olan millet bahçesi projesi içinde bir de açık hava futbol müzesi kurulmasını teklif etmiş ve buna da Barcelona modeli, demiş.
Gürol kardeşimiz, dünyayı gezip gören proje üreten ve iyi de çizim yapan bir mimardır. Mesleğine ve duruşuna söz söyleyemeyiz. Bunu geçelim ve önerdiği modele gelelim;
Barcelona futbol takımı, maçlarını tam 99 bin 300 seyirci kapasiteli, Avrupa’nın en büyük stadı olan ve dünya genelinde Camp Nou stadı olarak bilinen Estadi del Futbol Clup Barcelona’da yani Barcelona stadından oynar.
Bu statta yok yoktur. Bu statta maç seyretmek için değil içindeki kulüp müzesini, tribünlerini gezmek için Gürol Ustaömeroğlu’nun söylediği gibi para ödersin. Hem de Trabzon’da oynanan bir karşılaşmada ödeyeceğin ücretten daha fazlasını ödersin. Statta, müze, satış mağazası, restoranlar vs. onlarca bölüm vardır. 
Dünyada en fazla taraftarı olan Barcelona, kulüp müzesini kent merkezinde bir parkta veya tarihi bir binada değil, statta açmıştır. Barcelona belediye sınırları içerisinde öyle nostaljik saha, stat da yoktur.
Barcelona ile Trabzon’u mukayese etmek veya Barcelona’da yapılanları Trabzon’da yapalım demek, çok da doğru değil. 
Barcelona’ya bir yılda ne kadar turist gider, bilir misiniz? Söyleyelim Türkiye’ye bir yılda gelenlerin neredeyse iki katı? 35 milyona yakın. Hem de hepsi paralı! Barcelona’da vesikalı vesikasız kaç bin hayat kadını vardır, bilir misin? Söyleyelim, Trabzon nüfusundan daha fazla! Barcelona sahillerindeki marinalarda ne kadar yat vardır? Barcelona’da kaç gece kulübü ve otel vardır? Bilir misiniz? Türkiye’de Ege’dekilerin toplamı kadar dersek yeridir.
Avni Aker ve Yavuz Selim Sahasının bulunduğu bir alana nostaljik bir saha yapılabilir. Buna itiraz etmiyoruz. Ama orada futbol müzesi vs. olmaz. Olsa da o müzeye ancak üç beş eski fotoğraf koyarsın. O kadar. Trabzon’da bir futbol müzesi yapılmak isteniyorsa adres Akyazı Stadının altıdır, yanıdır, çevresidir. 

****************
  Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu Bey iktidarı iyi güzel eleştiriyor. Ama genel başkan olduğundan beri "Bunlar bizim arkadaşlarımız!" sözünün 82 milyonluk duygusal bir ülkede neye denk geldiğini düşünemiyor. "Ama onlar!" Temel Beyin arkadaşıysa bize bu yaştan sonra milli görüşçü değil de komünist olmak düşüyor demektir.
Saadet Partisinin İstanbul'daki 56 bin oyu nereye gitti, sorusuna cevap yok!
Seçim öncesinde Binali Yıldırım'ın Milli Gazeteyi ziyaretine kimin izin verdiğiyle ilgili bir açıklama yok. Cumhuriyet tarihinde hangi bakan AGD'yi ziyaret etmişti sualine cevap yok!
  Ağız birliği etmişçesine cevapları şu; bizim zaten İstanbul'da 30 bin oyumuz vardı, diğerleri AKP'den Saadet Partisine gelen küskün oylardı!
Rafah'ın İstanbul'undan AKP'nin İstanbul'unda zihinsel dönüşüm böyle bir şey işte. 16 milyonluk bir şehirde bostan korkuluğunu aday koysanız insanlar espriye cevap olsun ya da kazara 30 bin oy verirler size! O zaman Saadet Partisinin reis ceosu tipli sahtekarlarla dolu teşkilatları ne halta yarıyor. 
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar