Karalahana ile turizm olmaz

Karalahana ile turizm olmaz

Trabzon'da 12 yıl önce yaklaşık 4 yıl görev yapan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Trabzon Valisi Nuri Okutan'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Trabzon'da 12 yıl önce yaklaşık 4 yıl görev yapan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Trabzon Valisi Nuri Okutan'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.Eşinin Trabzon'un Maçka ilçesinden olduğunu belirten Vali Alaattin Yüksel Trabzon ile bağının iki noktada buluştuğunu söyledi. Çok değerli valimiz, meslektaşımız, kardeşimiz sayın Nuri Okutan'ı ziyaret etmekten dolayı mutlu olduğunu kaydeden Vali Yüksel "Trabzon ile bağım iki noktadan oluşuyor. Birincisi Trabzon'da 4 yıla yakın valilik yaptım. İkincisi de benim eşim Trabzon'lu, dolayısıyla çok önemli iki bağım var. Trabzon'dan ayrıldıktan sonra ilk defa bu şehre geliyorum ancak bu bölgeyle hiçbir zaman bağım kesilmedi. Trabzon'un son iki üç yıl içerisinde her alanda çok geliştiğini büyüdüğünü gördüm" dedi.Trabzon'a Cumhuriyet dönemi boyunca hep çok yetkin yöneticiler geldiğini hatırlatan Vali Yüksel "Kendisini çok takdir ettiğim, idarecilik hayatını izlediğim sayın Valimiz Nuri Okutan'ın bu kentin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına çok büyük katkı yapacağına inanıyorum. Bende bu ziyaretime özellikle kendisine başarı dilemek amacıyla geldim. Ayrıca dünyanın en güzel insanları denizleri yürekleri denizi kadar çırpıntılı ama karakterleri de dağları kadar dik olan bütün Trabzonlular'a en kalbi selamlarımı duygularımı iletiyorum" dedi.Trabzon Valisi Nuri Okutan'da Vali Yüksel'i görmekten son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek "Her zaman deneyimlerinden yararlanıyoruz. Sayın valimiz, bizim kendisini gıptayla izlediğimiz takip ettiğimiz duayenlerimizden. Trabzon valileriyle ilimizde bir araya gelelim arzu etmiştik. O çerçevede de kendisini davet etmiştik. Zaman zaman bilgi alışverişinde bulunmak için kendisini arıyorum. Sadece buradayken değil daha önceden de fikir danıştığım bir ağabeyimiz. Özellikle turizm konusunda Trabzon'daki turizmi daha nasıl aktif hale getirebiliriz konusunda görüşmelerimiz oldu. Kendisini burada görmekten büyük gurur duyduk" diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Yüksel, Okutan'a şilt takdim ederken, Antalya ilini tanıtan kitap ve CD hediye etti. Vali Okutan'da Yüksel'e Trabzon işlemesi gümüş telkari ve içerisinde vali Alaaddin Yüksel'in de yer aldığı "Trabzon Valileri" adlı kitap hediye etti.

 

CEMİYETE ZİYARET

 

Trabzon eski Valisi Alaattin Yüksel, daha sonra Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Yönetim Kurulunu ziyaret etti. Vali Yüksel, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata, TGC eski başkanı Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu, K.Ekspres gazetesi imtiyaz sahibi Hasan Kurt ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yüksel ziyaretinde, küresel ısınmanın başlamasıyla Karadeniz’in turizmde önemli yeri olacağını belirterek, “Seneler önce Uzungöl’ün turizm merkezi haline geleceğini söyleyip Uzungöl-Trabzon yolunun önemli mesafesini dönemimde asfalt yaptırdım. Şimdi gelen turistlere karalâhana çorbası ve alabalık yapıyorlar. Sadece Karalâhana çorbasıyla turizm olmaz. Bu işte herkes aklını başına almalı. Gecen sene dünya Turizm Örgütünün hazırladığı rapora göre dünyada seyahat eden insan sayısı 854 milyon. Artık bunun adı sektör değil sanayidir. Biz bu pastadan ne kadar düşecek ne kadar alacağız diye düşünmeliyiz” diye konuştu. Ziyaret sonunda Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata, Vali Alaattin Yüksel’e kitap ve plaket verdi.

 

 

YAVUZDEMİR SUÇLADI

 

Öte yandan TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na ifade veren Eski Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, MİT, Polis, Jandarma, istihbaratlarını karşılıklı olarak paylaşmadığını, kıskançlık olduğu ileri sürdü. Yavuzdemir, “Trabzon, Rum Pontus Devleti’ne başkentlik etmiştir. Bu özelliğinin yöre insanını Türk kimliğine sahiplenmeyi refleks olarak ön plana çıkarmak ve Türk olduğu ispatlamak istiyor. Nataşalar yüzünden gençliğin uğradığı travmalar var. Nataşa olayları aynı canlılığı ile devam etmektedir. Polisiye tedbirlerle bunun önüne geçilmesi zordur” dedi. Yavuzdemir Trabzon’da gençler arasında giderek uyuşturucu kullanımın arttığını ve ailelerin çocuklarını internet kafelere teşvik eder hale geldiğini ileri sürdü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.