KARAN’IN ARDINDAN

Onu CHP Gençlik Kollarında iken tanımıştım. Sonra Sebatspor’da yöneticiliği döneminde. Ardından CHP il başkanlığı ve milletvekili aday adaylığı. Ve CHP’nin son kurultayında PM üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Şans vermedik. Sürpriz yaptı ve PM üyesi oldu.

Her gördüğünde ve konuştuğumuzda, ‘Abi bir kere ofise gelmedin. Bizi boşladın’ derdi.
Bir hafta önce idi. Tad Pizza önünde karşılaştık. Ayaküstü sohbet ettik. ‘Maçka’ya gidiyorum. Yarın da Amasya’ya gideceğim’ demişti.
PM üyesi seçildikten sonra sorumluluğu artmıştı. Gerçi, o particiydi. Partisi için yağmur, çamur, yaz-kış demeden koşar, koşuşturdu.
Dün öğle saatleriydi… Ali Türen Öztürk, ‘Yavuz, kalp krizi geçirdi, yoğun bakıma aldılar’ dedi.
Birkaç dakika sonra Güzide Uzun’u aradım.
‘Abi, maalesef Yavuz’u kaybettik’ dedi.
Yavuz Karan, Akçaabat ve Trabzon ve de CHP için farklı bir renkti.
Yavuz kardeşimize Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve CHP camiasına başsağlığı diliyorum.

Hasan KURT

*****************

Genç Büyükşehir
Kanca Ortahisar!

büyükşehir-(1)-001.jpgbüyükşehir-(2)-001.jpg

AKP Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden Faruk Kanca’nın yerel seçimlerde Ortahisar Belediye Başkan adayı olacağı söyleniyor. Aslen Sürmeneli olan Faruk Kanca, 1970’li yıllardan buyana Trabzon’da yaşıyor. Faruk Kanca’nın il başkanlığı seçiminde Haydar Revi’den yana tavır alması ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ahmet Metin Genç’e destek vermesini yorumlayan, parti ileri gelenleri, ‘Ahmet Metin Genç Büyükşehir adayı olursa Faruk bey de Ortahisar başkan adayıdır’ diyorlar.

Münir Koçhan’ın
mesajı!

münir-koçhan.jpg

Trabzon spor camiasının önemli isimlerinden, işadamı Münir Koçhan, dün anlamlı bir mesaj yayımladı. Koçhan şöyle dedi;
‘Eyyyyy insanoğlu bu dünyada ölümde var. Unutmayın kimse kimseyi kırmasın, incitmesin, ekmeğiyle, işiyle uğraşmasın! Ölümün ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Dünya malına veya çıkar menfaat işleriyle insanlığı yaralamayın, akıllı olun. Arkanızdan güzel bir geçmiş bırakın. Çünkü asıl dünya ölümden sonra. Bu dünya bir sınav. İnsanoğluna vefasızlıklar insanın canını acıtır. Tüm insanlığa huzurlu ve vefalı yaşamlar dilerim. Son bir yıldır hiçte ölümü hakkatmiyen dostlarımızı kaybettik. Doktorlar, gazeteciler, iş adamları, sporcular, siyasetçiler… Onun içindir ki bırakın dünya nimetleri için birbirimizi yaralamayı insanca yaşam dileğiyle tüm ölülerimize Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun tek dileğim dostlarımla orada da buluşmak üzere’

SP gerçeği!

AKP iktidarı neden resmi rakamlara göre 0.7 oyu olan Saadet Partisini hukukla kuşatma gereği duyuyor sorusu var.
Birincisi; Saadet Partisinin oy oranı zannedildiği gibi 0.7 değildir. En kötü ihtimalle % 2.5 ile % 3 arasında bir rakamdır. Son genel seçimde bu rakamın % 2’si seçim sonuçları sisteme girerken çeşitli oyunlarla uçtu gitti. Benzer bir rakam MHP’den de gitti.
İkincisi; artık halk şöyle düşünüyor. AKP’ye tam on kez seçim kazandırdık. Sokaklarımız Suriyeli dilencilerle doldu. Suriye’de savaş halindeyiz. Başımız bir türlü dertten kurtulmuyor. Bu işte bir yanlışlık olmalı. Halkın politik düşünce olarak geldiği nokta tam olarak burası! Yani halkın aklına ilk soru işaretleri düşmeye başladı.
Üçüncüsü; Türkiye’de insanlar yıllardan beri Saadet Partisi ile AKP’yi aynı şeyler zannediyordu. Hatta AKP’yi Milli Görüş geleneğinin bir devamı zannediyorlardı. Ama zaman geçtikçe Saadet Partisi ile AKP’nin uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığını anlamaya başladılar. Üstelik bunu AKP’nin Saadet Partisinin her kademesine Reis hayranı ikiyüzlü tipler yerleştirmiş olmasına rağmen çözdüler.
Dördüncüsü; 15 Temmuz askeri darbe teşebbüsünden sonra Türkiye’de garip bir şey oldu. Geçmişte Cemaatle ilişkisi olan herkes bu canavarın büyümesine yardım ettiği gerekçesiyle şüpheli ilân edildi. Bir tek rahmetli Necmettin Erbakan ve Milli Görüş duruşu sergileyebilenler bu hengâmenin dışında kalabildi.
Beşincisi; yakın siyasi tarihte Necmettin Erbakan’ın Türkiye’nin siyasi geleceği ile ilgili yaptığı her öngörü bir kâhin sözü gibi ortaya çıkıyor. Bu da Türk siyasetindeki yarım asırlık siyasi çizginin, entrikalarla, siyasi manipülasyonlarla, sandık hileleriyle, medya kısıtlamalarıyla yok edilemeyecek bir şey olduğunu gösteriyor. Yani Milli Görüş hareketi AKP’nin kokuşturduğu siyasi iklimde tabiattaki dönüşüm gibi kendi kendine var olmaya başlıyor. İşin garip tarafı Milli Görüşün içindekiler bile bunun farkında değiller. Onlar hâlâ geleceğin Türkiye’sinde bir reis olma şansı bize de doğar mı, hayaliyle yaşıyorlar.   Dahası var ama okumak için telif ödemeniz gerekiyor…

Metin KONDEL

**

Bugün metroya bindim. Şehir merkezine doğru gidiyorum. Yanımda arkadaş olduklarını anladığım, kendi ifadeleri ile kanka olan biri kız biri erkek iki öğretmen adayı var.
Kız: Sözleşmeli öğretmenlik için başvurdum.15 gün yarıyıl tatili,2 ay yaz tatili. Haftada 3 gün de ders alırım. Ooooooh gez babam gez.
Erkek: İyi de az para alacaksın çok boş zamanın var nasıl olacak?
Kız: Bu sene annem de babam da emekli oluyor. İyi denk geldi.
Vah Gençliğim vah! Meslekteki ilk yıllarım ve meslek hayatım boyunca tanıdığım fedekar eğitimci ve mesai arkadaşlarım gözümün önünden geçti. Kusura bakmayın. DayanamadımTrenden inmeden. Sosyal medyada paylaştım. Elimden bu geldi.
(Selim Yavuz SANDIKÇI)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar