Karanlıkta kalabiliriz

Karanlıkta kalabiliriz

Trabzon’da yaşanan elektrik kesintileri konusunda bir açıklama yapan Çoruh TEDAŞ Trabzon İl Müdürü Muharrem Emral, Trabzon’un yıllar itibariyle büyüme gösterdiğini belirterek, “Mevcut şebeke ile oluşan elektrik talebi karşılama konusunda

ALTYAPI ÇALIŞMALARI ETKİLİ

Çoruh Elektrik A.Ş. Trabzon İl Müdürü Muharrem Emral, yıl içinde merkez ve kırsal kesimde yapılması planlanan çalışmalarla Trabzon’da zaman zaman yaşanan elektrik kesintisi problemlerinin minimum seviyeye indirileceğini söyledi. Emral, Trabzon’da son günlerde yaşanan elektrik kesintileri, kayıp-kaçak oranları ile kent merkezi ve kırsal kesimde yıl içinde yapılması düşünülen yatırım ve çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Şehir merkezinde yaşanan elektrik kesintilerinin değişik kurumlar tarafından yürütülen alt yapı çalışmaları ve dağıtım şebekesinden kaynaklandığını belirten Muharrem Emral, “Trabzon şantiyeye dönüşmüş durumda. Değişik kurumlar tarafından çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sırasında bizim enerji hatları yer yer zarar görüyor. Bu tamamen bizim dışımızdaki sebeplerden kaynaklanan bir olay. Yeraltındaki bir arızanın tespiti de, giderilmesi de maalesef zaman alıyor” diye konuştu.

 

ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Bazı arızaların da şebekeden kaynaklandığını kaydeden Emral, “Trabzon yılda ortalama yüzde 6-7 oranında büyürken, bu oran 2006’da yüzde 24, 2007’de de yüzde 15 civarında gerçekleşti. Mevcut şebeke, bu talebi karşılama noktasında bazen yetersiz kalıyor. Ayrıca elektriğe uzun zamandır zam yapılmayışı kentte elektrik tüketimini artırdı. Bilhassa iş çıkışı, hafta sonları ve hava sıcaklığının düşük olduğu dönemlerde yoğun bir şekilde elektrik tüketiliyor. Bu durumda mevcut şebeke yer yer talebi karşılayamıyor ve kesintiler meydana geliyor” ifadesini kullandı. Elektrik kesintilerinin yaşanmaması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve yaşanan sorunları asgariye indirdiklerini ifade eden Emral, yıl içinde dış kaynaklı kredi ile yapılacak çalışmalardan sonra yaşanan sorunların büyük ölçüde giderileceğini kaydetti.

 

KAÇAK KULLANIM ÇOK AZ

Şebeke yenileme çalışmaları için Avrupa Yatırım Bankası’ndan geçen yıl Ekim-Kasım ayları itibarıyla gelecek kredinin bazı sebeplerle gelmediğini dile getiren Emral, “Avrupa Yatırım Bankası kaynaklı bu dış kredi ile Trabzon merkezin elektrik dağıtım şebekesinin ihtiyaçlarını büyük oranda gidereceğiz. Bu kredinin yaklaşık 8 trilyon lira civarında olmasını bekliyoruz. Bunun yanında kendi öz kaynaklarımızla da bazı çalışmalar yapacağız. Bütün bu çalışmaların sonunda 2008 yılında Trabzon merkezde elektrik problemi yaşanmayacak ve sorunları büyük oranda aşacağız” dedi. Kayıp ve kaçaklarla mücadelede de önemli mesafeler kat ettiklerini vurgulayan Emral, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) verilerine göre Trabzon’da geçen yıl kaçak elektrik kullanım oranının 0,87 civarında olduğunu belirterek Trabzon halkına bu konudaki hassasiyetinden dolayı teşekkür etti.

 

KÖYDES’TEN KIRSALA KAYNAK

Sağlıklı ve kaliteli enerji iletimi sağlamak için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü vurgulayan Muharrem Emral, bu anlamda kırsal kesimde yaşanan elektrik sorunların da giderilmesine çalıştıklarını söyledi. Kırsal kesimde son 20 yıldır yatırım almayan yerleşimler bulunduğuna dikkat çeken Emral, “KÖYDES’ten tahsis edilecek kaynakla sıkıntılarımızı büyük oranda aşmayı planlıyoruz. Köyler için 38 trilyon, beldeler için de 7 trilyon liralık proje hazırladık ve bu projeleri Genel Müdürlüğümüze gönderdik. Henüz kesinleşmemiş olmakla beraber, eğer KÖYDES’ten bu kaynak sağlanırsa kırsalın enerji problemlerini de büyük oranda gidermiş olacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.