Kararı millet verecek!

Hükümetin, 695 ve 696 sayılı KHK yasasına, muhalefet partilerinden ve toplumun farklı kesimlerinden tepkiler geliyor. İyi Parti genel başkanı Meral Akşener, "Olağanüstü Hal Yasası'nın arkasına sığınarak KHK ile kar lastiğinden sonra şimdi de Silahlı Kuvvetler bünyesinde anonim şirket kuruldu. Yeni KHK ile sivillere darbe kalkışması isnadıyla silah kullanma hakkı verilmesi ülkeyi bir iç savaşa çekmek olur. Son derece kritik bir yasayı, iktidarın Meclis'te açık ara çoğunluğa sahip olmasına rağmen, parlamentodan kaçarak KHK ile yapmasının çok vahim sonuçları olabilir" dedi.

CHP sözcüsü Bülent Tezcan ise; Sivillere ceza muafiyeti düzenlemesiyle ilgili olarak, “Buradan demokrasi değil, faşist rejimler çıkar. Türkiye bu noktaya doğru sürüklenmiştir. Militarist bir toplum, militarist bir devlet yaratılmaya çalışılıyor. OHAL KHK’ları ile Meclisi fiilen ortadan kaldırıyor. Buradan demokrasi çıkmaz. Diktatörlük, tek adam rejimi ortaya çıkar. 17 aydır Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıda en önemli vebal sahibi Anayasa Mahkemesi’dir. Bu KHK’yı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Daha önce götürdüğümüzü reddetmiş olmasına rağmen bir kere daha onlara günahlarını affettirme fırsatı vereceğiz” diye konuştu.
AKP sözcüsü Mahir Ünal ise, KHK’daki maddelerin özellikle CHP ve bazı medya tarafından çarpıtıldığını öne sürdü. Ünal, 'sivillere ceza muafiyeti' düzenlemesiyle ilgili, “Bu düzenleme 15-7-2016'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü, yani sadece o gece ve 16 Temmuz sabahı ile ilgili. 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz gününü ifade etmektedir. Burada yer alan terör eylemleri ibaresi de darbe teşebbüsünün terör eylemi olması hesabıyla yazılan bir unsurdur. Bu ifade daha sonra gerçekleşen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır” dedi…
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel ise çok daha çarpıcı bir açıklama yaptı. Prof. Tezel şöyle dedi;
‘Sn CB Erdoğan'ın Türkiye’ye ve Dünyaya verdiği mesaj şudur: Türkiye’nin hakimi benim. Sıkıysa devirin de görelim. Türkiye'de Tanzimat Fermanından bu yana iktidarı hukukla meşrulaştırma yönünde inşa edilmiş yapıları Sayın Erdoğan yıktı. Yeni bir dönemdeyiz. Bu anlamda Erdoğan tarihteki en çarpıcı ihtilallerden birini gerçekleştirme yolunda ilerlemektedir.’
***

Yukarıda yeni KHK’larla ilgili iktidar ve muhalefet partilerinin ve de bir uzman kişinin Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel’in görüşlerini aktardım.
OHAL nedeniyle hükümet rahatlıkla istediği konuda Kanun Hükmünde Kararname, yani kanun çıkarabiliyor. Hükümet, kanun çıkarmak için çoğunluğuna sahip olduğu TBMM’yi kullanmıyor. Bu durumda muhalefet haklı olarak tepki gösteriyor. İkincisi, çıkartılan KHK’lar yoruma açık. Mahir Ünal her ne kadar 15 ve 16 Temmuz’da meydana gelen olayları kapsıyor dese de, KHK’larda bu durum açık ve net olarak ortaya konmuyor.
AKP’nin iktidara geldiği günlerde, arşive bakmadım ama hatırladığım kadarıyla, ‘Tarikat-Cemaat ve Milli Görüşün ana nüvesini oluşturan AKP sandık ihtilali yapmıştır’ mealinden bir ifade kullanmıştım. Daha sonraları da, ‘Önümüzdeki süreçte Türkiye’de çok şey değişecektir. Eğitimden sosyal yaşama, ekonomiye, dış politikaya ve hepsinden önemlisi Cumhuriyetin içi boşaltılacak. 2023’de Cumhuriyetin 100. yılında yeni bir Cumhuriyet doğabilir’ demiştim.
O gün, bu görüşte olmamın nedeni, siyasal islamı rehber edinenlerin neler yapabileceğini tahmin etmemdi. Ve bugün tahminimde yanılmadığım ortaya çıkmıştır. ‘Yarın ne olur veya ne olacak’, derseniz; falcı ve kehanetçi değilim. Yarının ne olacağına; Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları karar verecek! Benim temennim; yarın ve yarınların, inşallah bizden sonra gelecek olan nesiller için iyi olmasıdır!
Hasan KURT

**************

Gümrükçüoğlu'nun halk günleri!..

gümrüktçüoğlunun.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun "Halk Günü" uygulamaları devam ediyor.
Atatürk Alanı’ndaki eski Belediye Binasında vatandaşları ağırlayan Gümrükçüoğlu gün sonunda hayli yoruluyormuş... Gelen vatandaşlarla tek tek görüşen ve her birinin taleplerini not eden Başkan Gümrükçüoğlu, yapılabilir olanlarını ilgili birimlere talimatla iletirken yapılamayacakları da açık dille aktarıyormuş. Gümrükçüoğlu, kamuoyunda hakkında oluşturulmaya çalışılan ‘Başkan halktan kopuk’ imajını bu yolla ortadan kaldırmanın planlarını yapıyor olsa gerek...
Trabzon’da veya Türkiye’de halk günü uygulamasını bu kadar sistemli ve verimli yürüten başka bir belediye başkanı var mıdır bilemiyoruz. Elbette önemli olan vatandaşların aldığı geri dönüşler... Büyükşehir Halkla İlişkiler Birimi taleplerle ilgili bir analiz yayınlarsa hepimiz durumu öğrenmiş oluruz...

CHP'de Ahmet Kaya aday olacak mı?

chp-de-ahnmet.jpg

CHP'de yaklaşan İl Başkanlığı seçimi öncesinde adaylığını açıklayan ilk isim Güzide Önsel Uzun oldu. Şimdi merak edilen konu Uzun'un karşısına herhangi bir aday çıkıp çıkmayacağı. CHP kulisleri hareketli. Bu anlamda adı ön planda yer alan isim Ahmet Kaya...
Kaya'nın oluşacak bir fikir birliği doğrultusunda adaylığı düşündüğü biliniyor. Böyle bir ortamda mevcut başkan Turgay Güngör, Kaya'nın yanında yer alabilir. Ancak son Ortahisar seçimi CHP'nin dengeleri açısından önemli bir ışık oldu.
Ömer Hacısalihoğlu'nun Celal Akaç'a karşı kazandığı seçim bir anlamda il yönetiminin de mağlubiyeti anlamı taşıyor. O yüzden iyi hesap yapmak lazım. Kaya da sanırız bu hesabı yapıyor... Bekleyip göreceğiz.

*************

Akp'nin Trabzon Ayasofyasını müze vasfından çıkarıp cami yapması ne kadar yanlışsa Ortahisar Fatih Camisini restore ederek dışını orijinali Altınbaşlı Meryem Kilisesi'ni (Panaghia Chrysocephalos) dış görüntüsüne tekrar kazandırması takdir edilecek bir icraattır. Henüz restoresi bitmemesine rağmen şimdiden ortaya çıkan görüntüsü çok güzel! (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar