Kararı millet verecek!

Hükümetin, 695 ve 696 sayılı KHK yasasına, muhalefet partilerinden ve toplumun farklı kesimlerinden tepkiler geliyor. İyi Parti genel başkanı Meral Akşener, "Olağanüstü Hal Yasası'nın arkasına sığınarak KHK ile kar lastiğinden sonra şimdi de Silahlı Kuvvetler bünyesinde anonim şirket kuruldu. Yeni KHK ile sivillere darbe kalkışması isnadıyla silah kullanma hakkı verilmesi ülkeyi bir iç savaşa çekmek olur. Son derece kritik bir yasayı, iktidarın Meclis'te açık ara çoğunluğa sahip olmasına rağmen, parlamentodan kaçarak KHK ile yapmasının çok vahim sonuçları olabilir" dedi.

CHP sözcüsü Bülent Tezcan ise; Sivillere ceza muafiyeti düzenlemesiyle ilgili olarak, “Buradan demokrasi değil, faşist rejimler çıkar. Türkiye bu noktaya doğru sürüklenmiştir. Militarist bir toplum, militarist bir devlet yaratılmaya çalışılıyor. OHAL KHK’ları ile Meclisi fiilen ortadan kaldırıyor. Buradan demokrasi çıkmaz. Diktatörlük, tek adam rejimi ortaya çıkar. 17 aydır Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıda en önemli vebal sahibi Anayasa Mahkemesi’dir. Bu KHK’yı Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Daha önce götürdüğümüzü reddetmiş olmasına rağmen bir kere daha onlara günahlarını affettirme fırsatı vereceğiz” diye konuştu.
AKP sözcüsü Mahir Ünal ise, KHK’daki maddelerin özellikle CHP ve bazı medya tarafından çarpıtıldığını öne sürdü. Ünal, 'sivillere ceza muafiyeti' düzenlemesiyle ilgili, “Bu düzenleme 15-7-2016'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü, yani sadece o gece ve 16 Temmuz sabahı ile ilgili. 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz gününü ifade etmektedir. Burada yer alan terör eylemleri ibaresi de darbe teşebbüsünün terör eylemi olması hesabıyla yazılan bir unsurdur. Bu ifade daha sonra gerçekleşen terör eylemlerini hiçbir şekilde kapsamamaktadır” dedi…
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel ise çok daha çarpıcı bir açıklama yaptı. Prof. Tezel şöyle dedi;
‘Sn CB Erdoğan'ın Türkiye’ye ve Dünyaya verdiği mesaj şudur: Türkiye’nin hakimi benim. Sıkıysa devirin de görelim. Türkiye'de Tanzimat Fermanından bu yana iktidarı hukukla meşrulaştırma yönünde inşa edilmiş yapıları Sayın Erdoğan yıktı. Yeni bir dönemdeyiz. Bu anlamda Erdoğan tarihteki en çarpıcı ihtilallerden birini gerçekleştirme yolunda ilerlemektedir.’
***

Yukarıda yeni KHK’larla ilgili iktidar ve muhalefet partilerinin ve de bir uzman kişinin Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel’in görüşlerini aktardım.
OHAL nedeniyle hükümet rahatlıkla istediği konuda Kanun Hükmünde Kararname, yani kanun çıkarabiliyor. Hükümet, kanun çıkarmak için çoğunluğuna sahip olduğu TBMM’yi kullanmıyor. Bu durumda muhalefet haklı olarak tepki gösteriyor. İkincisi, çıkartılan KHK’lar yoruma açık. Mahir Ünal her ne kadar 15 ve 16 Temmuz’da meydana gelen olayları kapsıyor dese de, KHK’larda bu durum açık ve net olarak ortaya konmuyor.
AKP’nin iktidara geldiği günlerde, arşive bakmadım ama hatırladığım kadarıyla, ‘Tarikat-Cemaat ve Milli Görüşün ana nüvesini oluşturan AKP sandık ihtilali yapmıştır’ mealinden bir ifade kullanmıştım. Daha sonraları da, ‘Önümüzdeki süreçte Türkiye’de çok şey değişecektir. Eğitimden sosyal yaşama, ekonomiye, dış politikaya ve hepsinden önemlisi Cumhuriyetin içi boşaltılacak. 2023’de Cumhuriyetin 100. yılında yeni bir Cumhuriyet doğabilir’ demiştim.
O gün, bu görüşte olmamın nedeni, siyasal islamı rehber edinenlerin neler yapabileceğini tahmin etmemdi. Ve bugün tahminimde yanılmadığım ortaya çıkmıştır. ‘Yarın ne olur veya ne olacak’, derseniz; falcı ve kehanetçi değilim. Yarının ne olacağına; Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları karar verecek! Benim temennim; yarın ve yarınların, inşallah bizden sonra gelecek olan nesiller için iyi olmasıdır!
Hasan KURT

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.