Karayemiş  ekonomiye  kazandırılacak

Karayemiş ekonomiye kazandırılacak

Avrasya Üniversitesi ile Akçaabat Ziraat Odası karayemiş meyvesini ekonomiye kazandırmak için el ele verdi.

Avrasya Üniversitesi’nde görevli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Teoman Ayhan ve Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi(BAP) Koordinatörü Dr. Feridun Keskin, Trabzon’da ticari olarak yetiştirilmeyen karayemiş meyvesinin ekonomiye kazandırılması için Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu, Genel Sekreter Veysel Baki ile karayemiş meyvesi üzerine bilgi alışverişinde bulundu

Başkan Eyüpoğlu, “Değerli üniversite hocalarımız ile Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret ettik. Burada yetiştirilen 80’in üzerinde karayemiş türünü gördük. Bunlardan bölgemiz için ekonomik değeri olabilecek çeşitleri belirledik. Verimli bir çalışma oldu. Bölgemizde yüz yıllardır yetişen karayemiş meyvesi bugüne kadar ekonomik anlamda bahçe tesisi yapılıp üretimi gerçekleştirilen bir meyve değildir. Bölgemizde sevilerek tüketilen bir meyvedir.. Hedefimiz karayemiş meyvesini ekonomiye kazandırmak ve bölge insanımıza yeni gelir kapıları açma. Ekonomik getiri sağlayacak çeşitler ile yeni bahçe tesisleri oluşturmak. Elde edilen hammaddeyi mamul madde haline getirmek için kurutma ve paketleme gibi işleme  tesisleri kurmaktır” dedi.

KARAYEMİŞ NEDİR?

Karayemiş ilk olarak 1546 yılında Fransız Pierre Belon tarafından Trabzon'dan toplanmış ve Cerasustrapezentuna (Trabzon Kirazı) olarak adlandırılmıştır. Bitki aynı yıl, İstanbul üzerinden İtalya'ya; 1574'te de Clusius tarafından Viyana'ya getirilmiş, oradan da Fransa ve İngiltere'ye gönderilmiştir. Budanarak şekil verilebilmesi, dökülmeyen parlak koyu yeşil yaprakları ve kokulu beyaz çiçekleri ile taflan, 1600 yılından itibaren tüm Avrupa'da park ve bahçelerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Fındık ve cevizle birlikte çerez olarak yenen taflan meyveleri, pasta, kek ve özellikle hoşaf ve kompostolara koku ve tat kazandırmak için ilave edilir. Reçel ve turşu da hazırlanmaktadır. Bir karayemiş ağacı 35-40 yaşına kadar ekonomik anlamda ürün verebilmektedir. Bir dekar karayemiş bahçesinden elde edilecek ürün miktarı yaklaşık 3 bin kilodur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.