Karayolları yetkililerinden cevap bekleyen sorular!

Trabzon Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Semih Peker, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne seslenerek Zigana Tüneli’nin programa alınmasını istedi. DSİ’den emekli makine mühendisi Teoman Yılmaz, Semih Peker aracılığıyla Karayolları yetkililerine ilginç sorulan yöneltti. İşte Yılmaz’ın cevapbekleyen o soruları:

‘Sayın Peker, yere göğe sığdıramamışsın karayolcuları... Siz o kurumda çalışmamış olsanız başka yorum yapacaktım ama madem çalışıyorsunuz şu sorularımı orada çalışan uzman arkadaşlara iletip bana cevaplarsanız sevinirim...
1-Beşirli sonunda GANİ BALIK önünde sağ tarafa giden ve sahil otoyolunu üstten geçerek otoyola sağ şeritten girişini sağlayıp Akçaabat yönüne devam etmelerini sağlayan köprü bu yollar yapılırken unutuldu mu unutulmadı mı? Sonradan vatandaşların bireysel anlatımı ile hata görülüp düzeltilmedi mi?
2-Aynı şekilde imperyal hastanesi önünde Pazarkapı’ya geçişi sağlayan köprü yol yollar yapılırken unutuldu mu unutulmadı mı? Sonradan vatandaşın bireysel başvurusu ve konunun Faruk Özak’a iletilmesiyle köprü yol yapıldı mı yapılmadı mı?
3-İstanbul ulaşımını 10 yıldır yöneten ulaşım müdürü Şerifali tepesinde Reşadiye kavşağının simetriği olan bir kilitlenmeyi IŞIKSIZ KAVŞAK SİSTEMİ ile çözüp 110.000 aracı çok rahatlıkla taşırken... Trabzon’da Reşadiye kavşağı 10 trilyon para verilerek 50.000 aracı bile taşıyamayacak ışıklı köprülü kavşak sistemine NEDEN EVET dedi... İstanbul ulaştırma müdürü GERİ ZEKALI MI?... Onu buraya çağırmak zor muydu? KAZMA KÜREKLE YAPILACAK ÇÖZÜM YERİNE 10 trilyonu çöpe attıran KARAYOLLARI DEĞİL Mİ?
4-Atapark avm yanındaki altgeçidi makam odasında çift şerit olarak(iki araç yanyana gidecek şekilde) belirten bir bölge müdürü ve onu teyit eden bir bölge müdür yardımcısı var mı yok mu?... Önce yaşadığın şehrin merkezindeki bir altgeçitte iki aracın yan yana geçip geçmediğini öğreneceksin... Bileceksin...
5-Sarp geçitleri olan bir araziye sahip Trabzonumuz da ölüme davetiye çıkaran yan tarafı uçurum olan 10’larca kilometre yollar dururken değeri trilyonları bulan koca koca duvar ve betonları çok uzun bir mesafede YÖRÜK ÇADIRININ yanına yapan karayolları değil mi? Yörük çadırı Karayollarının işletmesi olsa bu duvarlar ancak bu kadar yapılıyor... Yazık ya... Gidin Meryemana’ya çıkarken aşağı aracınızla uçacağınız yerlere bakın... O yolların yanına dökseydiniz o betonları...
SADECE BİR KAÇ NOKTA İLE İYİ YAPILAN ŞEYLERİ GÖRMEDİĞİM ZANNEDİLMESİN... MESELE KÖTÜYÜ GÖSTERENİN DOĞRU SÖYLEYİP SÖYLEMEDİĞİDİR.
İYİYİ YAPMAK ZATEN KURUMLARIN GÖREVİDİR.
KARAYOLLARI MÜŞAVİR FİRMALARIN PAHALI ÖNERİLERİNİ ÇÖZÜMLERİNİ MÜHÜRLEYEN ONAYLAYAN BİR KURUM DURUMUNA MAALESEF GETİRİLMİŞTİR.’

 

 

Borsa’nın tarihi!     

Trabzon Ticaret Borsası Yönetimi, ‘Trabzon Ticaret Borsası Tarihi’ adlı bir kitap hazırladı. Trabzon Ticaret Borsası 1926 yılında kurulmuş. Cumhuriyet ilanından üç yıl sonra.

Borsa tarihi adlı yapıtı Ticaret Borsası Basın Danışmanı Murat Taşkın hazırladı. Taşkın, kitabı hazırlarken; Osmanlı belgelerinden, Trabzon Salnamelerinden, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve İzmir ticaret Borsası tarihlerinden, Nihat Cirav’ın arşivi ve Trabzon il yıllığından yararlanmış. Fazıl Saraç da fotoğraflarla güzel esere katkı yapmış. Kitap epey kalınca.

Bu güzel eserin hazırlanmasını teşvik eden Borsa Meclis Başkanı Mehmet Cirav ve Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Köleoğlu’nu kutlarız.

Büyükşehir ve ilçe meclisleri!

30 Mart’ta sandık başına gidecek olan seçmen belediye başkanlarının yanı sıra meclis ve muhtarlara da oy kullanacak.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, 68 meclis üyesi var. Bu 68 üyenin 18’i ilçe belediye başkanları 50’si ise ilçelerde gelen meclis üyeleri. Büyükşehir Belediye Meclisine en fazla üyeyi merkez Ortahisar belediyesi veriyor. Ortahisar Belediyesi Büyükşehir’de başkan dahil 8 kişi ile temsil edilecek. Akçaabat ilçesi ise başkan dahil 7 üyeye sahip.

Büyükşehir belediye meclis üyesi belirlenmesinde nüfusu 100 ila 250 bin arasında olan ilçelerin başkan hariç 6 meclis üyesi, 250 ila 500 bin arasında olan ilçeler ise başkan hariç 7 meclis üyesi ile temsil ediliyor. Akçaabat’ın nüfusu 100-250 bin bandı arasında olduğu için Büyükşehir’e 6 meclis üyesi gönderiyor.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi, Trabzon’un genel nüfusunun neredeyse yüzde 50’sine tekabül etmesine rağmen, Ortahisar’ın Büyükşehir meclisindeki üye sayısı  68’de 8..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.