Karayollarında adrese teslim ihale mi?

  Karayolları Trabzon Bölge Müdürlüğü bir ilke imza atmış ve İyidere-Çayeli ayırımı Güneysu yolunun yapımının ihalesine bir firmayı davet etmiş ve işi de o firmaya vermiş.
  Davetli ihaleyi 5 milyon 900 bin liraya alan firma ise İstanbul firmasıymış. İddiaya göre Karayolları Bölge Müdürlüğü, bu iş için bir firmaya davetiye göndermiş. Bize olayı anlatan kaynak bir firmaya davetiye gitti, dedi. Her ne kadar bir firmaya davetiye gitti denilse de mutlaka bir iki firmaya daha davetiye gönderilmiştir.
karayollari.jpgDavetiyeli işlerde, davet edilen firma ile idare pazarlık eder. Bu iş de pazarlık sonucu İstanbul firmasına verilmiştir. Bu iş açık ihale olsa mutlaka kırım fazla olurdu. Onu da geçtik, hiç değilse üç beş Trabzon ve Rize merkezli firmalara da davetiye gönderilmeliydi. Bölge firmalarının, makine, araç gereçleri otoparklarda yatıyor, iş İstanbul’dan bir firmaya veriliyor. Büyük bir ihtimalle de bu firma, işi daha düşük bedele bir taşeron firmaya yaptıracak.
Tanıdığımız, güvendiğimiz Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, bir veya iki davetle iş yaptırmaz. Yaptırsa bile ölçer biçer yaptırır. Ve işi de bölge firmalarından birine verir. Bu davetli ihalenin eleştirilmesinin nedeni, işin bölge firmalarından birine değil de İstanbul firmasına verilmesi. Müteahhitlerin kafasını karıştıran da bu!

Ayvazoğlu çifti Önsel’i neden ziyaret ettiler?

 ccccccc.jpg Trabzon Belediyesi eski kültür müdürü Saadettin Önsel’i, geçtiğimiz günlerde sürpriz iki isim ziyaret etti. İsimlerden biri AKP Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu diğeri de vekilin beyi Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu.
  Ali Ayvazoğlu, Belediye eski başkanlarından Asım Aykan döneminde Trabzon Belediyesi’nde işçi kadrosu ile işe başlamıştı. Bir sonraki dönem belediye başkanlığını Volkan Canalioğlu kazandı. Canalioğlu’nun başkanlığı döneminde Belediye Kültür Müdürlüğü için üç kişinin ismi geçmeye başladı. Biri Veysel Usta diğeri Adnan Taç üçüncüsü de Saadettin Önsel’di. Volkan Canalioğlu, Maçkalı olmasından mı yoksa işi daha iyi yapacağından mı, bilemiyoruz Saadettin’i tercih etti. O tarihlerde gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt, bu atamayı eleştirmiş ve ‘Saadettin’den olsa olsa su müdürü olur’ demişti.
  Ali Ayvazoğlu, o günlerde Saadettin Önsel’in müdürlüğünde çalışıyordu. Ayvazoğlu, o tarihlerde mi yoksa öncesinde mi AKP gençlik kolları başkanı... Önsel’e, belediyenin keskin CHP’lilerinden Ayvazoğlu’nu temizlik işleri veya Park Bahçeler Müdürlüğü emrine verilmesi için baskı gelir. Saadettin Önsel direnir, Ali Ayvazoğlu’nu üstelik İstanbul’da turizmle ilgili bir seminere, kursa gönderir. Ayvazoğlu’nu Kültür Müdürlüğünde tutar.
Daha sonra Belediye yönetimi değişir, Saadettin Önsel görevden alınır ve en son olarak da belediyenin bir kütüphanesinde görevlendirilir.
 Ayvazoğlu ve eşi Bahar Hanım, tahminimiz o ki ahde vefa örneği göstererek Saadettin Önsel’i ziyaret ettiler. Saadettin’in de Ali’nin de birbirlerine karşı yaptıkları aslında özlenen işler. İki ismi de kutluyoruz.

 Otopark ve müzeden Sıfır gelir!

  Ortahisar Belediyesinin, otopark ve müzelerden sıfır gelir elde ettiği açıklandı. Trabzon’daki Otopark ve Müzelerin işletmesi büyükşehir belediyesine ait. Büyükşehir Belediyesi, otoparkları kurduğu bir şirkete havale etmiş. Ortahisar Belediye Meclisinde dün bu konu gündeme taşınmış.
  Otopark ve müzeler büyükşehir belediyesine ait olduğundan bu tür yerlerden Ortahisar belediyesine gelir gelmesi çok zor. Gelse bile öylesine gelir.
Ortahisar Belediyesi, aslında müze ve otoparktan iyi para kazanabilir. 
  Bu formülü geçenlerde belediye başkanı Ahmet Metin Genç’e de söyledik. 
 otopark-ve.png Ortahisar Belediyesi, kadınlar pazarının karşısında Tabakhane deresinin batısında TOKİ tarafından istimlak edilen alanı kesinlikle TOKİ’den almalı. Pazarkapı’da istimlak edilen alanı TOKİ’den alan Ahmet Metin Genç burayı da rahatlıkla alabilir.
Bu alanda iki katlı en az binbeşyüz araçlık otopark yapılır. Alandaki hafriyat boşaltılır. Orada biri kapalı diğeri açık iki otoparktan yılda en az 3-4 milyon lira kazanılır. 
  İkinci gelir kapısı Ayasofya müze-camisidir. Ayasofya müze olduğunda yılda 5-600 bin ziyaretçisi vardı. Ortahisar Belediyesi Ayasofya Müze-Camisini, ilgili bakanlıktan alsın, bu mekandan yılda kesinlikte tüm masraflar çıktıktan sonra 3-4 milyon lira gelir elde eder.  Ortahisar belediyesi, en basitinden bu iki kalemden yılda kazanacağı para 7-8 milyon liradır.
  Bugün Avrupa’nın hemen her ülkesinde bu tür tarihi mekanlara giriş 5 Euro’dan başlar. Ortalama ziyaret ücreti 10 Euro civarındadır. Ayasofya’ya girişi 10 lira yaparsın bir de bahçesinde misafire ücretsiz çay ikram edersin, yılda en az 3-4 milyon kazanırsın.
Özellikle Ayasofya Müzesini, turizme yönelik olarak ücretli ziyarete açmak, bu devirde her babayiğidin harcı değil. Çünkü iktidar Ayasofya’ya ideolojik yaklaşıyor ve eylemi de bu eksen üzerinde yapıyor. Sonuç ta, kazananı olmayan bir süreç yaşanıyor ve kaybeden de Trabzon oluyor.

İftarın adresi Cephanelik!

  Trabzon’da Osmanlı’dan birkaç yıl öncesine kadar kaderine terk edilmiş bir mekan vardı. Boztepe’nin batı yamaçlarında vadiye yakın yerde, her ne kadar giriş kapısının üzerinde 2. Abdülhamit tarafından 1887 yılında yapıldığı yazılı ise de, tarihi mekan aslında asırlar önce Trabzon İmparatoriçesi İrene tarafından 1340-41 yıllarında toplantı mekanı olarak yapıldı. 
  Kesme taştan yaklaşık 25–40 m. çapında, 25 m. yüksekliğinde iç içe geçmiş kalın duvarlı iki bölümlü, Kulenin iç bölümü dört, dış bölümü ise üç katlıdır. Her iki kule de yuvarlak kemerli on üçer pencere ile aydınlatılmıştır. 
  Yapı 1916–1918 yıllarında Trabzon’u Rusların işgali sırasında cephanelik olarak kullanılmış ve 9 Temmuz 1919’da cephaneliğin patlamasıyla büyük hasara uğramıştır. 
iftarin-adresi.jpg  İşte bu cephaneliğin Trabzon turizmine kazandırılması girişimi eski belediye başkanlarından Asım Aykan döneminde başlanmış. Cephanelik bugün oteli ile açık ve kapalı restoranları ile bahçesi ile gerçekten dört dörtlük bir tesis olmuş. 
  Ramazan’ın ilk iftarında Cephanelikte idik. Mekan ve menü gerçekten mükemmel ve keseye uygun. Yemeğini yiyorsun, çayını içiyorsun, sohbetini yapıyorsun, diğer yandan çocuklar oynuyor, eğleniyor. Cephaneliğe not ver deseler 10 üzerinden 10 veririz. İşletme sahibi Ahmet Sarı, cephanelik bitişiğinde yaptırdığı ve sırıtmayan, doğaya uygun yapı için çok eleştiri almıştı. Bugün çokları Ahmet Sarı’ya haksızlık edildiği fikrinde birleşti. Cephanelik, gerçekten güzel mekan herkese tavsiye ederiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar