Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

KARDEŞİM HAKKA YÜRÜDÜ

Kadife Devrim'in Öncüsü, bölünmeden önce Çekoslovakya, bölündükten sonra Çek Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı, tiyatro yazarı Vaclav HAVEL göreve geldikten sonra yaptığı konuşmalarından birinde mealen şöyle söylemişti; "Yıllardır hakkında konuştuğum, eleştirdiğim, düşüncelerimi paylaştığım bir konumda kendimi bulmak çok ilginç."

Hayatın önlenemez gerçeği olan ölüm maneviyatımızın da temel duraklarından biridir. 50 yıllık hayatımda ailemden, akrabalarımdan, arkadaşlarımdan çok kişiyi ebediyete uğurlamışımdır. Her cenazede inancımızın gereği olarak empatimi yüksek tutmaya çalışmışımdır. Cenaze sahiplerinin acısını içimde hissetmiş, onlara moral vermeye gayret göstermişimdir. Ama ne olursa olsun insanın başına gelmedikçe empati dediğimiz şeyin tamamlanamadığını anlamış durumdayım.

Canınım yarısı, ömrümdeki tek kardeşim Pınar USTAÖMEROĞLU, 22 Ocak akşamı Hakka yürüdü. O andan itibaren canlarından can kaybetmiş insanları daha iyi anlamaya başladım. Gözümün önünden sayısız ölümler geçti. Hayat öyle bir imtihan, ölüm öyle bir gerçek ki ne derseniz boş.

Yakın çevrem bilir. Canım kardeşim bekardı, evimizin kızı, neşesiydi. Anne ve babamın en büyük yardımcısıydı. 3 yıl önce şiddetli bel ve sırt ağrıları ile amansız hastalığının teşhisi konulduğunda tevekkül içinde karşılayıp tedavi sürecine girmiştik ama Pınar'ın, hastalığın ilk belirtilerini önemsememiş olduğunu da zaman içinde ayrıca öğrenmiştik. Bir şeyler hissetmiş ama üzerinde durmamıştı. Annemin ifadesi böyle. Gerçi ilk belirtileri hissetmesi ile teşhis arasından çok zaman geçmemiş, buna rağmen annem kendisini çok uyarmış ama Pınar artık çekindi mi, önemli mi görmedi bilemiyorum konuyu irdelememiş. Ta ki metastazı öğrenene kadar. Acı olan ise Pınar'ın biyolog olduğu ve Tıp Fakültesi'nde bu süreçte yüksek lisans eğitimi aldığı idi. Yani ister kader, ister basiret bağlanması deyin. Sonuç değişmiyor.

3 yıl çok ama çok zor geçti. Bu hastalığı bir şekilde yaşamış insanlar bizi uyarmıştı. "Önünüzde zor bir zaman var" demişlerdi. Bizim açımızdan yani anne ve babam başta olmak üzere ailem, yakınlarım olarak hiç bir yorgunluk olmadı. Tek derdimiz Pınar'ın çektiği sıkıntı idi. Derdini anlamaya çalışmak ve çözüm bulamamak, elden bir şey gelmemek en büyük çaresizliğimizdi. Yapabildiğimiz tek şey doktorlara teslim olmak ve moralini yüksek tutmaktı. Bunu en başta annem olmak üzere elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Milletimizin genlerinde olan sosyal paylaşım ve destek ayrıca en büyük gücümüzdü. Annemlerin bütün site komşuları, arkadaşları aileden biri gibi 3 yıl boyunca her anlarını paylaştılar, yardımcı oldular, moral verdiler. Bizleri hiç yalnız bırakmadılar.
Allah kimseyi hastalık ve hastane ile imtihan etmesin.
Ancak Trabzon'daki hastane ve doktor kalitesini bu 3 yıl içinde daha iyi anlamış olduk. Pınar'ın ana tedavi merkezi Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi idi. Zaten bölgenin PET Merkeziydi. Hasta yoğunluğuna rağmen onkoloji servislerindeki doktor, hemşire, teknisyen, idari personel, güvenlik birimi ve hizmetlilerin gösterdiği özverili çabalar takdire şayandır. Pınar gibi diğer bütün hasta ve hasta yakınlarına olan yaklaşım, bilgilendirme ve verilen moralin canlı tanığıyız.
Tedavi zaten en üst düzeyde ve hiç bir kuşku ve açığa meydan vermeyecek şekilde yapılıyor, en küçük bir şüphede hemen diğer bütün ihtisas hekimleriyle irtibata geçiliyordu. Kısacası her şey yerinde ve zamanında yapılıyordu. Kardeşim için de elimizden geleni yaptığımıza daha doğrusu tıbbın her şeyi yaptığına inanıyoruz. Bu konuda Pınar'ın ağabeyi olarak ailem adına içimizin rahat olduğunu söyleyebilirim.
Bir konuda daha müsterih olduğumu ifade etmek istiyorum; Pınar son 6 gününü uyutularak geçirdi. En azından bu süre içinde acılarının dindiğini ve rahat bir uyku dönemi geçirdiğini zannediyorum. Bu beni ve ailemi bir nebze de olsa rahatlatıyor. Zaten bu süreç içinde de Hakka yürüdü.
Allah mekanını cennet eylesin, rahmetini eksik etmesin inşallah.
Sevgili okurlar;
Hastalık, ölüm ve sonrasındaki cenaze törenlerinde aile yanında olan bütün isimlere teşekkür etmek gerekir. Pınar'ın hastalığı süresince de birçok doktor, hemşire, teknisyen, laborant, idari personel, güvenlik birimi ve hizmetliler yardımcımız oldu, bize moral verdi. Ben ve ailem tek bir ismi dahi atlamaktan çok korkuyoruz. Buna en başta Pınar üzülür. Dolayısı ile bütün bu görevlilerin isimlerini tek tek açıklamak yerine, Pınar'ın tedavisini direkt üstlenen iki doktorumuzun şahsında bütün doktorlarımıza, bütün sağlık ve idari personeline teşekkür etmek istiyorum.
İlk müdahaleyi yapıp radyasyon onkolojisi sürecini yürüten Uzman Doktor Evrim ŞAVLI ile kemoterapi sürecini ve diğer ihtisaslarla koordineyi yürüten Uzman Doktor Ercüment CENGİZ.
İzninizle bir isim atlamama adına bu iki değerli doktorumuza ve bu doktorlarımızın şahsında tedaviye katkı koyan bütün doktorlarımıza, hemşirelerimize, teknisyenlere, laborantlara, hastane idaresine ve personeline,  güvenlik görevlilerine,  hizmetlilere çok ama çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.
Ayrıca Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi dışında, işin başından sonuna kadar tedavi sürecinin gereği olarak yardım aldığımız Karadeniz, İmperial, Medical, K.T.Ü. Tıp Fakültesi, Ahi Evren ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nin doktor ve bütün sağlık personeline de teşekkürü bir borç bilmekteyiz.
Ve son olarak gerek hastalık gerek cenaze süreci ve sonrasında her anımızı bizimle paylaşan, acımıza ortak olan başta Sayın Bakanlarımız, Valimiz, belediye başkanlarımız olmak üzere bütün akraba, dost ve sevenlerimize çok ama çok teşekkür ediyoruz. Sağolun, varolun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.