Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

KARDEŞLİK HAFTASI BAŞLADI, DUYDUK MU?

ÖZEL GÜNLER - HAFTALARIN ÖNEMİ!

Çocukluğumdan beri günlük duvar takvimlerini çok severim. Bu takvimler  küçük günlük gazete gibidir. Köyde günün geçtiğini, günün önemini ve güzel öğütleri, güzel sözleri burada bulurduk. Hala bu takvimlerden var. Yine alıyorum o günleri yaşar gibi oluyorum. Bu takvimlerde özel günler haftalar belirtilir. Her gün bir özel gün ve arada özel haftalar. Kimilerine göre çok fazla özel gün var ve gereksiz. Bana göre gerekli ve yararlı. Kimi olayları anmak, önemini vurgulamak, güzel değil mi? Kızılay Haftası, Tıp Bayramı, Öğretmenler günü ve bu gün başlayan Kardeşlik Haftası her gün bir özel gün ve yılda bir çok özel hafta. Toplum eğitimi için önemli anımsatma. Bu günlerin uygun olanlarının okullarda kutlanması ne güzel! Hani Aralık ayında Yerli Malı Haftası’nı okulda kutlardık. Yerli ürünler sınıfa gelir, yerli ürünün önemi anlatılırdı. 1980’den sonra kapıları ardına dek dışarıya açınca, bu haftayı gereksiz saydılar. Bu yıl yerli malının, yerli üretimin anlamı biraz kavranmış da yeniden afişe ediliyor.. Ancak geç kaldık.

İnsan kolay unutur. Acıları da mutlulukları da. Oysa unutmamak gerekir. Çünkü; bir çok olay yinelenebilir. Acıları da mutlulukları da unutmamalı!

 

BU HAFTANIN ÖNEMİ BU GÜNLERDE DAHA İYİ ANLAŞILMALI

28 Nisan- 4 Mayıs  Kardeşlik Haftası.. Bilmem anımsar mısınız? Ahlak Bilgisi Dersi vardı orada İslam ve İnsan Kardeşliği konusu vardı. Biri tüm insanları diğeri de aynı inancı paylaşanları kapsıyordu. İlk insan, Adem’den geliyorsak tüm insanlar  kardeştir. Ayni dinin mensupları da aynı inancı paylaştıklarına göre, aynı ahlak ilkelerine bağlı olduklarına göre kardeştirler. Kardeş olmak aynı anadan aynı babadan doğmayı gerektirmez. Yürekten seviyorsak birbirimizi kardeşten de daha çok bağlanırız birbirimize. Acıları paylaşır, mutlulukları paylaşırız daha bir güvenli yaşarız.

Kardeşlik ne güzel bir duygu! Hani Karındaş  derler ya. Aynı karında oluşmuş büyümüş doğmuş. Güzel çok güzel de, aynı dünyada yaşıyorsak, aynı havayı soluyor aynı suyu içiyorsak yine kardeş sayılırız. Seversek birbirimizi, acırsak  birbirimize ne de güzel olur. Aşımızı paylaşırsak daha erken doyar acımızı paylaşırsak daha az acı çekeriz.

Yooo ırkımız, rengimiz farklı olabilir. Sevmek çok farklı bir şey. Her şeyi her zaman sevmek. Ne büyük mutluluk. Belki en sevimsiz hayvan yılandır da adamın biri kayaların arasına sıkışan yılanı kurtarıp özgür bırakıyor içindeki sonsuz merhametle. İşte sevmek böyle bir şey.

 

ŞİMDİ BİR BAKALIM DÜNYAMIZA

Kardeşlik Haftasını kutluyoruz. Gerçekten insan kardeşliği var mı? Bizi ilgilendirdiği için söyleyelim İslam Kardeşliği var mı? Bu anlamlı haftayı takvimle anımsarken dünyada tam tersini yaşıyoruz. İlkel geri kalmışlar bir yana da en uygar diye geçinenler bile değil kardeş tam düşman. Öz kardeşler düşman... Ana çocuğuna düşman. Adına insan denmiş, insan olmayan yaratıklar çocuğa saldırıyor, taciz ediyor. Onu doğuran anayı öldürüyor, ana doğurduğunu boğuyor.. Evet bir büyük arıza var. İnsan tanımına uygun bir yaratık değil! Çok eskiden beri bu böyle, salt şimdi değil!

İnsan düşünen bir varlık. Her  canlıya bu özellik verilmemiş. Bu büyük gücü kullanmalı insan, ne olduğunu düşünmeli kendisini tanımalı. Niçin yaratıldım, görevim ne?

Bir bakıyorsunuz  bir dinin mabedine bir başka dinden olanlar saldırıyor, sonra onlar onlara saldırıyor. Kan, sel olup akıyor camilerden, kiliselerden. Evet cami de kilise de semavi dinlerin yani kitabi dinlerin mabedi. Ayni Allaha inanırlar, peygamberleri farklı da olsa. Nasıl kıyarlar birbirlerine. İntihar eylemcisi... Ona sorsanız dini bir emri yerine getiriyor. O halde bu, dini anlattığını söyleyenlerde  hatanın büyüğü.

Hani putperestler, Mecusiler ve kimi yapay dinler olsa bir bahane bulunur da  ilahi kitabı olan dinlerin mensupları nasıl kıyar yaratanın yarattığına?

 

BU DUYGU EN YAKINDAN AŞILANMALI GENİŞLEYEREK

Önce anne sevdirmeli kardeşleri  birbirlerine, Sonra anne baba sevgisi, sonra akraba sonra komşu aynı köy aynı ilçe ve aynı yurtta yaşayanlar. Sonra komşu ülkeler ve giderek insan kardeşliği... Bakmalı etrafa! Hava hepimizin su hepimizin! Bin bir nimet emrimizde. Birlikte koruyalım birlikte üretelim ve dünyamızı daha da güzel yapalım. Çok sınırlı olan bir ömrü en güzel bir şekilde yaşayalım.

Kardeş olun ey insanlar. Bakın bu duyguya hizmet eden bir çok insan var. İnsan kardeşliğini yaşama geçirmek için çaba göstermiş bir çok yararlı çalışmalar yapmış bir çok değerli insan geldi geçti insanlık tarihinden. Onları saygı ile analım. İnsan barışını sağlayan, bir çok hastalığa deva bulan, yaşamı kolaylaştıran bir çok buluşu bulan insanlar gerçek insandı. Onlar olmasa insanlık bugünkü olumlu noktaya hiç ulaşamazdı. O savaşçı komutanlar o doymak bilmeyen aç göz  insanlar, o düşmanlığı körükleyenlerin önünde set olmasa gerçek insanlar bugün biz ne olurduk?

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER OLUMLU BİR KURUM

 Belki yeterli değil. Ancak bir çok olumlu yanı var. Kurumun içinde bir çok yararlı kurum var. Eğitim bilim, kültür örgütleri. Çocuk koruyan, açlıkla savaşan  kurumlar. Ancak yeterli değil! Çok zengin ülkeler bu kuruma yeterli desteği verse  daha da yararlı olur. Ancak ne acıdır ki bir çok zengin ülke bu kuruma destek yerine köstek oluyor. Bu uluslar arası kurumlar ulusal düzeyde daha iyi tanıtılsa daha çok gelişmesine yardımcı olunsa bu kurumlar daha da büyük başarılar elde edebilir.

Bu kritik, hassas günlerde bu haftanın önemini daha iyi kavrayarak kutlayalım barışa, kardeşliğe düşman olanları da lanetleyelim! Kutlu olsun tüm güzel günler haftalar.

 

 

                                                                                  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.