KARI GİBİ

  Ramazan ayında oruç bir çok hatanın ve hata yapanın kılıfı oluyor. 
Gaf yapanlar oruçtan yanlış konuşuyor. Hakaret edenler sigarasızlıktan aşağılıyor. İşten kaçanlar halsizlikten yorgunluktan işlerini yapmıyor.
  İnsanlık  yaptıkları yanlış ve hatalar adına hep bir mazeret arar durur.

  Kendi seçimlerinin sonucunu başkasına yüklemeye pek bir meraklıdır insan dediğimiz varlık. 
Bence ramazan kalbin yenilenmesi ve temizlenmesidir. Bir ay boyunca üstlendiğin rol kötü söz söylememek, duymamak ve görmemek üzerindir. Dilin, kulağın ve gözün terbiyesidir ramazan.
Herkesin kendini bulduğu bir aydır.
Kendini günahı ve sevabıyla tarttığın aydır.
Bu ayın anlamı büyüktür. Kendini bulmandır esas olan. Kendini kaybetmek değildir.
Beşiktaş Genel Kurulunda konuşan Başkan Fikret Orman yaptığı gafı oruçlu olmasına yordu. Dedi ki “Delikanlı gibi çıkın konuşun.Öyle adam da yok burada, karı gibi çıkıp arkadan konuşurlar “
Bu cümlelerin üzerine tansiyon yükselince “Özür dilerim, orucuma verin. Bütün üyelerden, özellikle kadın üyelerden çok özür diliyorum”
Bu açlık ve susuzluk insana ne çok hata yaptırıyor.
Futbolu anlatmak için kadını diline dolamak acımasızlıktır.
Evine ekmek götüremeyen, patates, soğan alamayan, etin ise çok lüks olduğu asgari ücretlinin de böyle hatalar yapma hakkı var mıdır? 
Hata yanlış ve özrü absorbe eden bir tür yanılgı mıdır?
Hata gerçekten bilmeden ve istemeden yapılan mıdır?
Asgari ücretle evini geçindirmeye çalışan, çocuklarına iyi bir eğitim için çalışan bir yandan da eşini mutlu etmeye çalışan bir insanın yanlış yapma hakkı bir başkanla ya da bir siyasetçi ile karşılaştırılınca yüzde kaçtır?
Zengin ve fakirin eşit mesafede yol kat etmesi söz konusu olamaz. Dolayısıyla fakir ramazanı bahane ederek yanlış yapma hakkına sahip değildir. Çünkü o her daim açtır. Belki de ramazan onun için hiç değilse bir öğün yemek zorunda kalacağı manevi bir mazerettir.
Nefsi terbiye etmeyi hedefleyen ramazan, için ve dışın dengelenmesini amaçlar.
Zengine açlıkla beraber hata yapma hakkını vermez.
Kendini tanımayı  öğütler. Aç kaldın diye kadına hakaret etme hakkını kimseye  vermez. Tam aksi herkese, her şeye doğru ve güzel bir bakışla yaklaşmayı öğretir.
Ayrıca tüm yanlışlar neden hep kadın üzerinden yapılır oldu son zamanlarda acaba?
Bırakın kadına dokunmayı. Bari futbolunuza karıştırmayın kadını. Duygular ve davranışlar söz konusu olduğunda etik olmayı başarabilmektir as olan. 
Yaşam biçimleri nedeniyle zenginler, para sahipleri , güçlüler dilden çıkanın kulağın duymadığı şımarıklık sonrasında  bazen vicdanı rahatsızlık duyup sonrasında hata yaptım ile işi tamamlıyor. E hatasız da kul olmayınca herkesin değil ama güçlülerin hata yapma hakkı tecelli ediyor işte.
Söylerken farkında olmadığın ağzından çıkan kelimeler, sonrasında bir bedel olabiliyor. Ya da kurtarıcı olan ramazan ayının mübarek açlığı ile affedilmesi gereken bir hal ve durum olabiliyor.
Bu aralar her konuda sınıfta kalıyoruz.
Hep yarım kalıyoruz.

Evet iyi insanlarda hata yapar ama “karı” çok ağır oldu başkan.
Aklıma Trabzonspor Eski Başkanlarından İbrahim Hacıosmanoğlu’nun “ Bizi kadın gibi yaşatmaya kimsenin gücü yetmez.  Kadın gibi yaşamayacağım “ sözleri geldi.
Başarısızlıkların bedeli de kadına kesilmişti. Hatırladınız mı?
Değerlerin değiştiği bu sitemde kadının kimliği daha da değerler altına alınıyor. Öyle ki artık “karı” oluveriyor.
İster başkan, ister siyasetçi, ister futbolcu, ister hademe, ister sanatçı, ister öğretmen ne olursan ol bu ayda herkes eşittir. Herkes ramazanda arınmayı hedefler.
Kabulsüzlüklerin terk edildiği, kabullerin çoğaldığı bu günler, hoşgörüden uzak, korkuların her yaşanan olayla arttığı,hayatımızı bizim dışındakilerin şekillendirdiği, hataların suçlusunun ise hep olaylar ve başkaları olduğu bir sistemden geçiyoruz. Bugünlerde göründüğünüz resim tamamen durduğunuz yerle alakalıdır.
Kadını bir türlü varlık, canlı, insan, erkeğin eşi olarak kuramlaştırmayanlar, pratikte hep kadını böyle ikinci sınıf bir varlık ve hakaret edilen olarak yaftalıyor. Sonrada özür dileyip her şeyi unutturmaya çalışıyor. Bu sözler erkeğe söylenmiş olsaydı ve oruç bahane edilseydi ne olurdu acaba? 
Hatalar dini argümanlar kullanılarak affedilemez.
Hayırlı ramazanlar.

 

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.