KASIM AYINDA VERGİ TAKSİTLERİNİ UNUTMAYIN

- Emlak vergisinin ödemesi

Emlak Vergisi Kanunu'nun "Ödeme süresi" başlıklı 30. maddesinde, emlak vergisinin ilk taksitinin Mart, Nisan, Mayıs aylarında, 2. taksitinin ise Kasım ayı içerisinde ödenmesi gerektiği hükmü yer almaktadır. Buna göre 2020 yılına ilişkin emlak vergisinin 2. taksitinin 30 Kasım 2020Pazartesigünü akşamına kadarödenmesi gerekmektedir.

01 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7033 sayılı Kanun ile yapılan düzenleme gereği, kiraya verilen binalar hariç olmak üzere organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi sitelerinde yer alan binalar Emlak Vergisinden daimi olarak muaf tutulmuş olup, söz konusu yerlerde bulunan binaların 2020 yılı Emlak vergisi 2. Taksitleri muafiyet gereği ödenmeyecektir.

- Veraset ve intikal vergisinin ödemesi

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nun "Ödeme zamanı" başlıklı 19. maddesinde, tahakkuk etmiş olan veraset ve intikal vergisinin (gerçek ve tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazananlara ödenecek ikramiyeler ile futbol müsabakalarınave at yarışlarınaait müşterek bahisler dolayısıyla dağıtılacak ikramiyelerden kesilen vergiler hariç) ilk taksitinin Mayıs, 2 taksitinin ise Kasım ayı içerisinde ödenmesi gerektiği hükmü yer almaktadır.

Buna göre 2020 yılına ilişkin olarak tahakkuk etmiş veraset ve intikal vergisinin 2. taksitinin, mükellefleri tarafından30 Kasım 2020 Pazartesi  günü akşamına kadarödenmesi gerekmektedir.

- Çevre temizlik vergisinin ödemesi

Belediye Gelirleri Kanunu'nun "Çevre temizlik vergisi" başlıklı mükerrer 44. maddesine göre, konutlar dışındaki binalar (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) için belediyeler tarafından her yılın Ocak ayında yıllık çevre temizlik vergisi tahakkuk ettirilmektedir.

Söz konusu maddede ayrıca bu verginin her yıl emlak vergisinin taksit dönemlerinde (ilk taksit Mart, Nisan, Mayıs aylarında, 2. taksit Kasım ayı içerisinde) ödenmesi gerektiği hükmü yer almaktadır.

Buna göre konutlar dışındaki binaların (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) 2017 yılına ilişkin çevre temizlik vergilerinin 2. taksitinin 30 Kasım 2020 Pazartesi  günü akşamına kadar ödenmesi gerekmektedir.

- Vadesinde ödenmeyen vergilere uygulanacak gecikme zammı

Yukarıda belirtilen vergiler ilgili belediyelere ve vergi dairelerine ödenebileceği gibi vergi tahsiline yetkili bankalara da ödenebilmektedir.   Ödemelerin belirtilen tarihe kadar yapılmaması halinde, gecikilen süreler için, idare tarafından 6183 Sayılı Kanun'un 51. maddesi uyarınca aylık % 1,60 oranında gecikme zammı tahsil edileceği de bilinmelidir..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.