Kasım’da seçim olur mu?

Hafta sonu yapılacak olan AKP olağan genel kurulunda partinin yeni yönetimi belirlenecek. AKP Trabzon milletvekillerinden biri ile geçenlerde sohbet ederken, ‘Olağan kongre sonrası sıcağı sıcağına yerel seçimleri yapmamız gerekiyor. Erken yerel seçime gitmemiz için TBMM’de 400 milletvekilinin el kaldırması lazım. CHP’nin erken seçimden kaçacağını sanmıyoruz’ demişti.

kasimda-(2).jpg

AKP kurmayları erken yerel seçimi Kasım ayında yapmayı planlıyor. AKP’nin plan yapması bu aşamada çok da önemli değil. Çünkü TBMM’de erken seçim kararı alınabilmesi için anayasa değişikliği ve bunun içinde 400 milletvekilinin olur vermesi gerekiyor. CHP genel merkezi erken seçime yaklaşmıyor. Seçimin zamanında yapılacağını söylüyor. Bu durumda Kasım ayında erken yerel seçim yapılması zor.
Kasımda erken seçim yapılması zor olsa da, AKP’de belediye başkanlıklarına aday olacaklar meydana inmiş durumda. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, uzun bir süredir STÖ temsilcileri ve yöneticileriyle görüşüyor. Dernek dernek dolaşıyor. Her yerde ‘varım’ mesajı veriyor.

kasimda-(3).jpg
AKP’nin diğer potansiyel büyükşehir belediye başkan adayları ise henüz sahaya inmedi. Asım Aykan, kenardan olup biteni izliyor. Eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, her ne kadar köşesine çekilmiş görünse de hemen her etkinlikte var. Mazhar Yıldırımhan, Ankara’da gelişmeleri takip ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığının diğer güçlü ismi Haydar Revi de boş durmuyor. Toplantılar yapıyor, açıklamalar yapıyor. Ankara-Trabzon arasında mekik dokuyan Ergin Aydın da beklemede. Aydın Büyükşehir olmazsa Ortahisar’a aday gösterilebilir.
Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun ise yeniden başkan adayı gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyenler var. Bu kesime göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Orhan Gümrükçüoğlu’nu işaret etmesi halinde, Gümrükçüoğlu aday olur ve yeniden başkan seçilir.

kasimda-(1).jpg
AKP de Ortahisar’ın bir başka adayı ise Temel Altuntaş. Altuntaş da nabız yoklamaya, resmi daireleri, mahalleleri ve STÖ’leri ziyarete başladı. AKP Trabzon teşkilatı kulislerinde Ortahisar belediye başkan adaylığı için sürpriz bir ismin gündeme gelebileceği konuşuluyor. 

kasimda-(4).jpg
***

CHP, İYİ Parti ve MHP’de ise Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylıkları için henüz öne çıkan bir isim yok. İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, ‘Yerel seçimde ne kadar iddialı olduğumuzu çıkartacağımız adayla belli edeceğiz’ derken CHP’de, belediye meclis üyesi Cahit Erdem’in Ortahisar veya Beşikdüzü ilçelerinin birinden aday olacağı kesinleşti gibi. MHP’de ise milletvekili adayı olan ve seçimi az bir farkla kaybeden Nihat Birinci’nin belediye başkan adayı olabileceği söyleniyor.

Orman Lojmanları neden yıkılmaz!

Ortahisar Kavakmeydan’da, Trabzon Lisesi karşısında eskiden top sahası olan arazi, 1960’lı yılların ortalarında Orman Bakanlığına verilmişti. Bakanlıkta eski top sahası üzerinde birkaç blok lojman yapmış ve çevreyi de ağaçlandırmıştı.  İki yol arasında ve spor salonunun bitişiğinde kalan Orman lojmanlarının, bölgede yapılması planlanan millet bahçesine dahil edilmesi isteniyor. Lojmanların park içerisinde kaldığını söyleyen şehir planlayıcıları, ‘Orman lojmanları mutlaka Avni Aker, Yavuz Selim ve 19 mayıs spor salonunun bulunduğu alana dahil edilmeli ve bölge için komple bir proje hazırlanmalı’ diyorlar. Bu arada Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bölge için hazırladığı projeye orman lojmanlarının bulunduğu alanın da dahil edildiği öğrenildi.

Beşirli’de millet bahçesi!

besirlid.jpg

Ortahisar Belediyesi tarafından, 2. Nolu Beşirli mahallesi sahilindeki kavşağın deniz tarafında yaptırılan Ekopark’ın orta kısmını belediyenin üst düzey personelinin millet bahçesi olarak kullandığı ileri sürüldü. Ekopark’ın orta yerinde, belediye araçlarının otoparkı olduğunu söyleyen mahalle sakinlerinden Muzaffer Kaymak, ‘Minik yavrular, kamyon, kamyonetler arasında dolaşıyor. Ekopark’ın göbeğinde kamyonlar için park yeri olur mu? Bu da yetmiyor, belediye görevlileri parkın ortasını açık kahvehane olarak kullanıyorlar’ dedi.

***************

Huzur şurada veya burada değil, teslim olandadır, hele birisine biat etmişseniz sizden daha huzurlusu yoktur. Bu şeyh olsun veya bir partinin başkanı olsun. Huzursuzluk mu? Düşünen herkeste bulunur. 
(Temel Kahveci)

***********

Sn Cumhurbaşkanının kendisiyle birlikte Türkiye'yi nerelere götüreceğini seyretmekten başka bir şey gelmiyor elimden. Bu da beni kahrediyor. Kemal Kılıçdaroğlu, sen beni yeniden dindar yapacaksın, sırf sana "Allah cezanı versin" diyebilmek için! Sen siyaseti öldürmek için mi gökten zembille indirildin CHP'nin başına. Utanma, arlanma, nefis muhasebesi yeteneğin hiç mi yok. Siyaset yap. Yapamıyorsan çek git. 
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

***************

Doğu Karadeniz’in en büyük konağı Çakırzade İsmail Ağa konağı Of’un Sıraağaç (Çalek) köyünde. Yüzyıllık yalnızlığın çöktüğü konak ciddi bir restorasyonla bile toparlanamayacak kadar hasarlı durumda. Mevkii olarak bir tepede ve etrafı bir turizm destinasyonunu kaldıramayacak kadar dar. Belki bu fikrim birçok insana uçuk gelecek ama ben bu konağın komple yıkılıp yeniden yapılması taraftarıyım. Üstelik bu konağın Eskipazar’daki metruk hastanenin yerine taşları numaralandırılarak, ciddi bir usta ve mimar konsorsiyumuyla taşınması düşüncesindeyim. Etrafına harika bir peyzaj ve park alanı, giriş katı hediyelik eşya reyonu yapılabilir. Üst katı ise geniş ve güzel bir lokanta, denize bakan bir bölümü de kafeterya yapılabilir. Karadeniz bölgesinde giderek artan turizmde Uzungöl ile Ayder arasında ciddi bir merkez olabilir bu konak. Dahası diğer konakların restorasyonuyla kısa bir süre içinde Eskipazar’ı bambaşka bir yer yapabilir. Tabi bu güzel konak Eskipazar düzlüğüne taşınırken Eskipazarlıların da bolca nezaket ve görgü kurallarıyla ilgili birkaç cilt okumaları gerekir. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar