Kaşüstü çok can daha alır!

Bayburt’ta bir ay kadar önce iki trafik kazası olmuş, çok sayıda insan hayatını kaybetmişti. Transit yolda menfez çalışması yapılıyordu. Gece karanlığında otomobiller menfeze uçmuştu.
Kaşüstü’nde önceki gece sabaha karşı meydana gelen kazanın nedeni, yolun tek şerit olması. Karşı yönden gelen emniyet müdür yardımcısı şeritten çıkıp diğer yola girdiği anda otobüsün altında kalıyor.

kaşüstü-001.jpg
Kuzey Ekspres, önceki gün manşetten Kaşüstü’nde kaplumbağa hızıyla giden çalışmaları gündeme taşımıştı. Kaşüstü’deki dal- çık inşaatı aylardır devam ediyor. Siyasiler, Karayolları, Belediyeler sesini çıkarmıyor. Dal- Çık yol yapım çalışması Avrupa’da değil Türkiye’nin bir başka vilayetinde olsa, çoktan biterdi. Ama burası sahipsiz kent olarak nitelendirilen Trabzon…
Trabzon’un saygın işadamlarından Yusuf Ziya Yılmaz, Trabzon- Rize karayolunun Çimenli- Yomra arasında kavşak bulunmadığını belirterek, ‘Çimenli’den Havalimanına gidecek bir araç, Yomra’dan dönüyor. Kaşüstü’ndeki yol ve kavşak çalışmasında hiçbir ilerleme yok. Siyasilerimiz, bu işe müdahale etmelidirler’ dedi.

Yine birileri kazanacak!

57ab3782eb10bb15e012d624.jpg

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar ilçesinin giriş noktalarına, şehir giriş kapısı yaptıracakmış.
Trabzon eski Belediye Başkanı Asım Aykan’da seçildikten bir süre sonra Trabzon’un doğu, batı ve güney girişlerine üç kapı yaptıracağını açıklamış, ardından Ankara’da birilerine epey proje parası vermiş ve sonunda üç kapı projesi rafa kalkmıştı. Asım Aykan, bu üç kapı projesi nedeniyle toplumun hemen her kesiminden eleştiri almıştı! Üç kapı Asım Aykan’ı yolcu etmişti!
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, bu üç kapı projesi Asım Aykan’dan çalınan bir proje.
Ortahisar’ın batıdaki girişi, Akyazı tünelinin Akçaabat tarafındaki çıkışı. Ahmet bey, oraya bir giriş kapısı yaptıracak. Güneyden, Maçka sınırı muhtemelen Esiroğlu Mahallesi’nin çıkışı falandır. Doğu da, Petrolofisi tesislerinin orası.
Ortahisar Belediyesi, ilçeye giriş kapısı yaptırırsa, yarın ilçe belediyeleri de benzer giriş kapıları yaptırabilir. Akçaabat Belediyesi Yıldızlı’da Ahmet beyin yaptırdığı kapının yanına, doğuda Yomra belediye başkanı İbrahim Sağıroğlu Kaşüstü girişine, Maçka belediye başkanı Koray Koçhan da, Esiroğlu Mahallesine yakın bir yere.
Bu arada Ahmet Metin Genç, kuzeye de herhalde bir giriş yaptırır. Mesela Limandaki Gümrük sahasının bitişiğine!
Bir de bu kapılar acaba anahtarlı mı olacak. Gerçi anahtarlı olsa ne yazar! Ortahisar ilçesinin her yanı delik deşik!
Ahmet Metin Genç’i de tahminimiz o ki, bu üç kapı yolcu edecek?  

Sümer, ezber bozuyor!

sümer.jpeg

 

Gazeteci Ali Savaş; Trabzonspor’u yönetenlere akıl vermek için, bordo- mavili kulüpte göreve başlayan Özkan Sümer’e, başkan Ahmet Ağaoğlu’nun ‘Hocam size ne ücret vereceğiz’ diye sorduğunu Özkan Sümer’in de, ‘Ben Trabzonspor’da ücretli çalışmam’ diye cevap verdiğini yazdı.
Özkan Sümer’e, Trabzonspor aylık ücret mi verir yoksa örtülü ödenekten çıkma mı yapar, bilemiyoruz. Bildiğimiz, Trabzonspor’da profesyonel olarak başkana, yönetime danışmanlık yapacak ve de akıl verecek Özkan Sümer’in, kulüpte amatör olarak mesai harcamayacağıdır.

Yıldızlı’daki askeri kamp satılacak mı?!

yildizlidaki.jpg

Trabzon sahillerinin en gözde mekanlarından biri, Yıldızlı’da deniz kenarındaki Askeri kamp alanıdır. Yaklaşık 54 dönümlük alanın birkaç yıl önce satışı gündeme gelmişti. Askeri kamp alanında beş yıldızlı bir otel yapılacağı söylenmişti. Ancak, kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle bu satış işi askıya alınmıştı.
Dün Akçaabat’tan bir Oda yöneticisi aradı. Yıldızlı’daki Askeri Kampın değer tespiti için arandıklarını söyledi. Askeri Kamp Alanının yol kenarındaki arsalar, bölgede yapılan kavşak nedeniyle istimlak edilmişti. Bölgedeki arazilerin metrekaresine 2 ila 3 bin lira arasında istimlak bedeli ödenmişti. Emlakçılar, Askeri Kamp alanının metrekare fiyatının bugünkü rayiçlere göre 2 ila 3 bin lira arasında peynir-ekmek gibi satılabileceğini söylüyorlar. Asker kamp alanının, ayrıca binlerce metrekarelik kumsalı bulunuyor. Askeri kampın değer tespiti, alanın satılacağını gündeme getirdi.  

Ahmet Canım’a haksızlık


Öte yandan Yıldızlı’daki Askeri kampın bitişiğinde Trabzon- Akçaabat yol güzergahının kuzeyinde yaklaşık 28 bin metrekare arsası olan, iş adamı Ahmet Canım’a büyük haksızlık yapıldığı bildirildi. Bölgede istimlak edilen arazilerin metrekaresine 3 bin lira istimlak bedeli ödenirken Canım’ın, istimlak edilen arazilerine 800 lira civarında para ödendi. Canım da bu haksızlığı yargıya taşıdı. Bu arada Ahmet Canım’ın, bölgedeki 28 bin metrekarelik arazisinden istimlak dışı kalan bölümünün yarısından fazlası imar planında yeşil alan ve park olarak belirlendi. Akçaabat Belediyesi, Askeri Kamp Alanını ise imarda emsal 1 olarak belirledi.

***

Cemaatin 15 Temmuz askeri darbe kalkışmasından sonra Devlet Bahçeli’nin MHP’si AKP iktidarının en büyük korsan destekçisi durumundaydı. Ama AKP iktidarı, yakın geçmişteki siyasi tecrübelerden Türkiye’nin siyasi partileri yıpratan zor koşullarında Bahçeli’nin marjinal faydası düşmüş koalisyonları yıkma huysuzluğunun da farkındaydı. Bahçeli’nin MHP’si Türk siyasetinin kamburu durumundaki Cemaatin sistemden tasfiyesi konusunda iktidara güçlük çıkarmamıştı. İktidar MHP’nin bu tutumunu hiçbir genel seçimi kazanmamış bir partiyi iktidar ortaklığıyla ödüllendirdi. Devlet Bahçeli ise buna siyasi bir jestle karşılık vermeyi denedi. Son anayasa değişikliği referandumunda halkı AKP iktidarına öptürmek için elinden gelen bütün profesyonel çabayı gösterdiyse de bu yeterli olmadı. Daha önce, bana Türkiye’deki siyasal gidişle ilgili görüşlerimi soran dostlarıma da dediğim gibi, Türkiye’nin tek şansı MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli’nin haksız olarak konuşlandığı iktidar ortaklığı pozisyonunu terk etmesidir. Bu, Türk siyasal sisteminin normalleşmesi, siyasi arenadaki bütün resmi figürlerin kendi asli pozisyonlarına dönmesi ve iktidarı sahip olduğu politik gerçekliğiyle yüzleştirmek için de gerekli bir hamleydi. Dahası bu durum sağlıklı bir siyasi analiz yapabilmek için de gerekliydi. Devlet Bahçeli’nin erken seçim açıklaması 15 yıllık AKP iktidarının sonunun başlangıcından başka bir şey değildir. Ama bunun zamanlaması konusunda tereddütlerim var. Yani Devlet Bahçeli’nin bu türden kritik hamlesi Türk siyasetindeki kilidi açabilecek tek ve en makul hamleydi. Zira bu hamleden sonra AKP’nin kaçabileceği hiçbir kare görünmüyor. (Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar