Kaşüstü dal-çık ve kavşak projesi çözüm değildir

Kaşüstü’ndeki ucube dal-çık ve kavşak projesine tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Türkiye’nin önde gelen şehir plancılarından İnci Güngör, Doğsan fabrikası patronu Kamil Saruhan’ın Kaşüstü’ndeki proje hakkında gazetemizde yer alan açıklamalarına aynen katıldığını söyledi.
Kuzey Ekspres’e konuşan İnci Güngör, Kaşüstü’nde uygulanan projenin çözüm olmadığını belirterek, ‘Önerdiğim kavşak çözümünü, Belediyede planlamada çalışan meslektaşlarıma sunmuştum. Bu proje meslektaşlarım arasında kabul gördüyse de üst düzey yönetime ne kadar ulaştırıldı bilmiyorum’ dedi.
İnci Güngör Kaşüstü’ndeki ucube dal-çık ve kavşak projesi ile şu değerlendirmeyi yaptı;
‘14 Mart Çarşamba günü gazetenizde, inşaatı devam eden Şana kavşağı ile ilgili değerlendirmelerinizi tüm ayrıntıları ile 2 kez okudum. Tüm yazdıklarınıza ve yazılanlara 40 yılını doldurmuş A grubu bir şehir plancısı olarak aynen katılıyorum.
6 yıldır Trabzon'da, 2 yıldır da Şana'da Nowotelin bitişiğindeki sitede yaşayan bir plancı olarak, eski kavşağın sorunlarının en yoğun olduğu dönemde;  çevre yerleşmeleri koruyan, mevcutta  14-16 m. çapında olan kavşağın yerini biraz kaydıran, 42 m çapında bir dönel  kavşak ile, yolun kuzeyine ve güneyindeki araç  giriş çıkışlarını tek yön trafik düzenlemeleri ile rahatlatan bir öneri kavşak çözümünü, Belediyede planlamada çalışan meslektaşlarıma sunmuştum. Çok aşırı maliyetlere kaçmadan mevcut yerleşim dokusunu koruyan, sadece mevcut yolların ıslahını ve trafik yönlerini düzenleyen bu proje meslektaşlarım arasında kabul gördüyse de üst yönetime ne kadar ulaştırıldı bilemiyorum. Ancak 2-3 aya kalmadı, Çakırbey inşaatı ve yol inşaatları başladı.
Bir şehir plancısı olarak diyorum ki; Bu kavşak için doğru çözüme ulaşmak için,   (her konuda olduğu gibi) öncelikle sorunu doğru tespit etmek gerekir.

BURADA KENT BÜTÜNÜ İÇİN SORUN NEDİR?
Sorun 1- Trabzon merkezden gelenler sola dönemiyorlar. Solda ne var. Adliye, AVM, Otel                                                                                                                                
Sorun 2- Arsin Sürmene tarafından gelenler de sola dönemiyorlar (Solda  Hastane var.)
Sonuçta 2 adet sol dönüşü çözecek kavşak gerekiyor. Çok daha rasyonel çözümler var/dır. Örnek mi? Ganita’daki tünelden çıkışta, sol dönüşle Gazipaşa caddesine ve meydana varış gibi...
Ancak siz, Karayolları'na başvurup "bu kavşakta veya yolda sorun var çözüm gerekiyor" dediğiniz zaman, Karayolları önce kendi yolunu, ya mevcut yolun  altından ya da üstünden geçirir.
İstanbul'da çalıştığım günlerden beri söz konusu kuruma, bizler şehir plancıları olarak, Trafik sorunu yaşanan yerlerde, önce sorunun nereden geldiğinin tespiti, sonra ulaşım projesi ve trafiğin birlikte planlanması sonra inşaat projesinin çizilmesi, sonra ihale edilmesi gerektiğini anlatamadık.
Gazetenizde yer alan yazı; meslek alanımda Trabzon'da ulaşım planı adı altında yapılan bir yanlış uygulamaya bakışımı yazmama neden oldu. Belki bir fayda olur diye... Yalnız değilmişim, teşekkürler.’
***
Türkiye’nin duayen şehir plancılarından biri olan İnci Güngör hocamız, Kaşüstü’ndeki sorunun nasıl aşılacağını herkesin ama herkesin anlayacağı dilden aktardı.
Güngör hocamız ve onun gibi onca uzmanın önerilerini görmezden gelen ve bire 10 maliyetle yapılan ve bittiğinde de tıpkı Reşadiye caddesi ile eski sahil yolunun kesiştiği yerde yapılan köprülü yol gibi hiçbir işe yaramayacak proje vakit geçirilmeden durdurulmalıdır. Projeye bugüne kadar yapılan harcama, bundan sonra yapılacak olan imalatların ve istimlakların onda biri bile değildir. O nedenle, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve etkili yetkili tüm siyasiler, meslek odaları başkan ve yöneticileri, STÖ temsilcileri projenin durdurulmasını sağlamalıdırlar.

Divan Kurulu da
seçici oldu!

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, eski başkan, asbaşkan ve genel sekreterlerle yarın bir toplantı yapacakmış.
Ali Sürmen, İstanbul’un üç kulübünün Divan Kurulu toplantılarına kimlerin katıldığını bilmeyecek isim değildir. Trabzonspor gibi bir kulübün Divan Kurulunun düzenlediği bu tür toplantılara, kurul üyelerinin tamamının davet edilmesi gerekir.
Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’in toplantısı, hoş ama boş bir toplantı. O toplantıya katılan asbaşkanlar, genel sekreterler orada ne anlatacaklar. Yönetimleri döneminde yaptıkları yanlışları mı, kulübü nasıl bu duruma getirdiklerini mi?

Çelebi danışman oldu!

Doğan Medya Center Trabzon sorumlusu Erkut Çelebi, Aralık 2017 sonu itibarıyla görevini İbrahim Karaağaç’a devretti. Nisan ayı sonunda kurumdan ayrılacak olan Çelebi, bu tarihe kadar danışmanlık yapacak. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı da olan Erkut Çelebi, önümüzdeki süreçte kendi şirketlerinde ticari hayatını sürdürecek…

********************

İnsan düşünmeden edemiyor, bu cemaatler nasıl bu kadar kolay kandırılıyor. Çiflikbank ilk değildi, kesin olarak da son olmayacaktır çünkü kandırılmaya müsait bir inanç sistemleri var. Kendileriyle çeliştikleri en önemli özellikleri, cemaatlere ahireti kurtarma arzusuyla(!) girdiklerini iddia ederken dünyevi arzularının tavan yapmasıdır. Paralarını daha çok kazanma arzusuyla kaybediyorlar. Değişmez kural olarak, her canlı sevdiği yemle avlanır.
İnançları olağanüstülükler üzerine kurulu olduğu için bağlı oldukları cemaatin, özellikle şeyhinin kerametlerine dair öyle hikayelere maruz kalırlar ki, artık görünen dünyanın gerçekleriyle değil şeyhin empoze etti hayali bir dünyanın gerçekleriyle yaşamaya başlarlar. Artık her şeye eğilip bükülmeye hazırdırlar. Bursa’daki bademleme tarikatını unutmayın. Fetö’ye gelince, hala birçok karanlık nokta duruyorsa da insanların beynini nasıl iğfal ettiğine en iyi örnektir. Diğer ekoller de farklı değildir.
Bir çok işlemden geçtikten sonra “suyun üstünde yürüyen adam”a inanmak inandıkları hikayelerin en basiti kalır. Deaş’ın yapılanması bile aynı tezgahtan geçer. Uzun zaman cezaevlerinde yatanlar kimlerin Mehdi beklediğini gayet iyi bilir.
Maalesef bugün Türkiye’nin her noktasına hakim bir duruma getirildiler ve sürekli kandırılıyor, aldatılıyorlar. Dilerim en çok kandırılanı artık akıllanmıştır ama ümitvar değilim.
(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar