Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

KAŞÜSTÜ NUMUNE HASTANESİ VE TRAFİK

Canım kız kardeşim yaklaşık 2,5 yıldır sağlık sorunu yaşıyor. Kanuni Merkez, Kaşüstü Kanuni ve KTÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri arasında mekik dokuyoruz.
Hastalığın ciddiyeti karşısında aldığımız sağlık hizmetinin moral verici olduğunu kesinlikle ifade etmeliyim. Başta 2 onkolog doktorumuz olmak üzere tedavi sürecine katkı koyan bütün doktorlarımıza ve sağlık personeline teşekkürü bir borç bilmekteyiz. Şükürler olsun ki kız kardeşimin ve ailemin motivasyonu oldukça iyi. Tevekkül içinde tedavi sürecimizi geçiriyoruz.
Allah kimseyi sağlık sorunu ile imtihan etmesin. Ancak bu sorun başa geldiğinde hayattaki empati gücünüz yükseliyor. Birçok şeyin değerini daha iyi anlıyor ve hayata daha olumlu bakmaya başlıyorsunuz.
Devletin sağlık alanındaki hizmetini en azından ben ve ailem bu hastalık ile daha iyi anlamış bulunduk. Bir hizmeti işin içine girdiğinizde daha net gözlemliyorsunuz. Hayatın diğer dallarında da bu böyle değil midir? Bir düşünün. Göreceksiniz ki hangi sektörde olursa olsun o sektörle ilgili her düşünceye o sektörle empati kurduğunuzda daha iyi ulaşıyorsunuz.
Ancak bazı şeyler de var ki bu güzel moral ve motivasyonu gölgeliyor. Mesele Kaşüstü'ndeki otomobil trafiği ve yollarına gelip tıkanıveriyor.
Kaşüstü Kanuni Araştırma Hastanesi'nin konumunu ve kurulduğu yeri burada tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Bu hastanenin kurulduğu yerin dönemin Başbakanı ERDOĞAN'ın dahi canını sıktığı bilinmektedir.
Diyelim ki yer bulunamadı ve bu son durumu gerçekleştirmek elzem oldu. En azından meseleye böyle yaklaşalım. Ancak bir hastanenin gidiş yolunda neredeyse 20 metre ara ile ikişer adet rögar kapağı olur mu? Haydi oldu diyelim. Hiç bu rögar kapakları yol üst kaplamasından en az 10 cm aşağıda olur mu?
Ben şuna yüzde yüz eminim sevgili okurlar; Hastaneye giden vatandaşlarda bu rögar kapakları yüzünden hastalıklarının tip ve derecesine göre böbrek taşı düşürme, migrene yakalanma, boyun fıtığında azma, çocuk düşürme, enfarktüs geçirme, bel omurunda kayma vs. gibi vakalara sıkça rastlanmaktadır. Bu işin sağlık kısmı.

***

Gelelim trafik kısmına;
Bir bölge hastanesi düşünün ki yolu tek gidiş ve tek gelişe göre düzenlenmiş. Hastane çıkışında acil durumda rögar kapaklarından kurtarsanız dahi bölge yeni yapılaşmakta olduğu için trafikte yüzde doksandokuz önünüzde bir inşaat kamyonu oluyor. Üstelik yol dik rampalarla ve keskin virajlarla dolu olduğu için de hastaneye acil gidişler bir trafik kazası geçirme riski eşliğinde gerçekleşiyor. Çünkü acil araçlar mecburen bu keskin virajlarda hatalı sollama yapmak zorunda kalıyor.
Esasen genel olarak Kaşüstü Beldesi'nde bir genel trafik sorununun varlığı hepinizin malumudur. Bendeniz de burada oturduğum için bu sorunu her akşam, her sabah ve her hastane ziyaretimizde yaşamaktayım. Dünya Ticaret Merkezi Kavşağı'nın Trabzon ve Rize Yönleri'ndeki tıkanmanın dışında bir de 2 tali yolda tıkanma yaşanmaktadır ki bu iki yolda her an bir trafik kazası, veya ciddi bir kavganın çıkması an meselesidir. Zaman zaman burada trafik ekipleri önlem almaktadır ama bu iki tali yoldaki suistimallere karşı bir caydırıcılık veya yaptırım uygulanmamaktadır. Uygulansa dahi etkisiz kalmaktadır.
Bu yollardan birincisi elbette yukarıda konumuzun başında izah ettiğim Kanuni Hastanesi'nin Dünya Ticaret Merkezi Kavşağı'na bağlantı noktası ve bunun uzantısı.
Sevgili okurlar bu yol tek bir dar yoldan oluşuyor. Arada çift yönlü sollama yasağını gösteren çift daimi çizginin olduğu, tek gidişe ve tek gelişe ait dar bir yol. Üstelik bu yolun kavşağa bağlandığı bir şeridinin bir bölümünde de dolmuş durağı var.
Buraya kadar bütün fiziki olumsuzluklarına rağmen bu yola katlanmak durumunda kalabiliyorsunuz.  
Ancak zurna hastaneden dönüşte cırtlamaya başlıyor.
Çünkü yol tek şerit, trafik yoğun ve üstelik kavşakta trafik lambası var. Hal böyle olunca burada bekleyen trafik kuyruğu hastane yönünde 200 - 300 metre uzunluğa kadar varabiliyor. Ancak mesele bu da değil tabii ki.
Bu kuyruğa tahammül ve sabır gösteremeyen yurdumun sürücüleri başlıyorlar tek şerit yolda sollama yapmaya. Sollayan araçlar aşağıda kavşakta ikinci bir yığılmaya sebep oluyorlar. Arkadan bağıran, çağıran, korna ile itiraz edenler ayrı, karşıdan burun buruna gelenler ayrı, bu olaya sebebiyet veren yurdum sürücülerinin vurdumduymazlığı ve kabadayılığı ayrı olmak üzere bir curcuna yaşanıyor ki sormayın gitsin.
İkinci tali yol ise Dünya Ticaret Merkezi önünden yeni Adliye Binası istikameti boyunca devam eden ve Devlet Karayolu kuzeyinde yer alan yine dar ama iki şeride sahip olan tali yol.

***

Sevgili okurlar bu bölgede oturanlar bilirler, bu tali yol önceleri tek şeritti. Ancak gidiş ve geliş trafiğine hizmet veriyordu. Ayrıca Dünya Ticaret Merkezi Kavşağı'na bağlantı noktasında bir trafik lambasına sahip değildi. Bu bölgedeki konutlardan, akaryakıt istasyonundan veya Adliye dahil kamu binalarından gelen sürücüler kontrollü bir şekilde ışık olmaksızın ana yola çıkarlardı. Hatta ana devlet karayolunda trafiğin tıkalı olduğu zamanlarda uyanık yurdum sürücüleri bu tali yoldaki lambasızlığı sabote edip buradan kaçarlardı.
Adliye ve yoğun yapılaşma ile bu bölgede trafik yükü artınca yetkililer bu yolun Dünya Ticaret Merkezi Kavşağı Bağlantı Noktasına trafik lambası koydular. Bu son derece doğru bir karardı.
Ancak bu kez aynı yurdum sürücüleri bu tali yoldaki yığılmaya da tahammül ve sabır gösteremeyip yeşil ışık eşliğinde burada da sollama ile trafiği engellemeye ve ikinci bir yığılmaya sebep olmaya başladılar.
Yetkililer bunun üzerine gidiş geliş arasına sollama yasağı çizgisi üzerine yere sabitli yaklaşık ikişer metre ara ile plastik ve reflektörlü babalar koydular.
Ancak yurdum sürücüsü bunu da kendisine hakaret olarak görüp araçları ile bu plastik babaları kırmaya başladılar. Yani güpegündüz resmen araçları ile bu babaları ezip geçmeye başladılar. Burada en küçük bir abartı yok. Çünkü ben bu davranışın yaşayan şahidiyim. Hatta daha da ileri gideyim, bunu gözümle asla görmedim ama bu babaların geceleri kimse görmeden karanlık kişilerce yerlerinden söküldüğü konusunda da ayrıca şüphelerim var. Gündüz vakti aracıyla babaları ezip geçmekte bir sakınca görmeyen yurdum insanı geceleri haydi haydi bunları söküp atabilir.
Şüphesiz bu tali yolda da bu yüzden defalarca kavgalara şahit oldum.
Sevgili okurlar,
Bugün tek bir konuyu kendi içinde parça parça ele almaya çalıştım. İşin içinde bir bölge hastanesi olunca mesele daha da ciddileşiyor. Bu nedenle bu konunun takipçisiyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum