Kaşüstü’nde yol üstündeki cami!

kasustunde.jpg  Kaşüstü beldesine girişte Petrol Ofisi tesislerinin karşısında yol üzerinde kalan caminin yıkılması gündeme gelmiş… Ki, caminin yıkılması ve üç-beş metre geriye çekilmesi gerekir. Ancak, Trabzon müftüsü söylenenlere bakılırsa caminin yıkılmasına karşı çıkmış. ‘Ben cami yıktırmam’ demiş. Müftü bey, gerçekten böyle bir söylemde bulundu mu bulunmadı mı, bilmiyoruz. Bulunmuşsa yanlış bir iş yapmıştır. Caminin arka tarafında boş bir arsa var. Vatandaşın ise verirsin parasını istimlak edersin. Hayırsever vatandaşın kapısını çalarsın, camilerde yıl boyu para toplarsın, yaparsın oraya yeni güzel bir cami sorunu da ortadan kaldırırsın. Misafirhaneler için lojmanların onarılması için değil bu tür hayır işleri için para toplamak daha sevaptır ve doğrudur.  

Mülkleri satarsan kiraya çıkarsın!

  Trabzon’da Cumhuriyet döneminde en fazla mülkü olan iki kurum vardı. Biri Hazine diğeri Trabzon Belediyesi… Trabzon Belediyesi mülkleri birkaç istisna dışından hazineden almıştı. Hazinenin mülkleri ayrıca farklı kurumlara da tahsis edildi. Birde vatandaştan istimlak yoluyla alınan mülkler var. mulkleri-satarsan.jpgDevlet kurumlarının büyük çoğunluğunun arsaları, arazileri genelde istimlak edilen mülklerdir. DSİ’den Karayollarına, Köy Hizmetlerine, Tekel’e vs. kadar. Trabzon Belediyesi, hemen her dönem mülk sattı. Belediye mülk satmasaydı, bugün mülklerin kira gelirleriyle büyük işler yapardı.
   ANAP döneminde Trabzon Belediyesinde meclis üyesi olan bir isim, ‘Bizim dönemimizde kayda değer bir mülk satışı olmadı. Ama bizden sonra satan satana… En büyük satışlarda Volkan Canalioğlu ile Orhan Gümrükçüoğlu döneminde oldu. Bu iki başkanın döneminde satılan arsa ve mülklerin bugünkü değeri Büyükşehir belediyesinin neredeyse borcuna eşdeğer! Atapark’taki Tekel binasını, sahildeki eski İller bankası binasını, Maraş caddesindeki Özel idareyi, Boztepe’deki değerli arsa ve daha niceleri satıldı. Bugün ise Büyükşehir belediyesi kullanacağı mülkleri olmasına rağmen kiralamaya gidiyor. Bunun nedeni kullanacağı mülkleri satma düşüncesidir. Mülkleri satarsan kiraya çıkarsın’ dedi.
 

Çivi çaktılar mı?

civi-caktilar.jpg  Büyükşehir Belediyesi eski üst düzey çalışanlarından biri, ‘Büyükşehir’de Başkan ve üst düzey yöneticiler değişti. Büyükşehir’de yeni bir ekip iş başında. Başkan Zorluoğlu göreve geleli 10 ay oldu. Trabzon’da bu 10 ayda kayda değer ne yapıldı. Bir çivi çakıldı mı? Biri çıksın söylesin’ dedi. 
Başkana yönelik eleştirilerin, AKP döneminde Büyükşehir’de görev yapan isimden gelmesi ilginç.
 

Uçak restoran olabilir!

ucak-restoran.jpg  Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Kaşüstü sahilinde kaderine  terk edilen uçak için kendilerine bir teklif gelmediğini belirtti ve ‘Zaten gelse de vermeyi düşünmüyoruz. Uçağı Trabzon sınırları içerisinde değerlendirmeyi düşünüyoruz’ dedi.
 
Başkanın değerlendirmeyi düşünüyoruz dediği uçağın restoran olarak hizmet vereceği söyleniyor. Başkan Bıyık’ın, uçağı Yomra sahilindeki dolgu alanına çektireceği ve burada değerlendirileceği belirtiyor. 

                                              ********** 

   Orta okul ve liseye gitmesi gereken çocuğum olsa kara kara düşünürdüm. Kısıt; sadece öğretmen ve okul kalitesi değil. Kısıt; dünya standartlarına göre iyi yetişmiş öğretmenlerin olduğu paralı bir okulda bile, sınıfı okulu etkileyen öteki öğrenciler ve velilerinin kültürünün getirdiği kısıt.
 
Burada kastettiğim velilerin ve çocuklarının sosyo ekonomik sınıfları değil. Öğrenme meselesine "bilgi edinme", "keşfetme", "varlığı anlama" meselesi olarak bakmayan, sadece işe girme, para kazanma ve para harcayarak tafra atma meselesi olarak bakan veli ve çocukları ortamında evlatlarınızı eğitmek büyük bir mesele.
 
 Çocuklarınızı eğitiminde sorumluluğu. en iyi yabancı dilde eğitim veren iddialı okul söz konusu olsa bile sizin kendinizin öğrenmeniz, günlük olarak çocuğunuza özel eğitim verir gibi birlikte öğrenmeniz gerekiyor.
 
Bereket versin ki internet var. Benim torunum Deniz, geçen yıl tıp okurken bıraktı, içindeki özlem saf bilim olduğu için Groningen Üniversitesinde kimya okumaya başladı. Ve çok memnun bilgi için bilgiye yönelik yaşamaktan. Ben de arada bir, ilginç bir sayfaya rastlarsam bilgi eksikliğimi gidermeye çalışıyorum. Bu akşam bir sürü kısa ders videosuna rastladım. Örnek olarak birini paylaşıyorum.
(Youtube.com- Atomic Structure: Protons, Electrons@ Neutrons) 
(Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar