23.08.2021, 08:51

KAT İRTİFAKI VE KAT MÜLKİYETİ KAVRAMI

             Kişiler, arsa ve arazi gibi gayrimenkul edinimlerinin yanı sıradükkan, daire, ofis, işyeri ve depogibi bağımsız bölümleridesatın alarak mülk edinmektedirler. Birden çok bağımsız bölümüiçerenbu tür yapılardan mülk satın alınırken karşılaşılankat irtifakı ve kat mülkiyeti kavramları çoğu kezinsanların kafasını karıştırmakta ve bu karışıklık zaman zaman hak mağduriyetlerine sebebiyet vermektedir.Hukuki dayanağını, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunundanalan bu iki kavram, temelinde inşaat yapımına elverişli ana gayrimenkuller üzerinde kurulan mülkiyet hakkı olarak tarif edilse dearalarında hukuksal farklılıklar bulunmaktadır. Peki nedir bu kavramların farklılıkları ve nelere dikkat edilmeli?

               Günümüzde daha çok müteahhit firmalarca yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmeleri sonrasında sıklıkla rastladığımız bir mülkiyet çeşidi olan kat irtifakı, ana taşınmaz üzerine çizilen ve ilgili idaresince(belediye veya özel idarelerce) onaylanarak ruhsatlandırılan mimari projedeki bağımsız bölümlere, tapu müdürlüklerince verilen sahiplilik (mülkiyet) belgesi olarak tanımlanabilir.Diğer bir ifadeyle kişiler, yapımına başlanacak yada yapımı devam edeninşaat projelerinden herhangi birbağımsız bölüm satın almak istediklerinde, mülkiyet belgesi olarak tapu müdürlüklerince kendilerine verilecek olan yasal belgenin adı kat irtifakı tapusu olmaktadır. Kat irtifakının kurulması, proje tamamlanıncaya kadar, onaylı mimarı proje ve yönetim planına esas olmak üzere hak sahiplerinin müracaatı ile tapu müdürlüklerinde tesis edilmektedir.

               Kat mülkiyeti ise inşaat halindeki yapınınonaylı mimari projesi ile ruhsat ve eklerine uygun olarak inşasınıntamamlanması sonrasında, tapu müdürlüklerince ilgili bağımsız bölümlere tesis edilen sahiplilik (mülkiyet) belgesidir. Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için yapının ruhsat ve eklerini onaylayan idaresince (belediye ve özel idarelerce)tüm bağımsız bölümlere ilişkiniskan belgesinin(yapı kullanım izin belgisi) verilmesi zorunludur. İskan belgesi almamış yapılarda kat mülkiyeti tesis edilemez. Aynı zamandaelektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinin yapılmasıda mümkün olamaz. Kat mülkiyetinin tesis edilmesi işleminde, ana gayrimenkulün cinsi hanesine yapının kat adedi ve yapı türü tescil olunarak cins değişikliği işlemi gerçekleşir. Kat mülkiyetinin kurulması ile varsa öncesinde kurulu olan kat irtifakı hukuki geçerliliğini kaybeder.

                Mimari projelerinin inşa aşamasında,projenin içerdiği bağımsız bölümlerin satışına ve el değiştirmesine ilişkin bir süreç düşünülmüyor ise kat irtifakının tesis edilmesi zorunlu değildir. Bu tür projelerde yapım tamamlanıp iskan belgesi alındıktan sonra bağımsız bölümlere ilişkin direk kat mülkiyeti tapuları oluşturulabilmektedir. Kısaca kat irtifakı tapusu, projenin inşaat yapım aşamasında proje üzerinden herhangi bir bağımsız bölümün tapulu satışınayada herhangi bir hukuki gerekçe ile tasarruf edilmesine imkan veren ara bir süreçtir.

               Kısa bir süre öncesine kadar lisanslı harita kadastro büroları ve kadastro müdürlüklerine hak sahiplerinin talebini içeren müracaat ile cins değişikliği ve sonrasında kat mülkiyetine geçiş yapılırken, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 12/07/2021 tarih ve 2021/22 sayılı genelgehükümleri gereğince"kişilerin talebi olmaksızın, ilgili idaresince iskan belgesi verilmiş tüm yapıların resen kat mülkiyetine çevrilmesi sağlanacaktır" şeklinde yeni yasal düzenleme yapılmıştır. Bu yeni yasal düzenleme ile kat irtifakı kurulu olsun yada olmasın,iskan belgesi olanyapılarla ilgili belgeyi onaylayan idarenin Kadastro Müdürlüklerine resmi yazı ile talepte bulunmaları,cins değişikliği işlemi gerçekleştirip kat mülkiyetineresen geçişinisağlayacaktır"hükmündedir.
 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu