KATANAÇO’YLA ÜÇ PUAN!

Üç hacimliler Daltonlar gibi ligin zirvesine kuruldular. Durumu şüpheli kılan şey giydikleri formaların çizgili olması değil elbette. Puanlarının aynı olması. Bir teoriye göre küreselcilerin estirdiği pandemi heyulası ile futbol da ölmüş! Dekoder satışları düşmüş. Şayet üç hacimlileri zirveye taşırsak ve şampiyonluk yarışını kızıştırırsak belki futbola müşteri buluruz!

Hal böyle oyunca Trabzonspor’a korsanların bölüştüğü liderliği takip etmek düştü.

Malatyaspor - Trabzonspor müsabakası çok kötü bir zeminde oynandı. İlk yarısı futbol adına çok kısır geçti. O kadar ki iki takım rakip kaleye isabetli şut atma becerisi gösteremedi.

Djaniny’in egoistliği var Trabzonspor’un bir gol pozisyonunda. Malatyaspor’un topçusu Umut Bulut’un Trabzonspor adına kaval kemiğiyle attığı goller meşhurdu bir zamanlar.

Dediğim gibi ilk yarıda her iki takım da futbolun rutininde boğuldular. Trabzonspor adına Nwakaeme ilk yarıda hücum gücüne gerekli katkıyı yapamadı. Trabzonspor topu üçüncü bölgeye taşıma başarısı gösterdi ama rakip defansı nasıl çözeceğine dair plansız göründü.

Türk hakemleri 12 askeri Eylül ihtilalinden beri futbol oynatmaktan korkan ödlek spor memurlarıdır.

Adem Büyük güya Malatyaspor’da futbol oynuyor ama aklı fikri hâlâ Galatasaray’da.

Ligde kolay takım yok. Her takım puan almak için kendi gücü ölçüsünde mücadele ediyor.

Spartalı’nın müsabakanın ikinci yarısının başında Trabzonspor adına attığı enfes gol, sadece borcunu 20’den 18’e indirdi. Yâni, bana ve diğer Trabzonsporlulara göre böyle. Abartmaya gerek yok, futbol oynuyor ve sadece işini yapıyor.

Trabzonspor’un bulduğu golden sonra Malatyaspor oyunda iyi güdülendi. Ama Trabzonspor gibi bir rakip karşısında yeterince rasyonel ve sabırlı değildi. Bilhassa sol kanattan Trabzonspor defansını hayli hırpaladılar. Oyunun son bölümünde 90’lı yıllarda İtalyan takımlarının uyguladığı Katanaçodefans düzenine geçti bordo mavili ekip. Birkaç arıza pozisyonu da Uğurcan Çakır ıslah etmeyi başardı. Ama Trabzonspor’un golü attıktan sonra Malatyaspor gibi bir takıma karşı oyunda bu kadar büzülmesi ilerisi için hayra alamet değil.

Oyuncu değişiklikleri, sakatlıklar, gole yakın aksiyonlar derken ilk yarıya göre fiziksel kontağı fazla bir ikinci yarı oldu. Ve Nwakaeme’nin rakibini uyutup Afrikalı bir büyücü gibi attığı enfes golle gece bitti.

Trabzonspor adına zor ve önemli bir galibiyetti. Daltonları yakalayıp adalete teslim etmek Trabzonspor’un görevidir. Eh kasket salgını da buna uyan bir aksesuar zaten.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar